çocuklarda havuz hastalıkları neler

Yaz aylarında çocukların en çok eğlendiği ama bir o kadar da zarar gördüğü yer havuzlar... Olası havuz hastalıkları ve bunlarla nasıl baş edeceğimize dair ipuçlarını hazırladık.

Çocuğum havuzdan mikrop kaptı!

Çocuklarda bu yaz en sık görülen yaz hastalıkları kulak enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu, mantar, sinüzit, bulaşıcı sarılık...

 

Memorial Şişli Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Abdurrahman Yıldırım'a 2015 yazının çocuklarda en sık görülen hastalıkları neler diye sorduk, tam 5 hastalık saydı. İşte havuzdan kapılan birçok hastalıkta bu listede yer alıyor. Abdurrahman Yıldırım ailelere lütfen dikkat edin diyerek hangi durumlarda hassas olmaları gerektiğini anlatıyor.

 

Kulak enfeksiyonları: Temiz olmayan yüzme havuzuna giren çocuklar birçok enfeksiyona yakalanabilir, hatta dış kulak ve orta kulak iltihabı da olabilir. Enfeksiyon etkeni mantar, bakteri veya virüs de olabilir. Bu nedenle çocuklarda kulakta kaşıntı, ağrı, pis kokulu akıntı ve ateş gibi şikayetler görülebilir. Bu şikayetlerin ortaya çıkması durumunda vakit kaybetmeden doktora gidilmeli.

 

İdrar yolu enfeksiyonu: Temiz olmayan havuzlarda yüzen çocuklarda, özellikle kız çocuklar olmak üzere, idrar yolları iltihabı oluşur. Ayrıca ıslak mayo ile durmak veya su kenarında yerlere oturarak uzun süre oyuna dalmak mikropların idrar yollarına girişini kolaylaştırır. Belirtileri; ağrılı idrar yapma, sık idrara gitme, karın ağrısı, bulantı, kusma, iştahsızlık, halsizlik ve ateş gibi şikayetler olur. Bu bulguların saptanması durumunda mutlaka hastaneye başvurulmalı.

 

Mantar: Mantar hastalığı ciltte, saçlı deride ve tırnaklarda görülen bulaşıcı bir hastalıktır. Vücudun değişik yerlerinin uzun süre ıslak kalmasıda buna sebep olur. Genel kullanıma açık, hijyen kurallarına uyulmayan yüzme havuzu kenarları, banyo, tuvalet gibi ortamlardan, mantar hastalığı olanların kullandığı terlik, havlu ve diğer eşyalardan bulaşabilir. Mantar lezyonları kaşıntılı, bazen kızarık ve bazen de üzeri beyaz kabuklu olabilir. Bu durumda mutlaka doktora başvurulmalı.

 

Sinüzit: Temiz olmayan sulara dalmak sinüziti tetikleyebilir. Ayrıca kalabalık ortamlara girilmesi nedeni ile damlacık enfeksiyonları solunum yollarından bulaşabilir. Ateş, kırgınlık, halsizlik, iştahsızlık, öksürük, boğaz ağrısı ve burun akıntısı gibi şikayetler gösterir.

 

Bulaşıcı sarılık: Hepatit A denilen bulaşıcı sarılık türü bir virüse bağlı olmaktadır. Temiz olmayan havuzlar, kirli sular, gıda, kirli eller ile bulaşabilir. Halsizlik, ateş gibi şikayetlerle başlanıp kusma, karın ağrısı, idrar renginde aşırı sarılaşma, göz akında sararma gibi bulgular görülür. Hepatit A sarılığından aşılanmak suretiyle korunmak mümkündür.

 

Hazırlayan: Nuran Başyurt

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön