İlk 6 ay anne sütü şart!

Diyetisyen Güneş Aksüs anne sütünün önemini yazdı.

İlk 6 ay anne sütü şart!

Bu sene doğumlarla şenleniyor hayatımız. Bir bebekten diğerini görmeye gidiyoruz. Doğum yapan arkadaşlarıma, eşime dostuma tüm tecrübelerimizi aktarmaya çalışıyoruz. Seren bir yandan, ben bir yandan anlatıyoruz ama aslında yeni doğum yapmış bir anne pek de bir şey dinleyecek halde olmuyor. “En azından önemli bilgiyi vereyim, gerisini sen eve çıkınca, şu panik halin geçince anlatırım” diyorum anneye.

 

En değerli besin

 

“Bu dönemde bir bebeğin hayatının en önemli, en değerli zamanlarından birini yaşıyorsunuz. Onun tüm ihtiyaçlarını karşılayacak bir besin veriyorsunuz: Anne sütü! İlk 6 ay anne sütü… Sadece ve sadece anne sütü, sakın unutma” diyerek çıkıyorum odadan. Eşine, annesine, bakıcıya kim varsa tembihliyoruz. Bir bebek için en değerli besin... İlaç... Ne derseniz... Anne sütü ve daha da önemlisi annesiyle kurduğu o bağ! Temas, koku ve mucizevi anne sütünün tamamen o bebeğe özel olarak üretilmesi... Son günlerde ortalık biraz karıştı, bir ‘ünlü’, köşesinde “Sokakta, parkta emzirmeyin çocukları” deyince herkes ayaklandı. Anneler kızdılar ve verilecek tüm cevapları verdiler. “Çocuğumu tuvalette değil temiz ortamlarda, bebeğim istediği anda emzirmeliyim” diyerek fotoğraflar paylaşmaya başladılar. Bu konuda benim fikrim net, kimseye cevap vermeyeceğim elbette. Bunu konuşmak bile gereksiz.

 

Her şeyden önce gelir

 

Anne olunca senin için önem sırası değişiyor. Önce, her şeyden önce bebeğin geliyor. Bebeğinin ihtiyaçlarını karşılamak ve onu doyurmak dünyadaki en önemli şey haline geliyor. Çünkü onların bize ihtiyacı var ve biz de en değerli besini onlara nerede uygunsa verebiliriz, vermeliyiz. Bebek emzirme örtüsü her annenin çantasında bulunur zaten.

 

 

Emziren anne, günde 4 litre su içmeli

 

Bebeğin sağlığı, ne kadar anne sütü aldığıyla çok alakalı. Aklınıza takılan soruları cevaplayalım da güzel güzel emzirin.

 

Anne sütü annenin bebeği görmesi, sesini duyması, acıktığını ağladığını görmesiyle salgılanmaya başlar. Anne bebeği kucağına aldığındaysa, emzirdikçe süt salgılanması hızlanır.

 

Çok yorgun, uykusuz, ağrılı bir dönemdeyseniz hekiminizle sık sık görüşmelisiniz. Bir an önce anne kendine gelirse, bebek de mutlu bir şekilde bağ kurabilir. Süt oluşumu bundan olumsuz etkilenmez.

 

Yeni doğum yapan anne iyi dinlenmeli, vakit olduğunda gündüz uykuları uyumalıdır.

 

Annenin yanında moral bozucu sözler söylenmemelidir. “Acaba sütün az mı geliyor?”, “Acaba senin sütün sulu mu?” gibi aslında merak ettiğiniz sorular onun canını fazlasıyla sıkabilir ve bu moralle süt oluşumu azalabilir. Anne, olumsuz ve gergin ortamlardan uzak durmalıdır.

 

“Dışarıda emziremem” korkusuyla gereksiz yere mamaya başlamayın.

 

Sütünüz az geliyorsa, yetmiyorsa bebeğiniz bunu size belli eder. Her ağladığında karnı aç anlamına gelmez. Bebeğiniz kilo alıyorsa anne sütü ona yetiyordur ve mamaya gerek yoktur.

 

Emzirmek zor ve zahmetli olduğu için mamaya geçmeyin.

 

Ne olur ne olmaz, süt gelmezse diye bebeğinizi mama tüketimine alıştırmayın.

 

Fiziksel ve psikolojik sorunlar, ağır stres, büyük bir kayıp gibi durumlarda süt azalabilir. Bu durumda hangi mamanın uygun olduğunu çocuk doktoruna ve beslenme uzmanına sormanız gerekir.

 

Emziren annenin 4 litre, yani 12 bardak su içmesi gerekir.

 

Hamur işleri süt oluşumunu artırmaz, baklava süt yapmaz. Sağlıklı beslenmek yeterlidir.

 

Hızlı zayıflamak için düşük kalorili diyetler yapmayın. Az yemek için uygun zaman değil. Emzirirken sağlıklı ve dengeli beslenerek de zayıflayabilirsiniz.

 

 

Yazı: Güneş Aksüs

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön