Her 5 çocuktan 1’i, kilosu yüzünden risk altında!

Ankara Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Halk Sağlığı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hilal Özcebe, Türkiye ’de okul çağı çocuklarının (6-10 yaş) büyümesinin izlenmesi projesine ilişkin bilgi verdi.

Her 5 çocuktan 1’i, kilosu yüzünden risk altında!

Ankara  Hacettepe Üniversitesi (HÜ) Halk Sağlığı Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Hilal Özcebe, Türkiye ’de okul çağı çocuklarının (6-10 yaş) büyümesinin izlenmesi projesine ilişkin bilgi verdi.

 

Çeşitli bölgelerdeki 135 okul - da, 6 bin 382’si er kek, 5 bin 919’u kız olmak üzere 12 bin 301 çocuk üzerinde yapılan araştırma sonuçlarına göre, çocukların yüzde 6.5’inin şişman, yüzde 14.3’ü nünde kilolu olduğunu belirten Özcebe, her 5 çocuktan birinin kiloyla ilişkili hastalıklar açısından risk altında bulunduğunu söyledi.

 

Çikolata ve şeker

Özcebe, fazla kiloluluk ve şişmanlığın, kan basıncı yükselmesinde, kalp ve şeker hastalığında önemli bir etken olduğuna işaret ederek, obeziteyle mücadele edilmediğinde bu tür hastalıkların görülme sıklığının daha da artacağını vurguladı.

 

Özcebe, çalışmaya göre, her 10 çocuktan birinin (yüzde 11.5) her gün şeker içeren gazlı, kolalı içecekler tükettiğini; her 4 çocuktan birinin (yüzde 25.4) şeker, çikolata ile gofret; her 5 çocuktan birinin (yüzde 19) simit, poğaça gibi yiyecekler tükettiğini bildirdi. Özcebe, “7 çocuktan birinin de her gün hamburger, sosisli, sucuklu sandviç gibi yiyeceklerden yediği biliniyor” dedi.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor
  Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor

  Süresi : 22:01 İzlenme : 0

 • Kadınlar için 5 savunma taktiği
  Kadınlar için 5 savunma taktiği

  Süresi : 04:19 İzlenme : 2992

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık farkındalığı
  Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık...

  Süresi : 05:18 İzlenme : 60

 • Kolesterolü etkileyen gıdalar
  Kolesterolü etkileyen gıdalar

  Süresi : 02:36 İzlenme : 816

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön