Değer elbet

Şu aralar günlük hayata çamaşır makinasının sıkma programından yeni çıkmış gibi karışıyorum. Halsizim çünkü içinden inemediğim küçük bir teknede sürekli sallanıyor gibi annelik, gebelik, eşlik ve bilirkişilik (!) görevleri arasında salınıp duruyorum.

 

Büyümüş koca göbeğimle, eski atak kendim gibi hayata katılıyor, kızıma okul arıyor, anne kitapları okuyup seminerlere gidiyor, bunların noktasını atlamamak üzere hummalı bir şekilde kayda almaya çalışıyorum. Evi çayıra salmamak için de var gücümle kendimi alıyorum gündeliğe her gün. Deli miyim?

 

Değil, sadece arıza başka bir oğlak kadınıyım. Bir daha dünyaya gelirsem, sarışın ve ikizler burcu olarak gelmek istiyorum, şuradan ilan ediyorum. O zaman pijamalı bacaklarıma taktığım ponpon çoraplı bol bol ‘selfie’m olacak biliyorum. Bir de beni sosyal bir kelebek olarak gören ve beklentisini bu noktada sabitleyen bir canım çevrem.

 

Kankam sormuş ikinci çocuk için değer mi diye? Ben bu soruyu sorduğum gün verdim cevabı sanırım. Soruya harcadığım mesai bile onu istediğimi aynalıyordu bana.

 

İkinci çocuğu istiyordum çünkü…

 

Çocuklu hayatın rutinleri, gidip de anlam bulamadığım sinemalardan; parklardan, gezip de patates kızartmasını paketten önüme koymayı kendine ar etmeyen cafe’lerden; çocuklu hayata tutunmaya çalışan kadınlar, işyerinde gözünü oymaya hazır hırs küpü muadillerinden daha cazip gelmeye başlamıştı.

 

Bir de 70 yaşına gelmiş bir tinton olduğumda kızımın yanında aile diye kendi enerjisine denk biri olsun diyordum.

 

Aslında tüm ödevlerine rağmen çocuk bakmanın kişiyi kendinden azat eden bir yanı var. Nasıl bilmiyorum ama annelik, insanın içindeki gerçek doğayı salıveriyor.

 

Bir çocuğun beni serbest bırakmak için verilmiş bir hediye olduğunu düşündüm hep. Evet, benden alıp ötürdükleri vardı:  Beni kendime ait olmayan ihtiyaçların çizdiği bir sınıra hapsediyordu, ama kendinle didişmekten daha sevimliydi bu ihtiyaçlara yetişmek.

 

Aslında şövalye hikayalerindeki atlı cesur binicinin de kendim olduğunu anlamamı sağladı anneye dönüşmek. Savaşçı kadına iyi geliyor lisede zevzek zevzek beklediğimiz o yakışıklının resmini değiştirmek.

 

Sormak istiyorum: Anne olmayı becerebilmiş tüm kadınlar size de öyle gelmiyor mu? Hatta bazı cengaverler sadece çocuklarını değil, eşlerini de annelerinin onları bıraktığı yerden eğilip kaldırıyorlar.

 

Ve bitap ama eskisinden daha güzel görünüyorlar.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Uykusuzluğa basit çözümler!
  Uykusuzluğa basit çözümler!

  Süresi : 05:25 İzlenme : 10221

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

 • Kol sarkmalarına karşı egzersiz
  Kol sarkmalarına karşı egzersiz

  Süresi : 02:09 İzlenme : 3128

 • Sezaryen mi normal doğum mu?
  Sezaryen mi normal doğum mu?

  Süresi : 01:53 İzlenme : 14383

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön