İşte sayılarla SBS!

Bugün sınava girecek 1 milyonun üzerinde 8. sınıf öğrencisi geçen yıl kontenjanları 421 bini aşan okullara yerleşmek için yarışacak. Sınava giren her üç öğrenciden biri bu okullara girebilecek. Anadolu liselerinde ise 5 öğrenciden birinin yüzü gülecek 5 öğrenciden biri Anadolu lisesine yerleşecek

İşte sayılarla SBS!

Bugün Seviye Belirleme Sınavı’na (SBS) giren 1milyon 95 bin 539 öğrenci, aralarında Anadolu, fen, Anadolu öğretmen, sosyal bilimler vemeslek liselerinin de yer aldığı, geçen yıl kontenjanları 421 bini aşan ve OrtaöğretimYerleştirme Puanı’na (OYP) göre öğrenci alan okullara yerleşmek için yarışacak. Bu okullar için sınava giren her üç öğrenciden ancak birinin şansı olacak.. Anadolu liselerinde ise 5 öğrenciden birinin yüzü gülecek. Geçen yıl OYP’ye göre öğrenci alan özel okulların da aralarında bulunduğu 9 okul türünün toplamkontenjanı 421 bin 80’di. Bu okullar için 196 puan barajını aşabilen öğrenciler tercih yapabilecek. Geçen yıl 45 bin öğrenci bu barajı geçemediği için elenirken, 1milyon 9 bin 569’u tercih yapma hakkını kazandı. Ancak bu öğrencilerden de 668 bin 117’si tercih yaptı.

Okuluna göre değişiyor!
Sınava giren öğrenci sayısı ve toplam kontenjanlar dikkate alındığında yaklaşık 3 öğrenciden birinin bu okullara yerleşme olasılığı bulunuyor. Ancak bu oran okul türlerine göre de düşüyor. Örneğin geçen yıl okul türleri arasında en fazla kontenjana sahip olan 192 binin üzerinde öğrencinin yerleşmesi beklenen Anadolu liselerine sınava giren 5 öğrenciden ancak biri yerleşebilecek. Fen ve sosyal bilimler liselerinde ise öğrencilerin yerleşme olasılıkları daha da azalıyor. Geçen yıl kontenjanları yaklaşık 15 bin olan bu liseler için sınava girecek öğrencilerin yerleşme olasılığı Yabancı özel liseler SBS puanı arayacak

Anadolu ve fen liseleriyle birlikte bazı özel okullar yerleştirmelerini OYP’ye göre merkezi sistemle yaparken aralarında Amerikan Robert, Fransız, Alman, Avusturya ve İtalyan liselerinin de yer aldığı 10 ilde 99 okul kendi öğrencilerini yalnızca 8. sınıf SBS puanına göre alacak. Bu okulların kontenjanı 5 bin 319. Bu okullardan 14’ü de yabancı özel lise. Onların kontenjanları da 1689. Yabancı özel liselerin kontenjanlarında bu yıl en dikkat çeken değişiklik Amerikan Robert Koleji’nin geçen yıla göre kontenjanının 22 kişi azaltması oldu. Son iki yılda okulun toplam kontenjanı 44 kişi azaldı. Okul bu yıl 88’i kız 88’i erkek olmak üzere 176 öğrenci alacak.

Şampiyonlara ek puan!
Uluslararası bilim olimpiyatlarında, proje yarışmalarında, spor, kültür ve güzel sanatlarla ilgili uluslararası yarışmalarda elemelerden geçerek Türkiye’yi temsil etme hakkı kazanan öğrencilere katıldıkları yıl için Sınıf Puanı’na (SP) ek puan verilecek. Öğrencinin bu uygulamadan yararlanabilmesi için bu temsil hakkını kazandığına dair belge okul müdürlüğü tarafından e-okul sistemine işlenecek.

Sınıf puanı 500'ü aşabilecek!
Olimpiyat, sınav ve yarışmalara katıldıkları yıla ait sınıf puanının; altın madalya alan veya birinci olan öğrenci için yüzde 4’ü, gümüş madalya alan veya ikinci olan öğrenci için yüzde 3’ü, bronz madalya alan veya üçüncü olan öğrenci için yüzde 2’si, katılanlar için ise yüzde 1’i eklenerek, sınıf puanları belirlenecek. Ek puanlı sınıf puanı ile 500 puan üst sınırı da aşılmış olacak. Sınıf puanı o yıl girilen SBS’nin yüzde 70’i ve yıl sonu başarı puanının yüzde 25’i esas alınarak elde ediliyor.

Tek sınava karşı çıkıyorlar !
Bugün sınava girecek 1 milyonu aşkın öğrenci arasında Ceylin, Yiğit ve Eralp de yer alıyor. Sınavların yarattığı strese rağmen okullara yerleştirmede en iyi yöntem olduğunu düşünen öğrenciler bu süreçten nasıl etkilendiklerini şöyle anlatıyor:

Ceylin Has: ‘Facebook’u kapattım notlarım yükseldi’ 5. sınıftan bu yana dershanedeyim. Okul ve dershane kamplarına katılıyorum. 3 aşamalı SBS avantaj. Geçen sene sınava bir hafta kala ateşim 40 dereceye çıkmıştı. Sınavdan da düşük puan aldım ama bunu bu yıl telafi edebilirim. Tek sınav olsa böyle bir imkânım olmazdı. Hava çok güzel, ders çalışmak yerine gezmek isterdim. Ama şimdi ne yaparsam geleceğim için yapıyorum. Eskiden Facebook hesabım vardı. Kapattım notlarım yükseldi.

Yiğit Şenel: ‘Cumaları 100 soru çözerim’ 5. sınıftan bu yana SBS’ye hazırlanıyorum. Yalnızca cuma günleri çok çalışmam, ya 100 soru çözerim ya da “Yalan Dünya”yı izlerim. Günde ortalama 300 soru çözüyorum. Derece yapacağıma inanıyorum Aklın yolu mideden geçer diyerek, canım ne isterse onu yiyorum. Dershane kampı var. SBS tek sınavdan daha iyi.

Eralp Ustaoğlu: ‘3 sınav daha iyi’ Sınava hazırlanmaya 6. sınıfta başladım. Haftada iki gün yüzüyorum, çalışmıyorum. Diğer günler 100 soru çözüyorum. SBS’nin 3 sınavdan oluşması öğrencilere kolaylık sağlıyor. Geçen sene kolum kırılmıştı. Sınava bir gün kala kolum iyileşti. Çok fazla sınav olması bizi sağlama alıyor, tek sınav olunca risk fazla.

Zamanlarını çocuklara göre ayarlıyorlar!
Sınavlara yalnızca öğrenciler hazırlanmıyor, aileleri de onlara göre yaşamlarını düzenliyor. Yaşanan stresten aileler de çocuklar da aynı şekilde etkileniyor. Ceylin’in annesi aynı zamanda bir okulda müdürlük yapan Ladise Has ve babası diş hekimi Ethem Has’a göre her sene stres yaşattığı için SBS’ler çocuklarda ruhsal gerginliğe yol açıyor. Ancak tek sınavla da öğrencilerin doğru değerlendirileceklerine inanmıyorlar. Yaşamlarını kızlarına göre ayarladıklarını söylüyorlar: “Ailece bir yerlere gezmeye gideceksek vakti Ceylin’in çalışma saatleri belirliyor.” Yiğit’in annesi Esra Hanım da oğlunun uyku düzenine ve beslenmesine dikkat ettiklerini vurgulayarak, 3 aşamalı SBS’nin tek sınavdan iyi olduğunu belirtiyor.

Hazırlayan: Pervin Kaplan

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Gizem Onay'la kadınlık organları ve döngüleri üzerine
  Gizem Onay'la kadınlık organları ve...

  Süresi : 34:57 İzlenme : 261

 • Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri
  Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri

  Süresi : 02:46 İzlenme : 455

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık farkındalığı
  Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık...

  Süresi : 05:18 İzlenme : 60

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön