40 yaşında piyano öğrenmek

40 yaşında piyano derslerine başlayarak öğrenebileceğiniz 5 şey

40 yaşında da piyano dersleri alabilirsin!

1. Bir şeyde kötü olmakta bir sakınca yoktur

Piyano çalmada berbat olabilirsiniz. Yeni öğrenmeye başlamış olabilirsiniz – yeni olmak için çok yaşlı olduğunuzu düşünseniz de. Fakat sebepler berbat olduğunuz gerçeğini değiştirmez. Çocuklarınızın baş döndürücü müzikler yaptıkları evde de iyi olmayabilirsiniz. Herkesin başlangıç seviyesinde olmasına rağmen, sınıfta da iyilerden olmayabilirsiniz. Ama yine de arkadaşlarınız, hala arkadaşlarınız olmaya devam eder. Piyano öğretmeniniz sizi her hafta gördüğü için mutlu olur. Piyanonun başındayken, oğlunuz ürkek bir çocukla konuşur gibi nazikçe konuşur sizinle. Ama piyanodan uzak olduğunuzda, gözlerinde hala ödevlerine yardımcı olabilecek kapasitede bir kişisinizdir.

 

 

2. Müzik herkesin yapabileceği bir sihirdir

Piyano çalmak, müziğin sessiz bir piyanoda ya da şarj olan bir iPod’da yaşayan, zar zor koordine olabilen bir aceminin bile hayat verebileceği inanılmaz gücünü görmenizi sağlar. Bir şarkının, bir filmin ya da annenizin hatıralarının zihninizi doldurması için yapmanız gereken tek şey iki notaya basmak. Doğru notaları zamanında basmayı başarmak, büyü gibi işler – ve bu büyüyü siz de yapabilirsiniz, henüz geç değil.

 

 

3. Pratik mükemmelleştirmez, ama yardımcı olur

Sürekli tekrar ederek, sürekli pratik yaparak bir konuda daha iyi olmak, mucizevi bir şeydir. Evet, bu bariz bir şeydir; ancak yıllar boyunca karmaşık fiziksel işlerle uğraşmak, bir motor becerisi edinmenin nasıl bir şey olduğunu unutmaya yol açar. Çok üzücü olsa da gayet keyifli hale de getirilebilir. Bir pratikten diğerine, üzerinde çalıştığınız şarkının gittikçe daha akıcı oluşunu, bir süre sonra kulağa egzersiz çabalarından çok bir şarkı gibi gelişini duymak, insanın içini neşeyle doldurur.

 

 

4. Yaşlanıyorum

Bir şarkıyı öğrenmeniz uzun sürebilir. Beyniniz ve parmaklarınız yavaşlamış olabilir. İşin içine bir başka uzuv daha katmayı hayal edemediğinizden pedal kullanmayı öğrenmekten vazgeçmiş olabilirsiniz. Kendinizi yaşlanmış hissetmenize asıl sebep olansa piyanoda gerçekten iyi olabilmek için yeterli zamanınızın kalmadığını bilmektir. Piyanoda uzman olabilmek için 10.000 saat pratik yapmanın gerekliliği düşünüldüğünde, günde yarım saatlik çalışmayla 95 yaşında iyi bir piyanist olabilirsiniz.

 

 

5. Yaşlanmak o kadar da kötü olmayabilir

Piyanonun başında oturmuş bir şarkı ile uğraşıyorsunuz. Defalarca deniyor, her seferinde birazını düzeltiyorsunuz; doğruya biraz daha yaklaşıyor, sonra geri gidiyor ve yeniden yaklaşıyorsunuz. Ve en sonunda o mükemmel sese ulaşıyorsunuz. O kadar konsantre oluyorsunuz ki geriye kalan her şey aklınızdan uçup gidiyor; o gün yapmanız gerekenler, o yıl yapamadıklarınız, hayatınız boyunca yapmak istediğiniz her şey. 1o dakikadır çalışıyorsunuz ya da 45 dakika. 45 yaşındasınız ya da 25. Ya da 80. Bilmiyorsunuz. Ama nerede olduğunuzu biliyorsunuz; o notaların içerisindesiniz.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön