Çocukları birinci sınıfa artık Ali değil, Bilge hazırlayacak!

Birinci sınıfların ders çalışma kitapları yayımlandı. Kitaplarda artık Ali değil, Bilge karakteri var.

Çocukları birinci sınıfa artık Ali değil, Bilge hazırlayacak!

12 haftalık programı içeren “Öğrenci Çalışma Kitapları”nda “e” ve “a” harfleri ile 10’a kadar sayılar öğretilecek. Sudoku, Çin bulmacası ve tangram ile oyunların da bulunduğu kitaplarda resimlerle çizme ve boyama yapılacak.

 

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Talim ve Terbiye Kurulu Başkanlığı birinci sınıfların çalışma kitaplarını yayımladı. İki ayrı bölüm halinde hazırlanan ve 12 haftalık programı kapsayan kitaplarda artık Ali karakteri değil, kız çocuğu Bilge karakteri var.

 

Öğrencileri artık Bilge karakteri okula hazırlayacak. Kasım sonuna kadar işlenecek kitaplarda iki sesli harfe ve aile 10’a kadar sayılar öğretiliyor. Kitapta sudoku, Çin bulmacası olarak tanımlanan ve geometrik şekilleri kullanmayı içeren tangram, kes yapıştır bölümleri, boyama, çizgileri birleştirme, sağlıklı beslenme gibi bilgiler resimlerle anlatılacak.

 

Milli Eğitim Bakanlığı, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile TÜBİTAK arasında imzalanan protokolle hazırlanan kitapların editörlüğünü Dumlupınar Üniversitesi Eğitim Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Turan Temur yaparken, yazarlar arasında Yrd. Doç. Dr. Özlem Doğan Temur, Damla Özyeğit, Uzman Mihrap Divrengi, Müzeyyen Özkara ve Yıldız Ayyıldız yer aldı. Resimlere yer verilen kitaplar oryantasyon ve uyum süreci için hazırlandı.

 

Kitapların tanıtımında birinci sınıfa doğrudan okuma yazma çalışmaları yerine öğrencilerin keyif alacağı etkinliklere yer verilmesinin daha doğru olduğu vurgulanarak, “Onların keyif alacakları sınıf içi oyunlar, boyama ve çizme etkinlikleri, kesme yapıştırma çalışmalar daha yararlı olacaktır” deniliyor.

 

Kitaplarda neler var

Boyama çizgi çalışması, eşyaları anlatma, sesleri dinleyerek eşya ya da hayvanları tanıma, farklı ya da aynı olanı bulma, birbiriyle ilişkili olanı bulma, karalama çalışması, tamamlama çalışması, parçadan bütüne ulaşma, gölgesinden yola çıkarak eşyaları bulma, nokta ve çizgilere desen yapma, bulmaca çözme, sağlıklı beslenme, resimlere bakarak kendileri ne verdiği duyguyu anlatma ve resimleştirme, 29 Ekim kutlaması, parçaları bulma, rakamlar, aile, evde işbölümü, isimlerin yazılması, tamamlama ve kesme, bozuk paraları tanıma, çevresinde olup biteni anlatma, resme göre diyalog oluşturma, temizlik alışkanlıkları resimlerle anlatıyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç kez denenmelidir?
  Prof. Dr. Bahçeci: Tüp bebek tedavisi kaç...

  Süresi : 05:14 İzlenme : 641

 • Umur Bugay ve Zeynep Bugay'la Bizimkiler ve Sevgili Nasıl Bulunur?
  Umur Bugay ve Zeynep Bugay'la Bizimkiler ve...

  Süresi : İzlenme : 430

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 9043

 • Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?
  Son kullanma tarihleri ne zaman bitiyor?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3526

 • Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...
  Nazlı Çevik Azazi'den kısa bir masal...

  Süresi : İzlenme : 2181

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön