Sucuk ve pastırmayı dünyaya açacak okul!

Le Cordon Bleu, İstanbul’da da açıldı.

Sucuk ve pastırmayı dünyaya açacak okul!

Le Cordon Bleu, Hollywood’a konu olan bir aşçılık okulu. Bugün Michelin yıldızlı pek çok şefin yolu buradan geçmiştir. Le Cordon Bleu, 1895’te La Cuisiniere Cordon Bleu Dergisi’nin yayıncısı, gazeteci Marte Distel tarafından mutfak sanatları okulu olarak Paris’te kuruldu.

 

Bu okula yolu düşenler arasında, Sabrina filmindeki başrolü için eğitim alan Audrey Hepburn varmesela. “Juile&Julia” filminde de okulun öğrencilerinden ünlü aşçı Julia Child’ıMerly Streep canlandırmıştı. İşte o Le Cordon Bleu, Özyeğin Üniversitesi işbirliğiyle İstanbul’da da açıldı. Üniversitenin Çekmeköy kampusunda bulunan okulun mutfağında, Le Cordon Bleu Mutfak Sanatları

 

Okulu Başkanı ve CEO’su André Cointreau’ya neden İstanbul’a bu kadar geç geldiklerini ve Türk mutfağının eksiklerini sordum.

Niye 118 yıl, 20 ülkeden sonra İstanbul?

Dünyanın en büyük aşçılık okuluyuz. Çin’de bile varız. 10 binden fazla öğrencimiz var. Türkiye’ye gelişimiz yeni değil aslında, buradaki fuarlara katılıyoruz, şeflerimizi gönderiyoruz. Ancak kalıcı bir ortaklıkla gelmek istedik.

 

Hüsnü Özyeğin Türkiye’nin en zengin işadamlarından biri. İşinizi sağlama almak mı istediniz?

Sadece Hüsnü Özyeğin’le değil, ekibiyle de 15 yıldır bu programı geliştirmeye çalışıyoruz. Hüsnü Özyeğin böyle bir ekiple çalıştığı için bu işbirliğini gerçekleştirdik.

 

Türk ve Osmanlı mutfağını sevmiyor olabilir misiniz? Gecikmenin nedenlerinden biri de bu olabilir mi?

Türkiye’ye gelmekten dolayı mutluyuz. Türk ve Osmanlı mutfağı da dünyanın sayılı mutfaklarından. Burada son yıllarda gastronomi de gelişti.

"Aşçılarımıza çok değer veriyoruz"

Türk mutfağında sizi en çok etkileyen nedir?

Türk mutfağıyla Fransız mutfağı arasında paralellikler var. Türkiye’deki gibi Güney kısımlarda zeytin ve zeytinyağı önemli, Normandiya’da süt ürünleri... Çeşitlilik Fransız mutfağında da var. Her iki mutfaktaki zenginlik sunuma hâkim. Saraylarda farklı mutfaklara değer verildiği için iki ülkenin geçmişinde böyle benzerlikler bulunuyor.

 

Ama Fransız mutfağı dünyaya hâkim. Biz tanıtmakta zorlanıyoruz lezzetlerimizi, nasıl tanıtacağız? Yardımcı olacak mısınız?

Birini diğerine göre üstün olarak değerlendirmek istemem ama, Fransız mutfağı daha üstün çünkü 300 yıl önce Fransız teknikleri kitaplaştırılmaya başladı. Bunlar çok saygı gördü. Fransız mutfağını daha çok görüyoruz çünkü şeflerine daha fazla değer veriyorlar, gerçekten onlar için şefler birer sanatkâr. Çok heyecanlıyız. Fransız teknikleriyle yerel mutfağı geliştirecek Michelin yıldızlı Türk şefleri dünyaya göndereceğiz. Ümit ediyoruz, Türk öğrencilerimiz dünyanın dört bir tarafında çok güçlü olarak hem tekniklerini hem de tatlarını tanıtacak.

 

Önce 1950’li yıllarda okulunuzdan yetişen ünlü şef ve yemek yazarı Julia Child, sonra da 2009’da Child’ın hayatını konu alan ve Meryl Streep’in oynadığı “Julie&Julia” filmi kadınların bu mesleğe ilgisini nasıl etkiledi?

Kimse bilmez ama Audrey Hepburn’ün Sabrina filmi de bizimle ilgili bir projeydi. Hepburn de Le Cordon Bleu’ya gelmişti. Julia Child’ın hayatını çekmek için Sony bizimle bağlantıya geçti. Onunla ilgili tüm fotoları paylaştık ve bunun üzerine film geliştirildi. Bir gün kırmızı halı üzerinde olacağımızı tahmin etmezdik. Film çok başarılı oldu ve bununla ilgili çok iyi bir dönüş aldık.

Child gibi mutfakta incili şeflerin sayısı arttı mı?

Genelde çok ağır bir iş olduğu için özellikle otellerde erkek şefleri görüyoruz. Fakat şu anda okula katılan öğrenciler arasında bir denge var. Kadınların mutfakta zaten belli bir yetkinliği olduğu için önümüzdeki yıllarda sektörde onları daha fazla göreceğiz.

"Türk yemekleri kitabı hazırlayacağız"

Türk mutfağını Le Cordon Bleu’ye nasıl entegre edeceksiniz?

Öncelikle teknik önemli. Tekniği doğru bildikleri müddetçe bütün yemekleri uygulayabilirler. Ancak Türk mutfağının entegrasyonu çok hızlı başladı. Sucuk ve pastırma reçetelerimize girdi bile. Hangi ülkede olursa olsun, bir reçete yapılmışsa okulun uluslararası bilgi bankasına girer ve isteyen okul, istediği şekilde faydalanır. Çin’den bir şefimiz pastırmalı kiş yapmak isterse bankadan bakıp yapabilir.

Türk yemek kitabı ne zaman gelecek?

Kore’nin “kimçi” diye özel bir yemeği var ve bu yemeğe özel bir kitap çıkardık. 2 sene içinde de Türk mutfağı üzerine bir kitap hazırlamak istiyoruz.

 

Röportaj: Aysun öz Kaşi

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön