Demir takviyesi hakkında bilinmeyenler

Arkadaşı 4 aylık bebeğine demir takviyesi vermek ve vermemek arasında kaldığını anlatmıştı Damla Çeliktaban'a. O da merak edilenleri Medicana Hastanesinden Uzman Dr. Hülya Karaca’ya sordu…

Demir takviyesi hakkında bilinmeyenler

Demir ne işe yarar?

Demir kandaki oksijeni taşır.

 

Demir eksikliği nelere yol açar?

Demir eksikliği birçok fonksiyonu etkileyen sistemik bir bozukluktur. Demir eksikliğinde hücresel fonksiyonlarda büyüme motor gelişimde, davranış ve bilişsel fonksiyonlarda, fizik kapasitede, işgücünde, bağışıklık ve sindirim siteminde, vücut ısısının düzenlenmesinde, deri ve mukozalarda önemli değişiklikler olur. Demir eksikliği anemisinde solukluk, çarpıntı, irritabilite, huzursuzluk, iştahsızlık toprak ya da buz gibi değişik maddeler yeme isteği, büyüme geriliği, enfeksiyonlara eğilim, çabuk yorulma, süt çocuklarında görülen; korku, çekingenlik, zekâ düzeyinde gerileme, anneye aşırı düşkünlük, okul çocuklarında da; dikkatsizlik, konsantrasyon güçlüğü, okulda başarısızlık ve fizik kapasitede azalmaya neden olmaktadır.

 

Bebeğin anne sütü ya da mama alıyor oluşu demir takviyesi kararını etkiler mi?

Süt çocukları ilk 6 ay tek başına anne sütü ile beslenmelidir. Daha sonraki aylarda, ek besinler yeterince verilmez ve ağırlıklı olarak anne sütü ile beslenilmeye devam ederse 1 mg / kg elementer demir verilmelidir. İlk 12 ay inek sütü verilmemeli ve bunun yerine demir katkılı süt formülleri verilmelidir. Özellikle başlangıçtan itibaren anne sütü almayan yapay beslenen bebekler demir katkılı süt formülaları ile beslenmelidir. Zamanında doğan sağlıklı bebeklerde, depolardaki demir ilk 5-6 ay kan yapımı için yeterlidir. Gerek anne sütü gerek ise inek sütünün içerdiği demir miktarları yetersizdir. Anne sütünün önemli bir üstünlüğü, içerdiği demirin % 49’unun emilmesidir. İnek sütünün ise yalnızca %10’u emilebilir.

 

Demir takviyesi yapmadan önce kandaki demir oranına bakılır mı?

6 ay – 1 yaş arası bebeklere genetik kan hastalıkları ve kan düzeyini tespit etmek amacıyla tam kan sayımına ve demir düzeyine bakılması önerilir.

 

Demir rezervinde sorun olmayan bebeğe demir yüklemesi yapmak doğru mu?

Demir eksikliği anemisinde öncelikle karaciğer ve kemik iliğinde demir depoları azalır. Vücuttaki demir depolarının serumdaki göstergesi, demir depo proteini olan ferritindir. Ferittin düzeyi normal olan bebeğe klinik bulgusu yok ise demir takviyesi yapılmasına gerek yoktur.

 

Dışarıdan verilen demir, anne sütündeki demirin verimli emilimine engel olur mu?

Dışarıdan demir takviyesi yapılması anne sütündeki demir emilimini etkilemez.

 

Demiri ilaç takviyesi olarak değil de beslenmede düzenleme yapmak yoluyla almak mümkün mü?

Demirden zengin besinleri, çocukların, uygun porsiyonlar halinde her birini haftada en az 3-4 kez tüketmeleri durumunda demirden yeterli beslenme sağlanmış olur.

 

Eğer mümkünse nasıl bir beslenme listesi hazırlamak gerekir? (Hangi gıdalarda demir var, emilim nasıl atırılır, nelerden kaçınmak gerek?)

Diyet ile alınan demirin yaklaşık %10’u emildiği için günlük 8-10 mg demir içeren diyet gereklidir. Hayvansal gıdalardan alınan demirin kullanımı bitkisel gıdalardan alınan demirin kullanımından daha fazladır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön