Çocuğunuzu dinliyor musunuz?

Size bir sorunundan söz etmeye çalışan çocuğunuza hemen öğüt vermeye başlarsanız, eleştirirseniz ya da çok soru sorarsanız çocuğunuz öfkelenip iletişimi kesebilir.

Çocuğunuzu dinliyor musunuz?

Kendinizi düşünün... Bir derdiniz olduğunda ilk aklınıza gelen kimdir? Kimi düşünüp ona derdinizi anlatmayı hayal edersiniz? Neden o kişi de başkası değil? Bu kişi dinlerken genellikle ne yapar?

 

Şimdi siz çocuğunuzu dinlerken neler yapıyorsunuz, onu düşünün. İyi bir dinleyici misiniz, yoksa farkında değil misiniz?

 

Psikolog Leyla Navaro’nun, ‘Gerçekten Beni Duyuyor Musun?’ isimli kitabında çocuğu dinlerken belli başlı tepkiler sıralanıyor. Siz de bu tepkileri gösteriyorsanız, çocuğunu gerçekten dinlemiyorsunuz demektir.

 

Çocuğu dinlerken yapılan yanlışlar:

 

Öğüt vermek, çözüm getirmek, yönlendirmek

Genellikle öğüt vermek, ahlak dersi gibi öneriler çocukta suçluluk duygularını uyandırır ve iletişimin kesilmesine veya yön değiştirmesine neden olabilir. Çocukta direnç, isyan yaratabilir, onu savunmaya iter.

 

Yargılamak, eleştirmek, ad takmak

Yargılama ve eleştirme tepkileri ile karşılaşan çocuklar kendilerini anlaşılmamış, itilmiş, haksızlığa uğramış, çaresiz hissederler. İletişimi kesebilir ya da aynı şekilde karşılık verebilirler. Çocuğun kendine güveni sarsıldığı gibi, başarısına da engel olabilir.

 

Soru sormak, araştırmak, incelemek

Bu yaklaşımların içinde önyargı, eleştiri veya zorunlu çözüm bulunur. Ayrıca sorulara cevap vermeye takılarak yön değiştirip esas sorundan uzaklaşılabilir. Sorular genelde ebeveynin nereye varmak istediğini açıklamadığından, çocuk endişeye kapılabilir veya savunmaya geçer.

 

Teşhis, tanı koymak, tahlil etmek

Çocuğun niyetini, söylemek istediklerini çok iyi biliyormuş, onun kafasının içindekileri okuyormuş gibi bir tavır takınmak, çocuğu savunmaya iter. Sinirlenmesine, sabırsızlanmasına ve karşılık vermesine neden olabilir. Kendisini kıstırılmış, yanlış anlaşılmış ve yanlış yorumlanmış hissettiğinden iletişimi büyük olasılıkla keser.

 

Teskin, teselli etmek, konuyu değiştirmek

Aslında genelde çok güzel ve yararlıdır. Ama önemli olan teselliyi çocuğun söylediğini duyduğunuzu belirttikten sonra verebilmektir. Söyledikleri duyulmadan teselli edilen çocuk, kendini anlaşılmamış, sorunu önemsiz ve saçma sapanmış gibi algılandığını hisseder.

 

Yarın: Gerçekten çocuğunuzu duyuyor musunuz?

 

Hazırlayan: Fatma Belgin

 

Aşırı korumak çocuğa zarar verir!

 

Yediriyorum, öyleyse iyi anneyim!

 

Cezayla davranışı düzelmez!

 

Çocukta özdenetim nasıl elde edilir?

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön