Çarşı kitaba karşı değil

Çarşı Geliyooor! kitabında "tribünün asi çocukları" Gezi Parkı’nda yaşananları kendi bakış açılarıyla anlatıyor.

Çarşı'nın Gezi'si...

“Amirim, biz buraya 80 kişi geldik, 79 kişi dönmeyiz. Bunu yapamayız!”

 

- Optik Başkan, Samsun deplasmanında göz altına alınan Beşiktaşlı taraftar için polis amiriyle konuşurken.

 

Beşiktaşlı olsun ya da olmasın, futbol ile yakından ilgilenen herkes yukarıdaki efsane diyaloğu bilir.  Mehmet Işıklar, nam-ı diğer Optik Başkan Beşiktaş’ın taraftar grubu Çarşı’nın kurucularından...

 

Çarşı Geliyooor! kitabı Gezi Parkı olaylarındaki önemli noktaları sırasıyla incelerken bu olaylar sırasında yaşananları Çarşı grubu üyelerinin yorumlarıyla ve Beşiktaş taraftar forumu Forza Beşiktaş, Ekşi Sözlük, Twitter gibi çeşitli kaynaklardan derlenen paylaşımlarla bize "içeriden" bir bakış açısı sunuyor.Gezi Parkı olayları sırasında Çarşı’nın organize ve kontrollü hareket etmesi herkesi şaşırtmıştı. Ancak Çarşı grubunu tanıyanlar, onların bu kültürü kuruluşlarında bu yana taşıdıklarını biliyor. Konuya ilk paragraftaki diyalogla başlamamın asıl sebebi de buydu. Çarşı grubunu Gezi Parkı olayları ile birlikte tanıyanlar, onların hem birbirlerine hem de çevrelerine verdikleri güveni fark etti. Kitapta Çarşı üyeleri bunu şu sözle anlatıyor: “Biz antremanlıyız, bütün mesele o”.

 

Kitabın ilk sayfalarında Çarşı grubunun Gezi Parkı olaylarından daha önce yaşadığı fakat medyaya çok da fazla yansımayan mücadelelerinden bahsediliyor. Sayfalarda ilerledikçe, aslında bu "asi çocukların" Gezi Parkı olayları sırasında daha önceki tutumlarına paralel haklıdan yana olma durumunu devam ettirdiklerini fark ediyorsunuz.

 

Kitap, Çarşı grubu hakkında çıkan bilgi kirliliğini temizleme amacı da taşıyor. Bir yandan spekülatif haberler yalanlanırken bir yandan da sosyal medyada Çarşı hakkında ortaya çıkan şehir efsanelerinden bahsedilmiş. Olayları yakından takip edenler bilir, ‘Davulcu Vedat’ efsanesi de bu bölümde yer alıyor.

 

Kitabı okurken, Gezi Parkı olayları sırasında sosyal medyaya yansıyan ve yansımayan olayları öğreniyorsunuz. Yaşananları birinci ağızdan dinlerken duygusal bir bağ kurabilirsiniz.

 

Son olarak, Çarşı grubundan Ankaralı Ayhan’ın kitabın içerisinden seçtiğim bir sözüyle bitirmek istedim: “Bir şey söyleyeyim mi, biz Beşiktaş taraftarıyız ya, biber gazı Beşiktaşlı’nın parfümüdür yani, bizim için hikaye budur. Biz başka şehre gideriz daha az dozajda biber gazı yeriz, öteki yere gideriz daha fazlasını yeriz. Zaten gaz bombasına da ihtiyaç yok, biz duygusalız, ağlarız.”

 

Çarşı Geliyooor!

Yazar: Kolektif

Yayın Evi: Okuyan Us Yayınları

 

Yazı: Tufan Tunç

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yumurta sarısını böyle ayırın!
  Yumurta sarısını böyle ayırın!

  Süresi : 01:46 İzlenme : 1084

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön