Kadınlar birlikte güçlü!

BPW Maiden's Tower İstanbul, kadınları bir araya getirerek farkındalık oluşturmayı başardı. Uluslararası İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Federasyonu Kulübü BPW, dün akşam İstanbul'da ikinci şubesinin açılış toplantısını gerçekleştirdi.

Kadınlar birlikte güçlü!

BPW (Business and Professional Women) Maiden's Tower / Istanbul, Kadıköy’de yaşayan kadınları bir araya getirerek farkındalık oluşturmayı başardı. Uluslararası İş ve Meslek Sahibi Kadınlar Federasyonu Kulübü BPW, dün akşam İstanbul'daki ikinci şubesinin açılış toplantısını gerçekleştirdi.

 

BPW Maiden’s Tower / Istanbul şubesi açılış toplantısı Kadıköy Belediyesi Gençlik Sanat Merkezi'nde yapıldı. BPW’nun dünya üzerinde 130 dan fazla kulübünün simgesel renginin sarı olması sebebiyle kadınlar sarı giyinerek renkli görüntüler ortaya çıkardılar. Farklı meslek grubundan oluşan girişimci, eğitmen, gazeteci, doktor, yönetici, sanatçı, ev kadını bir araya gelerek daha çok kadına ulaşmayı amaçlıyor.

 

BPW Türkiye Federasyonu Kurucu Başkanı Dr. Arzu Özyol, açılış konuşmasında "Dünyada her milletten farklı statülerdeki kadınların birleşerek mücadele etmesini ve kadınların öğrenmeye her zaman açık olmaları gerektiği" mesajını verdi. Ardından BPW Maiden’s Tower / Istanbul Kurucu Başkanı Yücel Canyaran, "Kadınların enerjisine inandığını ve bu zorlu mücadeleyi el birliği ile aşabileceklerini" aktardı.

 

Enerji ve gücün birleşimine inanan kadınlar, konuşmalarında kadın mücadelesine bağlı olduklarını ve dünyadaki diğer kadınlarla toplumsal cinsiyet eşitliğini savunup, iş dünyasında da harekete geçmek için birbirlerine söz verdiler.

 

BPW ne zaman kuruldu?

Amerikalı cesur bir kadın avukat Dr. Lena Madesin Phillips tarafından 1919 yılında Avrupa ve Amerika’da iş ve meslek yaşamında yer alan kadınların haklarının olduğunu farketmeleri ve bu haklara savunuculuk yapmaları gereğinden yola çıkarak kuruldu.

 

Kadınlar için neler yapılacak?

Dünyada 13.000 den fazla üyesi olan BPW kulüpleri; ekonomik, sosyal ve siyasi yaşamdaki kadının eşit fırsatlara hakkı olduğunu vurgulamak, kadınların maruz kaldıkları her türlü şiddet ve ayrımcılığa karşı mücadele etmek, kadının sosyal statüsünü yükseltmek amacıyla bir araya gelen yeteneklerini ve güçlerini birleştiren profesyonel kadınlardan oluşmaktadır.

 

Kuruluşun amacı toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması için politikalar üretmek, kadının dünya çapında ekonomik bağımsızlığını kazanmasına yardımcı olmak ve kadın sorunlarının çözümlenmesine yönelik güçlü bir lobi oluşturmak. BPW kadınlarının paylaşmaya ve kadın gücünü yükseltmeye dayalı uzun yolculuklarında hedefledikleri; kadın cinayetlerinin azalması, kadının kendini keşfetmesi, bilgi seviyesinin artması, parlamentoda ve tüm karar alma mekanizmalarında kadın oranının yükselmesi ve kadınlarının sesinin daha gür çıkmasıdır.

 

Sadece Yetişkin Kadınlar mı bu kulübe üye olabilirler?

BPW dünya çapında genç kızların da belli bir bilinç ve sorumlulukla yetişmelerini hedefler. Bu bağlamda 18 yaşın üzerindeki her sorumlu birey bu çalışmalarda destekçi olma hakkına sahiptir.

 

Haber: Ceren Parçal  

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön