Olimpik Tarkan!

Saçı, başı ve giydikleriyle de milyonların takip ettiği Tarkan, Açıkhava konserlerinde “çabasız şıklığıyla” konuşuldu. Sanatçının stil danışmanı Ceyda Balaban’la 2.5 yıldır oturtmaya çalıştıkları rahat tarzını ve bu tarzın sokağa nasıl yansıyacağını konuştuk.

Olimpik Tarkan!

Her tasarımcının farklı bir Tarkan hayali vardır” demişti bir röportajımızda, moda tasarımcısı Hatice Gökçe. “Müthiş bir duruşu var, farklı dokuları iyi taşıyabilir ve sahnede çok gerçek” diye de eklemişti. Kimsenin kolay kolay dolduramadığı Harbiye Cemil Topuzlu Açık Hava Tiyatrosu’nu art arda dolduran Tarkan, her modacının dokunmak istediği tarzını da konuşturdu. Ancak bu kez konuşulan sahne kostümlerinin ne kadar gösterişli olduğu değil, “çabasız” görünen şıklığıydı.

 

Çıkış şarkısı “Kıl Oldum Abi”nin klibindeki kareli pantolonlu çocuktan deri ceketli asi ve serseri tarzına uzanan 20 yılda Tarkan, işlemeli gömlek de giydi kürk de, puşi de taktı bıyık da bıraktı. Onun stiliyle birlikte sokaktaki genç erkeklerin de stilleri değişti. Ancak “megastar”ın stil danışmanı Ceyda Balaban’ın söylediğine göre, “Hiç bu kadar kendisi olmamıştı”.

 

Her konserinde 4 ayrı kostüm giyiyor, bu tarzının bir parçası mı?

Sahnede çok hareketli, çok terliyor. Rahat etsin diye 4 kostüm hazırlıyorum. Harbiye konserleri için 10 kostüm hazırladım.

 

Şarkı aralarında, bir mankenden daha hızlı kostüm değiştiriyor...

Rekorumuz 15 saniye. Kıyafetleri kolay değiştirebilinir tasarlıyorum.

 

Kostümler her konserde farklı...

Her konser grubu için bir hikâye belirliyoruz. Seyirciye daha yakın olduğu Harbiye’ye farklı, ışık oyunlarının ağırlık kazandığı konserlere farklı kostümler tasarlıyorum. Hikâyeler değişiyor ama Tarkan’ın stili hep aynı. 2.5 senedir belli bir tarzı var, onun üzerinden gidiyoruz.

 

Nasıl bir tarz bu?

Kendi görüntüsünün önüne geçmeyecek bir tarz. O çok özel ve çok yakışıklı bir adam. Tasarımı öne çıkarmaya değil, Tarkan en güzel nasıl ortaya çıkacaksa onu yapmaya çalışıyorum. Bir derdim de rahat etmesi, zira rahatsa iyi görünür. Ancak o bir sahne sanatçısı ve kendine özgü bir tarzı da olmalı. Seyirci de bunu bekliyor. Biraz serseri, biraz rock bir stil onunki. Ciddi giyinmesi gereken zamanlarda bile serseri halini koruyoruz. Takım elbiselerin modeliyle oynuyoruz. Deriler kullanıyoruz, metal aksesuvarlar... Efor sarf edilmemiş ama kendini ifade eden bir tarz bu.

 

Moda deyimiyle “çabasız şıklık” yani?

Evet. Çok zorlanmamış ama güzeli yakalamış. Üzerinde bol miktarda metal aksesuvar da olsa jean’le giyip sokağa çıkabileceği kadar sade fakat sahnede çok özel duran kostümler bunlar. Harbiye’de çok rafine bir tarz kullandık; gömlekler fark yarattı.

 

O fileli gömleklerin deri olduğunu kimse anlamadı.

İpek kadar ince derileri lazer kesimle file haline getirttim. Deri hem cool duruyor hem de sade. Ayrıca nefes aldığı için de çok rahat. Derinin çok rafine bir yansıması var. Maskülen bir kumaş olmasına rağmen çok da seksi. Tarkan da derinin sahneyi doldurmasını seviyor.

 

Tarkan sokak modasını etkileyen bir yıldız. Tarkan tarzı nasıl uygulanmalı?

Onun tarzına bürünmek isteyen çok genç var. Konserlerinde giydikleri de sokakta karşılığını bulacaktır. Ancak benim Tarkan takipçilerine tavsiyem, rahat olsunlar. Çok süslü olmasınlar. Gece smokin pantolonunun, gündüzse jean’in üstüne giyebilecekleri bir deri cekete sahip olabilirler. En önemlisi de kendilerine yakıştığından emin olsunlar. Basit bir tişört ve pantolonla da şahane görünebilirler.

 

Tüm tasarımlar size mi ait?

Tasarlıyorum, yaptırıyorum ve giydiriyorum. Ancak çok özel kalıpçı ve atölyelerle çalışıyorum.

 

Tarkan’ın kostümlerini dikenler ayrı bir motivasyonla çalışıyordur...

Pek çok kişi için kostüm diktiriyorum ama bir tek Tarkan için bu kadar hevesli çalışıyorlar. Ramazanda oruçlu oruçlu saatlerce dikiş diktiler.

 

Dikimi günler geceler alan kostümlerin çıkış noktası neydi?

Bu yaz Olimpiyatlar’la alakalı çok proje yaptım. Buradan hareketle Tarkan’ı da sahnede rahat ve sportif hayal ettim. Sporu çağrıştırsın diye fileleri deride kullandım. Renk olarak da sarı ve maviyi seçtim. Tenisçilerinkini andıran ayakkabıları da havalı kostümleri tamamladı. Vanilyalı dondurma gibi oldu.

 

Sakalı kostümlerinin parçası mı?

Sakalı uzadı, ona ayrı bir hava verdi, şahane oldu. O sevdi ben de beğendiğim için kaldı. Takipçisi olur.

 

Özel tarza özel kostümler

Sahnede çok hareketli olan Tarkan’ın rahat etmesi için kostümlerinde ağırlıklı olarak esnek kumaşlar kullandıklarını söylüyor Ceyda Balaban. “Tişörtlerinin ve gömleklerinin koltuk altlarına terlemesini önlemek için özel malzeme koyuyoruz. Pantolonları dansçılarınki gibi özel kesim. Ağ kısımları esnek.”

 

Yaka: Geniş yakalar, konser esnasında rahat değişimi sağlıyor.

Fileli deri gömlek: Fileler nefes aldırırken, ipek kadar ince deri rahat hareket imkânı sunuyor.

Pantolon: Tarkan’a özel kalıplarla dikilen pantolon esnek ve rahat hareket etmesini sağlıyor.

Ayakkabılar: Tenisçi ayakkabıları rahat dans etmesine imkân tanıdığı gibi, tarzını tamamlıyor.

 

Röportaj: Aysun Öz Kaşi

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNANLAR

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön