Özel Okul Seçimi

İlkokul seçimi nasıl yapılır konusuna geçen hafta başlamıştık.

Felsefesi olan bir okul istiyorsanız, ligin en üstünde Üsküdar Amerikan ve ENKA gibi okullar var. Yaklaşık 40.000 TL okula, artı diğer yan masraflara ayıracak bütçem var diyorsanız, buna Eyiüboğlu, Ütopya, Koç, Açı gibi okulları da ekleyebilirsiniz.‘Bu tutarlar beni aşar ama devletteki sistem çok sık değişiyor, bu yüzden mutlaka özele göndereceğim’ diyorsanız, alternatifleri eve en yakından uzağa doğru sıralayarak başlamakta fayda var. Özelde altyapı belli bir kalitede olacağından, en önemli iş yine öğretmeni doğru seçmeye kalıyor. Eğer okulda öğretmen değişimi çok sık yaşanıyorsa, eski kadro tamamen gitti ise bu alınmaması gereken bir risk.

Değilse size düşecek öğretmenin yaklaşımı ile beklentilerinizi eşleştirin: Akademik olarak başarılı bir çocuk, disiplinli hocayı sever de, özgür bir ruha o hoca kabus gibi gelebilir. Çocuğunuzun özelliklerini iyi tanımanız elzem. Kararı sizin beklentinizden ziyade onun hamuru vermeli.

Özel okul seçim kriterleri:
Özel okul seçerken okula öğretmen öğrenci oranını sorabilir, akademik başarılarını sorgulayabilirsiniz. Bir de okulun parasını nereye harcadığını öğrenmeye çalışın. Dünya kriterlerine göre bir okul toplam bütçesinin %70'ini çocuğa harcamıyorsa, iyi okul değildir. Bizde böyle bir oran saptamaya çalışan okul var mıdır emin değilim. Bir de bu soru, iyi okulu veliye değil de, gıcık veliyi okula gösterecek şekilde çalışır, nedense bundan da eminim.

K12 konusu:
“Devlet ya da özel, bir velinin dikkat etmesi gereken en önemli şey ilkokul seçim kararı yaparken 12-13 yıllık kararlar vermemesi aslında” diye uyarır Ali Koç.

 

Peki neden?

Biz bu işi bir kerede çözmek istiyoruz ancak çocuğun gelişim dönemlerinde edindiği yeni kimliğe göre bir yapı seçmek daha doğru. Gelişimde her yeni evreye denk gelecek 4 yıl için ayrı bir değerlendirme yapmak, değişimi denkleme katmayı sağlayacağı için daha doğru bir yaklaşım.


K12 dediğimiz anaokulundan lise sona kadar eğitim veren kuruluşlardan yanaysanız, bu gözlük cebinizde olsun.

Benim için doğru özel okul neresi olurdu?

 • Ödül - cezanın, ödevin ve ölçmenin olmadığı,
 • Çocuğa sınıf değil ortam veren,
 • Çocuğun asıl işi olan oyunu temele alan, onun bireysel gelişimine göre dizayn edilmiş eğitimi, ders dışı etkinliklerle sunan,
 • Hayata bakışı ve çocuğuna verdikleri bana paralel bir veli grubu olan,
 • Ücreti makul, tesisi yeterli ve temiz, eve yakın bir okul hayal ederdim.

3-4 yaş için bunu kısmen bulmuş olsak da, devamı için ülke değiştirmek gerek sanırım. Ya da benim bilmediğim bir oluşum varsa, haber edin lütfen. Yarın ordayım.

 

Son söz: Okulu beğenmiyorsanız, değiştirme kararını çok çabuk vermeyin. Bu karardan çocuk sadece kaçmayı öğrenir. Bununla beraber, oranın size uygun olmadığından eminseniz de, değişiklikten korkmayın. Özelden devlete geçerseniz, çocuk travma yaşayacak diye bir şey yok. Maddi verilere veliler daha çok takılıyor olmakla beraber, çocuk temelde okulda yaşadığı duyguya bakıyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön