Öfke nöbeti geçiren çocuğunuzu idare etmenin yolları...

Anne ve babalar, çocuk büyütürken bu tür davranışlarla sık sık karşılaşabiliyor.

Öfke nöbeti geçiren çocuğunuzu idare etmenin yolları...

Çocukların ufak tefek “öfke nöbetleri”  geçirmeleri normal. Anne ve babalar, çocuk büyütürken uü tür davranışlarla sık sık karşılaşabiliyor. Eğer durumla nasıl başa çıkacağınızı bilmiyorsanız, bağırıp tepinen çocuğunuzla uğraşmak korkutucu ve bezdirici olabilir. Çocuğunuzun neden böyle davrandığını anlamanız, durumu idare etmenizde size yardımcı olacaktır.

 

Öfke nöbetleri, çocuğun korku ya da öfke uyandıran bir durumla karşılaşması neticesinde, beynin aşırı derecede stress hormonu üretmesi nedeniyle ortaya çıkıyor. Çocuğun gelişmekte olan beyni bu kimyasalları dengeleyemeyince, bağırıp, kendini yerden yere atma ve tepinme gibi istenmeyen davranışlar ortaya çıkabiliyor.

 

Anne ve baba olarak sizin rolünüz, çocuğunuz bu içsel savaşı yaşarken onu sakinleştirmeye çalışmak olmalı.

 

 • Anlayış, anlayış, anlayış. Çocuklar duygularını denetlemeyi ve içgüdülerini kontrol etmeyi öğrenme aşamasındalar. Siz yorucu, uzun ve olumsuzluklarla dolu bir günün ardından duygusal olarak nasıl hissediyorsanız, onlarda öfke nöbetleri sırasında aynı duyguları yaşıyorlar. Bu duygu durumu içerisindeyken size nasıl davranılmasını istiyorsanız, onlara da öyle davranın.

 

 • Nefes almayı hatırlayın. Elinizi kalbinizin üzerine koyup, derin derin nefes alın. Bu size ve sizi gören çocuğunuzu sakinleştirmeye yardımcı olacaktır. Reaksiyon göstermeden once bunu bir kaç kez tekrarlayın.

 

 •  Panik olmayın. Öfke nöbetleri özellikle dışarıda yaşanıyorsa utandırıcı olabilir. Etraftaki herkesi unutup, çocuğunuza odaklanın. Onu kontrol etmeye değil yatıştırmaya çalışın.

 

 • Göz kontağı kurun. Çocuğunuzun seviyesine eğilerek, göz göze gelmeye çalışın. Bu onunla kontak kurmanıza  ve onun sakinleşmesine yardımcı olacaktır.

 

 • Çocuğunuza dokunun. Ona sarılın, kucağınıza alın ve sevginizi hissettirin. Bu onun yatışmasını sağlayacaktır.

 

 • Su. Çocuğunuza içmesi için su verin ya da banyo yaptırın. Çevrenin değişmesi onların duygularını daha çabuk kontrol etmelerine yardımcı olacaktır.

 

 • Dikkatini dağıtın. Komik bir şarkı söyleyin, eğlenceli bir hikaye anlatın ya da onların en sevdiği oyuncak hakkında konuşun. Dikkatlerini başka yöne çekmek, duygularını dengelemede onlara yardımcı olacaktır
Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  07 Ekim 2015 Çarşamba 20:28

  Çocuğum çok sınırlı ve saldırgan çevresindeki herkeze saldırıyor bunun önüne nasıl gece bilirim bana yardımcı olabilirmiş. Ayrıca the de yardım aliyoruz.ilaç tedavisi var.

  Cevapla
 •  
  02 Ağustos 2015 Pazar 21:54

  biz bunlarin hicbirini yapmiyoruz malesef.bagiriyoruz korkutuyoruz sinirleniyoruz heralde iyi bir anne deyilimpisman oluyorum sonra.

  Cevapla

 • Koruyucu psikolojik yaklaşım
  Koruyucu psikolojik yaklaşım

  Süresi : 29:24 İzlenme : 0

 • Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten kolay: Çocukluk çağı travması
  Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten...

  Süresi : 41:21 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön