Efe Işıldaksoy'un "Kafalar Hep Karışık" projesi

Yürüttüğü çöp projesiyle dikkat çeken sanatçı Efe Işıldaksoy, çocukların eline idam ipi ya da silah verip sosyal medyada boy gösterenlere inat, gönüllü resim dersi veriyor. Sonra da yaptıkları resimleri, çocuklarla birlikte çöpe atıyor.

Çocukların eline silah değil fırça verin

Bir sanatçı, yarattığı eseri çöpe atar mı? Atar. Yıllardır sosyal medyadan takip ettiğim sanatçı Efe Işıldaksoy'dan söz ediyorum. Sanatın parayla ilişkilendirilmesine bir tepki olarak, "Kafalar Hep Karışık" isimli bir proje yürütüyor. Bu proje çerçevesinde yaptığı resimleri İstanbul'un çeşitli semtlerinde çöp tenekelerinin üzerine bırakan sanatçı, daha sonra nerede, hangi çöp kutusuna bıraktığını sosyal medya aracılığıyla takipçilerine duyuruyor ve eserini bulmalarını sağlıyor. Eğer birden fazla kişi gelirse "kısa çöpü çeken" resmin sahibi oluyor.

 

Sanatını ender görülen protest bir eylem şeklinde icra eden sanatçı Işıldaksoy, twitter'da çocukların eline idam ipi ve silah verip çekilen fotoğraflar üzerine; geçen yıllarda da yaptığı resim derslerini yineleme kararı aldı. Işıldaksoy, sosyal medya hesapları üzerinden resim dersine ihtiyacı olan okullardaki çocuklara gönüllü resim dersi vereceğini açıkladı.

 

Bunun üzerine ben de kendisine sosyal medya üzerinden ulaşıp mesaj atıp, kısaca söyleştim:

 

Çocukların eline idam ipi, silah değil, resim fırçası mı verelim diyorsunuz?

Evet. Son 3 senedir, zaman zaman çocuklara okullarında gönüllü dersler veriyorum. Aslında çöp projemle birlikte yürütüyorum bu çalışmaları.

 

Çocuklarla nasıl bir çalışma yapıyorsunuz? Bu çalışmaları nerede yürütüyorsunuz?

Çocuklarla buluşmamızdan önce onlara yaptığım çöp projesini anlatıyorum. Daha sonra bulduğum çizim tekniğini kısaca anlatıp çizmeye başlıyoruz. Dersleri çocuklara topluca bulundukları okulda veriyorum. Dersler 2 saat. Dersin sonunda resimleri beraber çöpe atıyoruz.

 

İTÜ Taşkışla Mimarlık Fakültesi Temel Tasarım Dersi'nde

 

 

Nasıl ürünler ortaya çıkıyor? Çocuklar mutlu oluyorlar mı, yoksa üzülüyorlar mı, çöpe attıkları için?

Bulduğum teknik kolay olduğu ve doğaçlama ilerlediği için çocukları zorlamıyor. Aksine hayal güçlerini maksimum kullanma imkanı sunuyor. Sonuçta çocuklar zorlanmadıkları ve serbest oldukları için zevk alıyorlar.

 

Çocuklara yönelik resim çalışmalarınızı nerede yürütüyorsunuz? Nerelerdeki çocuklar, bu çalışmalarınızdan yararlanabiliyor?

İstanbul'da yaşadığım için sadece İstanbul'da yürütüyorum

 

Peki, yarattıkları eserleri çöpe atınca çocukların tepkileri ne oluyor? 

Çocuklar emek harcadıkları bir şey olduğunu düşünmeden; yaptıkları resimleri, eğlenerek çöpe atıyorlar. Zaten çocukların en güzel yanı bu... Eğlenmeyi biliyorlar ve dünya umurlarında değil.

 

Son çağrınız üzerine sizden resim dersi isteğinden bulunanlar oldu mu?

Evet. Kasımpaşa Çocuk Esirgeme Kurumu, 4 anaokulu, 3 ilkokul.  Şu an düzenleme yapıyorum, yakında derslere başlayacağız. 

 

En son 999'uncu resminizi çöpe attığınızı duyurdunuz...

Evet, attım ve durdum.

 

Ümraniye Çınardibi Kültür Merkezi'nde

 

 

Neden?

Çöpe atılan resimler, sokaktaki insana reelde katkı sağlamadı. 1.000'inci iş, bu aktivitenin videosu olacak. Ayrıca 90 tane resmimi bağışladım. Bunlardan gelecek meblağ ile sokaktaki insanlara yardım edeceğim.

 

Böylece resimlerinizi çöpe atmaktan vaz mı geçeceksiniz?

Hayır. 1.000'inci iş bittikten sonra, yine atmaya devam edeceğim.

 

 

Sanat yapıtı neden çöpe atılır?

 

Bu eylem, 1950'li yıllarda "Ham Sanat" akımını yaratan Jean Dubuffet'nin yüceltilmiş sanata karşı olan görüşleriyle birçok açıdan benzerlik gösteriyor.

 

Aslına bakarsanız "Kafalar Hep Karışık" projesiyle Efe Işıldaksoy; sanatın parayla ilişkilendirilmesine karşı çıkıyor. Günümüzde her şeyin satılık olduğuna dikkat çekiyor ve neden resimlerini çöpe attığını şöyle açıklıyor:

 

“Ben resimlerimi neden mi çöpe atıyorum? Çünkü onlar satılık değil. Onlara para verip evinizin duvarına süs yapamazsınız. Ya da girişi paralı bir sergiye, belirli bir kesimin görmesi için asamazsınız. Çöpten farksızlar, çünkü onlar için hiç para ödenmedi."

 

Bir anlamda "modern toplumda her türlü başarının temel göstergelerinden olan ticari başarıyı reddediyor." Değer kavramını sorguluyor. Sanatçı olarak "kapitalist sistemin adaletsizliğinin yaşamın tüm alanlarına sirayet etmesinden, sanatın da bu alandaki özelleştirilmiş konumundan" rahatsızlık duyuyor:

 

"Ekmeğini çöplerin içinden çıkaran insan, sanat demeye başladığında uygarlaşacağız ya da kimse çöplerin arasında ekmek aramadığında..."

 

 

 

Hayriye Mengüç

 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  23 Ocak 2017 Pazartesi 00:56

  "ekmeğini çöplerin içinden çıkaran insan, sanat demeye başladığında uygarlaşacağız ya da kimse çöplerin arasında ekmek aramadığında..."

  Cevapla

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön