Söylesene bana, bu kimin hayatı?

Söylesene bana, bu kimin hayatı?

24 yaşında kendi ayaklarınızın üzerinde, dimdik, mutlu bir yaşam sağlamak istiyorsanız hayat çok zor… Yaşam insanların bizden beklentileri ve bizim yapmak istediklerimiz olarak ikiye ayrılıyor bence. Bu da seçeceğimiz yolun belirsizliği demek.

 

Bazen ''Ben ne yapıyorum?'' dediğimde gözüm kapalı yaşamışım da uyanmışım gibi irkiliyorum. Hayat, varlıklı olan insan için okul, iş, evlilik, birinci çocuk, ikinci çocuk şeklinde labirentler oluşturmuş. Ve siz bu yolu takip etmediğinizde yanlış yoldaymışsınız gibi algılanıyor. Neden bu sıralama? Kim yaptı? Bunu kim yaptıysa, pardon, sorabilir misiniz mutlular mı acaba?

 

Leyla bunu yapmadığı için mi mutsuzdu? Ya Şirin, Aslı?

 

Gerçi bu kıstaslar nerede yok ki?

 

Sessizce ruhlar bir anlaşma yapıp imzalamış. Olması gereken olmuyorsa bundan sonra sıra bozulmuş, her şey çarşı pazar olmuş, toparlanamaz bir haldeymiş çaresizliği veriyor size. Gerçekten çaresizlik bu sıranın kontrolden çıkması mı? Çaresizlik tam bu sıra kontrolünde ''Benim hayatım nerede?'' demek mi?

 

Tam “oldu” diyorum, “bu benim yolum”... “Hayalim hayatım olacak” deyip bir delilik yapmak istesem içimdeki 70 yaşındaki kadın ''Sus kız! Otur oturduğun yere'' diyor.

 

O yüzden bir seçim yaptım. Ve bu hayatın kontrolü yalnızca bende. Ne içimdeki 70 yaşındaki teyzede ne de dışarıda bu kontrollü sırada kendini kaybedenlerde.

 

Vakti gelmedi mi? Artık senin de kendine “Ben şuan kimin hayatını yaşıyorum? İstediğimi mi, benden bekleneni mi?”  deyip kendi hayallerini hayatına çevirmenin?

 

Çok Marslı Sevgili

***

 

Siz de yazınızı gönderin, yayınlayalım

HTHayat.com Okur Blogu herkese açık!

Facebook Yorumları
Yorumlar
3
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  13 Şubat 2019 Çarşamba 16:13

  Cok guzel bi yazi tebrik ederim sizi derya hanim????

  Cevapla
 •  
  16 Ağustos 2018 Perşembe 11:04

  2/2 senin de dediğin gibi, hepsi kişisel tercih sonuçta. içimden geleni yapacam” diye maymun olmak veya toplum robotu olmak” değil tek olasılık. ara yollar, alternatifler var, bunları görüyor insan. cesur durmaya devam :) seni anlayacak ve sana destek olacak insanlarla karşılaşman dileğiyle.

  Cevapla
 •  
  16 Ağustos 2018 Perşembe 11:04

  1/2 sadece 24 değil, 40larında da aynı sorular devam edebiliyor insanın kafasında (bkz ben). etrafındaki tüm yaşıtlarının aynen yukarıda anlattığın yolda girdiklerini görüyorsun; bu nedenle sırtları da sıvazlanıyor, onlar da bunun tadını çıkarıyorlar ama kendileri ne hissediyorlar veya bunu inceliyorlar mı, bilmiyorum. 20lerinde bu sorgulamaları, analizleri yapanlar pes edebiliyor bir yerden sonra (kadınlarda 30lu yaşlarda hormonlar kontrolü ele alıyor annelik” için). ben de erkeğim ama erkekleri bilmiyorum.

  Cevapla

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Yeşim'le Hayat Bilgisi
  Yeşim'le Hayat Bilgisi

  Süresi : 31:47 İzlenme : 0

 • Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar
  Kanserde Doğru Bilinen Yanlışlar

  Süresi : 37:35 İzlenme : 0

 • Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?
  Sanal kitap mı? Basılı kitap mı?

  Süresi : 01:55 İzlenme : 1442

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön