Üniversitede hackerlık da intihal de suç oldu!

YÖK Başkanı Çetinsaya 12 Eylül’ün izlerini taşıdığını söylediği Öğrenci Disiplin Yönetmeliği’nde yapılan değişiklikleri açıkladı. Hackerlık, ödevde intihal artık suç. Öğrenciye kesinleşmiş mahkûmiyeti olmadan disiplin suçu verilmeyecek.

Üniversitede hackerlık da intihal de suç oldu!

Yeni Öğrenci Disiplin Yönetmeliği’ne göre artık bir öğrenci hacker’lık yapıp bilişim sistemine izinsiz girerek kendisine ve başkalarına haksız çıkar sağlarsa suç olacak. Bir öğrenci herhangi bir üniversiteden çıkarıldığında bir başka yükseköğretim kurumuna girebilecek. YÖK Başkanı Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya yeni Öğrenci Disiplin Yönetmeliği’ni açıkladı. “Hedefimiz daha özgürlükçü, daha katılımcı bir öğrenci disiplin yönetmeliği” diyen Çetinsaya, şu bilgileri verdi:

 

Öğrenci yetişkin sayılacak: Üniversite dışındaki faaliyetleri açısından ceza alıyordu. Yeni yönetmelikte öğrencinin ampus dışındaki faaliyetleri kapsam dışı.

 

Disiplin suçları değişti: Adli vakalarla, herhangi bir olaya karışması durumunda üniversiteye bildirim yapılıyor ve öğrenci disiplin cezası alıyordu. Kesinleşmiş mahkûmiyet olmadan, kampus dışındaki faaliyetler disiplin suçu değil.

 

Çıkarsa başka üniversiteye: Eski yönetmelikte “çıkarma” cezası gerektiren fiiler çok fazlaydı. Yeni yönetmelikle birkaç fille sınırlandırıldı. Öğrenci herhangi bir üniversiteden çıkarıldığında başka hiçbir yükseköğretim kurumuna giremiyordu. Şimdi “sadece çıkarıldığı yükseköğretim kurumuna” giremeyecek.

 

Yönetmelikten çıkanlar: Kaba ve saygısız davranmak, şarkı söylemek, çalgı çalmak, çevresini temiz tutmamak gibi adeta ilkokul öğrencilerinin terbiye edilme yöntemlerine benzer birtakım fiiller yönetmelikten çıkarıldı. Siyaset bilimi, hukuk ve uluslararası ilişkiler gibi bölümlerin okutulduğu üniversitelerde bildiri dağıtma, bir fikir açıklama ve bir düşüncenin propagandasını yapmak eski yönetmeliğe göre suçtu. Yeni yönetmelikte kalktı.

 

Dışarıda kumar oynayabilir: Kumar oynamışsa okulu hiç ilgilendirmiyor. Bunu adli makamlar bildirse bile artık dışarıda yapılan bir faaliyetin onun öğrenciliğiyle veya yükseköğretim mekânlarıyla ilgisi olmadığı için bununla ilgilenilmeyecek.

 

Hacker’lık suç: Öğrencilerin akademik nitelikli tez, ödev, seminer gibi çalışmalarda intihal yapmayı suç haline getirdik. Ayrıca öğrenci yüksek öğretim bilişim sistemine zarar verirse veya bilişim sistemine izinsiz girerek kendisine ve başkalarına haksız çıkar sağlarsa bu suç.

 

İtiraz var: İtiraz hakkı kısıtlıydı. Şimdi tümdisiplin cezalarına “itiraz hakkı” kullanılabilecek. Zamanaşımında azami 2 yıllık mutlak bir süre getirildi. 2 yıl içinde ceza verilemezse artık ceza verilemeyecek.

 

400 bin liseliye ek sınav müjdesi

Habertürk’ün gündeme getirdiği, tek dersten sınıf tekrarına kaldıkları için üniversiteli olmalarının riske girdiği yaklaşık 400 bin öğrenciye Milli Eğitim Bakanlığı’ndan (MEB) ek sınav müjdesi geldi.

 

Dün genelge yayımlayan bakanlık 2011-2012 öğretim yılına mahsus olmak üzere tüm ortaöğretim kurumlarına ek sınav hakkı verildiğini açıkladı. Genelgeye göre öğrenciler önceki yıllarda sorumlu oldukları derslerin yanı sıra, bu yıl içerisinde alıp başarısız oldukları en fazla 4 dersten sınava girecek. Sınavlara girecek öğrencilerin velileri 13-24 Ağustos tarihleri arasında okul müdürlüğüne dilekçe verecek. Sınavlar eylül ayının ilk haftasında yapılacak. Ancak cumartesi ve Pazar günleri ile çalışma saatleri dışında ve eylülün ilk haftasını takip eden haftada da sınav düzenlenebilecek.

 

Öğrenci aynı gün 3’ten fazla sınava giremeyecek. İki kere sınıfta kaldığı için okulla ilişiği kesilen öğrenciler de eski okullarına kayıtlarını yaparak sınava girecek. 2012-ÖSYS’de herhangi bir yükseköğretim programına kayıt hakkı kazanan öğrencilere öncelik tanınacak.

 

Haber: Aykan Çufaoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor
  Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor

  Süresi : 22:01 İzlenme : 0

 • Kadınlar için 5 savunma taktiği
  Kadınlar için 5 savunma taktiği

  Süresi : 04:19 İzlenme : 2992

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık farkındalığı
  Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık...

  Süresi : 05:18 İzlenme : 60

 • Kolesterolü etkileyen gıdalar
  Kolesterolü etkileyen gıdalar

  Süresi : 02:36 İzlenme : 816

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön