Çocuk istemiyorum dedi, 16 tane doğurdu

Zamanında çocuk istemediğini söyleyen 16 çocuk annesi Avustralyalı kadınla tanışın...

Çocuk istemiyorum dedi, 16 tane doğurdu

Gizliden gizliye, büyük ailelere takıntılıyız biraz. Herkesin harcı değil elbette; ama çoğumuzun, artık yapamayacak noktaya gelene dek bebek doğurmaya dair gizli bir fantezisi vardır – zaman ve para sorunları söz konusu değilse elbette.

 

“Benim böyle bir fantezim yoktu gerçi!” diyerek gülüyor Avustralya, Queensland’den 16 çocuk annesi JeniBonell. “Tanrının mizah anlayışı kuvvetli. Gençken ‘hayır, hiç ilgilenmiyorum.’ gibi şeyler söylerdim. Çocuklara karşı özel bir sevgim ya da onların bana karşı özel bir ilgileri yoktu.”

 

6 çocuğun en büyüğü olan kocası Ray, ilk tanıştıklarında, büyük bir aileye sahip olma arzusundan bahsetmiş. Jeni’den aldığı oldukça net yanıt ise şu olmuş: “Hayır, böyle bir şey olmayacak.”

 

2 ya da 3 çocuk sahibi olacaklarına dair anlaşmışlar.

 

 

Şu an, 16. çocuktan sonra ise, Jeni, 17. ye bile hayır demeyeceğini söylüyor!

 

İşte sırasıyla Boneller:

Jeni 47, kocası Rey ise 48 yaşında.

Çocukların yaşları ise şöyle:

Jesse 26, Brooke 25, Claire 23, Natalie 21, Karl 19, Samuel 18, Cameron 16, Sabrina 15, Tmothy 13, Brandon 11, Eve 10, Nate 9, Rachel 8, Eric 6, Damien 5 ve Katelyn 2 yaşında.

 

 

Peki işleri nasıl idare ediyorlar?

“Listelerle!” diyor Jeni.

“Duvarda, sabah ve akşam rutinlerini detaylıca gösteren listelerimiz var.” diye açıklıyor Jeni. “Aynı zamanda da görev listelerimiz var. Bunlar sayesinde çocuklar hem kendi sorumluluklarını üzerlerine alıyor, hem de okumalarını geliştiriyorlar.”

 

Yaşı büyük çocuklar, örneğin çamaşır yıkama gibi bir görevi üzerlerine aldıklarında, küçükler de onlara yardımcı oluyor. Bu yöntem, büyüklere becerilerini paylaşmanın önemini, küçüklere ise dinlemenin ve öğrenmenin önemini öğretiyor.”

 

Jeni, görev listesi fikrini, aynı anda birkaç ufaklığın olduğu zamanlarda düşünmüş; çünkü işler artık baş edilemez noktaya kadar gelmiş. “Bir anne olarak, yalnızca vermek, vermek, vermek istiyorsunuz; ancak bir süre sonra, işimin aslında, onlar için her şeyi yapmak değil, bu işleri onlara öğretmek olduğunu fark ettim.” diyor Jeni.

 

 

Dolayısıyla Jeni’nin çocukları, evle ve birbirleri ile ilgilenme konusunda oldukça becerikliler.

 

“Yemek hazırlamak, 8 yaşına basan çocuklarım için görev listesinin bir parçası oluyor.” diyor Jeni, market masraflarının haftalık yaklaşık 600$ olduğunu belirttikten sonra. “Evimizdeki 10 yaşında bir çocuk, neredeyse hiç gözetim olmaksızın, 20 kişilik yemek hazırlayabilir.”

 

Ancak söz konusu disiplin olduğunda, sorumlular Jeni ve Ray. “Ebeveynlerin bizler olduğu ve ebeveynliğin biz tarafından yapıldığı konusunda katıyız.” diyor Jeni. “Belirlenmesi gereken konular ya da sonuçlar olduğunda, yetkililer biziz.”

 

“Büyük aileye sahip olmak mı olmamak mı diye soruyorsanız, tabi ki olmak!”

 

Birkaç dezavantajı var tabi ki, diyor Jeni. “Tahmin edebileceğiniz üzere, uyku, değerli bir ihtiyaç. Tatiller ve özel günler, oldukça nadir tabi; ama çocuklar bu sayede, hayatın tadını daha iyi çıkarabilmeyi öğrendiler. Ve eve bulaşıcı bir hastalığın girmesi korkunç bir şey; doğal olarak herkes bir anda hasta oluyor – bir hastaneyi doldurabilecek sayıda hasta!”

 

Ama Jeni ailesi yüzünden bir an bile pişmanlık duymamış.

 

“Büyük bir aile kurma konusunda tereddüt yaşayan insanlara şunu söyleyebilirim: ne kadar çok çocuğunuz olursa olsun, kalbiniz hepsine yetecek kadar sevgiyi içinde barındırabilir. Bir çocuk sahibi olduğunuz için asla pişman olmayacaksınız; ama çocuk yapmadığınız için pişman olabilirsiniz.” diyor Jeni.

 

Boneller, biri bu yılın başında olma üzere yedi kayıp yaşadıklarından, sürüye bir kişinin daha katılmasına hiç de hayır demiyorlar.

 

“Şans bizden yana değil; ama kucağımızda bir başka bebek için çok dua ediyoruz.” diyor Jeni. Sadece bir çocuk ha? Hayır. “Üçüzlerimiz olsa mutluluktan uçardık!” diyor Jeni gülerek.

 

 

(Bu haberin İngilizce orijinali kidspot.com.au sitesinde yayınlanmıştır.)

 

 

Çoklu hamilelik göbekleri
+16
Nadya Suleman, dünyanın en ünlü hamilelerinden biri olmuştu. Karnında 8 sağlıklı bebek var!

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?
  Yılbaşı hindisi nasıl yapılır?

  Süresi : 03:40 İzlenme : 3538

 • Hafif pizza tarifi
  Hafif pizza tarifi

  Süresi : 01:28 İzlenme : 9362

 • Yoğurtlu kereviz salatası
  Yoğurtlu kereviz salatası

  Süresi : 01:17 İzlenme : 5893

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön