Çocuklarda konuşma bozukluğu ve dikkat dağınıklığı...

Dil insanların birbirlerine bilgi, düşünce ve eğilimlerini aktarabilmelerini sağlayan bir araçtır.

Çocuklarda konuşma bozukluğu ve dikkat dağınıklığı...

Dil insanların birbirlerine bilgi, düşünce ve eğilimlerini aktarabilmelerini sağlayan bir araçtır. Ayrıca  fikirlerini düzenleyebilme ve düşüncelerini ifade edebilme olanağı verir. Dil aynı zamanda bellek, muhakeme, problem çözme ve planlama gibi bilişsel süreçleri de içermektedir. Bunu beynimizle yaparız. Peki bu nasıl olur?

 

Kulaklar duyduğu sesleri vagus siniryle beyine iletir. Beyinden gelen cevap doğrultusunda kişi ne yapması gerektiğini, ne konuşması gerktiğini bilir. Beynimiz bizi yönetir. Bu doğru. Fakat kulaklar olmasaydı kim beyine haber taşıyabilirdi?

 

Dünyadaki ilk türk Tomatis  terapisti olan İsra Güneş konuşmanın anne karnında başladığını söylüyor.

 

Bebeğin ilk gelişen duyu organı kulaktır. İç kulak beyinin sinir sistemini besler. Daha sonraki aşamada orta kulak ve fetusun büyüğesiyle dış kulak oluşur.

 

Bebek anne karınında annesinin sesini diğer organların (kalp atışı, bağırsak hareketleri, kan akışı vb. gibi )  seslerinden ayırt etmeyi öğrenir. Burada aslında bebek algıda seçicilik yapmasını, konuşmada yan sesleri ayırt etmeyi öğrenir.

 

Hamilelik de bebek kadar annenin de ruh sağlığı  çok önemlidir. Anne ne kadar rahat ve mutluysa bebekde  da o kadar mutlu olur. Bu dili gelişimi için çok önemlidir. Bebek son üç ayında  annesini  kemik hattından dinler.  Bunun için de annenin leğen kemiğine başını yaslar , anneyle  ve dış dünyayla iletişime geçer. Annenin ne söylediğini anlaymasa da konuşmanın tonunu, melodisini dinler.

 

Kemik hattı kişinin kendini duyduğu  sesidir. Kulaklarınızı kapayın ve birşeyler söyleyin. Bu sizin kemik hattınızdır.

 

Çocuklar konuşmaya başladığında çok anlaşılmayabilir. Bu süreç iyi takip edilmeli. Küçük çocuklarda özellikle anaokulu çağındaki çocuklar sık sık orta kulak ilthabı yaşarlar. Bu onların perdeli duymasınnın sonucunda  konuşma bozukluğuna  ve dikkat dağınıklığına yol açar.

 

Çocuklarınızla olan iletişiminizin iyi olmasına özen gösterin. Yapamadığı veya duyamadığı herhangi bir konu için kendinizi ve çocuğunuzu zorlamayın.

 

Kulak beyine gelen sesleri iletir. Ama hangi kulak önce iletir. Önemli olan budur. Sağ kulak beynimizin sol lobunu, sol kulak beynimizin sağ lobunu herkete geçirir. Çocuğunuz odasında oynuyor. Siz ona birkaç seslendiniz fakat o  cevap vermiyor. Anne babalar  " Bizi hiç dinlemiyor." diye söylenmeye başlar.

 

Peki sizin çocuğunuz hangi kulaktan dinliyor? O sizi duyuyor. Sanırım sol kulakdan dinliyor diyebilirim. Sizi oynadığı oyunda  hayal edebilir, sesinizi müzik notaları  gibi algılayabilir. Bu durumu  işitesl algı yöntemi olan Tomatis terapisi  ile çözümleyebilirsiniz.

 

Duymada önemli faktörler

 • Annenin hamileliği nasıl geçti?
 • Bebek doğumdan sonra ne kadar emdi?
 • Bebek ne zaman emekledi?
 • Çocuğuuz orta kulak ilthabı geçirdi mi? Otit var mı?
 • Çocuğunuz kendisini hangi kulağından dinliyor?
Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Koruyucu psikolojik yaklaşım
  Koruyucu psikolojik yaklaşım

  Süresi : 29:24 İzlenme : 0

 • Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten kolay: Çocukluk çağı travması
  Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten...

  Süresi : 41:21 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön