3 – 5 yaş İçin Oryantasyon Haftasından Sağ Çıkma Rehberi

Eskiden Eylül’ü seveyim mi, gıcık mı olayım bilemediğim arkadaşım gibi beklerdim:

Eğlenceyle geçmiş yazlık günlerinden sonraki boğucu Ankara ağustosundan, beni kalabalık rutinime kavuşturacak, lakin ödev ve sınavlardan mamul sonu gelmeyen sıkıntılara da boğacaktı.


Onu gerçekten sevmem için anne olmam gerekti.


Eylül gözbebeğimde taparak büyüttüğüm kızımı, hayatı oyundan müteşekkil yaşıtlarına kavuşturacak; o evdeki çekmeceler yerine kum havuzunu talan ederken, ben nihayet kendim olabilecektim. Nihayet!

 

Tabii oryantasyon haftasını kızım sağ, ben salim atlatabilirsek… Zira sokak başında dağılan anne, okul kapısında ağlayan minik halleri, beni de sol omzumdan dürtüyordu.  

 

Şimdi sizin de aklınızda bu resim varsa, hemen sil tuşuna basın. Aksi halde evren bu konuda ona yüklediğiniz görevi inek bir öğrenci titizliğinde yerine getirecektir.

 

Oryantasyon haftasından sağ çıkma rehberi:

 

Bu işin öncülü doğru anaokulunu veya kreşi seçtiğinizden emin olmak.

 

Sabah Yuvarlak Masa Anneleri olarak çember halinde, her gün artan sürelerle bir arada oturduğumuz oryantasyon mağdurlarına ve yüzü ışık dolu öğretmenlere bakarak söylüyorum: Kızım ve gittiği yere çekerek sürüklediği kalbim doğru yerde.

 

Hala kreş/anaokulu avındaysanız, bu konudaki pusulayı Şurada kaleme almıştım.

 

İtiraf edeyim, eleme kriterlerinden içimi en çok kemireni şuydu: Felsefesi bizimkine benzeyen evlerden çıkma çocuklarların olmasını istiyordum kızımın etrafında. Bunun dillendirmediğim bir üst açılımı da okula kendi normalimde gelen anneler görme dileğimdi. Benzer sosyo – ekonomik tabakaya ait olma şeysi işte. İnsan illa’ türdeşini arıyor.

 

 • Doğru yerdeyseniz, bunun bilgisi sizde huzur yaratır, bu huzuru da çocuk havada kapar. Çocuğun eş beceriyle havada kaptığı diğer şey de sizin stresinizdir. Siz ayrılığı problem ediyorsanız, o da kesin eder.

 

 • Açılışından bir zaman önce çocuğunuzla beraber okuluna gidin. Mümkünse bahçesine sardunya dikin. Çocuğunuzun baktıkça sıcaklığınızı hatırlayacağı güzel bir şey olsun. Resminizi kolye yapıp boynuna asma fikrinden ve ayrılığı beceremeyen ebeveyn görüntüsünden hızla uzaklaşın. 

 

 • İçeriyi beraberce gezin, ancak mekanı sizinle özdeşleştirmemesi için ziyareti kısa tutun. Zira okul sizden ayrı zaman geçireceği yer. Bunun algısını bulanıklaştırmayın.

 

 • İlk hafta artan sürelerle yanında olun. İlk gün 1, ertesi gün 2, sonraki gün 3 saat gibi. Evden ilk kez ayrılan çocuğunuzun ayrılık kaygısı yaşaması normal. Bu sürede ihtiyacı olunca yanınıza gelebileceğini bilmesi ona güven verecektir. Onu sizden ağlayarak koparan bir yerdeyseniz, çocuğunuzu kapıp arkanıza bakmadan kaçın.

 

 • Ağlayarak yanınıza geldiğinde duygusunu yansıtın: Sıkıntısının ne olduğunu söze dökün. Bu onu anladığınız güvencesini verecek ve gemide yalnız olmadığını bilmesini sağlayacaktır. Unutmayın, bir çocuk için yalnızca anlaşılıyor olmak çoğu kez sorunun esas çözümüdür. Sonrası basit bir teselli: “Bu bina sana büyük geliyor biliyorum ama biliyor musun, içeride senin boyunda masalar var” gibi gibi.

 

 • Okul hakkında olumlama yapan yazılımı çocuğunuza önceden yükleyin: Onu bekleyen eğlenceli aktivitelerden çocuğunuzu haberdar edin. Ertesi gün olacaklardan da.

 

 • Akşamın sakin bir saatinde, sonraki günün sözel bir resmini çizin. Sabah okula nasıl gideceğinizden, okulda neler yapacağından, gün bitiminde onu kimin alacağından bahsedin. Kafa karışıklığı yaratacağından, ince detaya girmeyin.

 

 • Bu, ebeveyn tarafından çizilen resim içinde çocuğa yerini gösterir ve öngörü sahibi olmasını sağlar. 3 yaşındaki çocuğun ne öngörüsü olacak diyorsanız, okul kapısında bekleyeceğiniz daha çok sabahınız var demektir.

 

 • Kıyafetlerini bir akşam önceden hazırlayın. Bir kıyafet sepetiniz olsun. Ertesi gün giyeceklerini hazırlayıp sepetin karnını beraberce doyurun ki, sabah bu işin stresi eksik olsun. Çocuğunuz bir konuda daha öngörü sahibi olsun.

 

 • Akşam buluşma saati için vaatlerde bulunmayın. Bu ayrılığı rutini olarak görmesini sağlayın.

 

Son söz:

Oryantasyon haftası, anne dışında bakım veren biri tarafından tamamlanırsa daha kolay atlatılıyor. Nazın en çok geçtiği anneden ayrılmak babadan, anneanneden ya da bakıcıdan ayrılmaktan daha zor bir seyre sahip. İmkanınız varsa kısa çöpü anne dışında biri çeksin.

 

Özet:

Anaokulu seçme işinden alnının akıyla çıkmış anneleri bekleyen ikinci zorlu görev oryantasyon haftasını başarıyla kapatmaktır.

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

BURCUN BUGÜN NE SÖYLÜYOR?

Bugün sizi neler bekliyor? Aşk hayatınızda hangi sürprizler var? Sağlık, iş ve para konularında nelere dikkat etmelisiniz?

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön