0-5 yaş arasındaki her 10 çocuktan 1’i bodur!

Türkiye, anne ve bebek sağlığı açısından riskli ülkeler arasında bulunuyor. Bunun en büyük nedenleri arasında yanlış beslenme alışkanlıkları var.

0-5 yaş arasındaki her 10 çocuktan 1’i bodur!

Ülkemizin bu konumda yer almasının önemli nedenlerinden biri dengesiz beslenme. Yapılan araştırmalarda, ancak hala sağlıklı bebek beslenmesine ilişkin geliştirilmesi gereken yönler bulunuyor. Nutricia Türkiye ve Ortadoğu Bölge Başkanı Gamze Çuhadaroğlu ve Boğaziçi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Gülay Barbarosoğlu da bu konudaki görüşlerini paylaştı.

Bunun en büyük nedenleri arasında yanlış beslenme alışkanlıkları var. 0-5 yaş arası her 10 çocuktan birinde bodurluk görünüyor. İlk 6 ay, sadece anne sütü ile beslenmesi gereken bebeklere iki aylıkken ek gıda veriliyor, çocuklar anne sütü mucizesinden yeterince faydalanamıyor.

TNSA 2013 verilerine göre: Eğitim almış annelerin bebeklerinde diğerleriyle kıyaslandığında ilk 1 saat içinde emzirme oranı % 20 daha fazla. 5 yaş altında bodurluk 2 kat daha az. Bebeğin ilk 1 yılı içinde 1000 canlı doğumda ölüm olasılığı 3 kat daha az iken bu oran ilk 5 yıl içinde 2,5 kat daha az.

Bu tablonun iyileştirilmesi için Nutricia Anne Bebek Beslenmesi, Mucize Annelik Okulu projesini Danone Ekosistem Fonu’nun katkıları ve Boğaziçi Üniversitesi Vakfı işbirliği ile hayata geçiriyor.

Mucize Annelik Okulu nedir:

Bu olumsuz tablonun olumluya çevrilmesi için hastanelerde, Aile sağlığı merkezlerinde anneyle ilk teması kuran hemşirelerle yola çıkılıyor. Boğaziçi Üniversitesi Vakfı bünyesinde kurulacak okulda uzman hemşireler istihdam edilecek ve bu alanda uzmanlaşmaları sağlanacak. Uzman hemşireler, düzenlenecek eğitim programları ile annelere bebek bakımı ve beslenmesi eğitimi verecek. Burada iki amaç var; anneleri eğitirken bir yandan da bir ekosistem kurmak. Proje ile annelere ulaşmayı ve bu mucize annelik okulunun sürdürülebilir olmasını sağlamak. Bu sebeple de eğitimler sembolik bir ücret karşılığında yapılacak. İlk dersler Ekim 2015 tarihinde başlayacak. Boğaziçi Üniversitesi akademisyenlerinden eğitim alan uzman hemşireler ilk 1000 günde anne ve bebeğin tüm beslenme ve sosyal konularda ihtiyacı olan bilgileri annelere ulaştıracak. Annelere müjde gerek derslerin verildiği yerlere giderek gerekse gitmeden evinde kalarak bu eğitimlere katılabilecek.

Annelik işlevi öğrenilebilir

Kadının anne olma kararıyla ciddi bir yükümlülüğün altına girdiğini unutmayın. Anne olmak, çocuğunu sevmek ve ona bağlanmak doğal olarak gelişen bir süreç olsa da, annelik işlevini sağlamak, çocuğun gelişimini ve ihtiyaçlarını, gelişimsel gerekliliklerini değerlendirerek çocuğa uygun, onu sosyal, duygusal ve fiziksel olarak destekleyecek becerilere sahip olmak aslında öğrenilmesi gereken bir süreç. Oysaki anneliği fedakarlık ve içten gelen bir işlev olarak gören toplumumuzda, kadının üzerindeki yük daha da artıyor. Çocuklarını yeteri kadar destekleyemediğini düşünen, ne yaptığını bilemeyen, soru ve sorunlarına tek başlarına yanıt bulamayan anneler, çaresiz ve güçsüz hissediyor. Oysa ki annelik işlevi öğrenilebilir. Bu konuda içeriği zengin ve kaliteli bir eğitim alınmadığında ise, anneler kendi deneyimlerini tekrarlarlar, bu da iyinin yanında problemli davranışların da tekrarına neden olur.  

Annelerin çocuk gelişiminin farklı alanlarında bilgi ve beceri edinmelerini sağlayacak bir eğitim süreci sonrasında anneler daha donanımlı ve yetkin, dolayısıyla daha güçlü hissedebilirler. Güçlü ve sağlıklı anneler ise güçlü çocuklar yetiştirebilir. Bu eğitimle anneler, dolayısıyla aile sistemi, sonuç olarak da topluma önemli kazanımlar sağlanacak.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön