Türk ailesinde dayının yeri

Annenin erkek kardeşinden dolmuş kuyruğundaki dedeye, derenin ortasındaki ayıdan kabadayıya “dayı”nın hayatımızdaki rolü.

Türk ailesinde dayının yeri

Dayı var, dayı var

Dayı, annenin erkek kardeşidir. Ama erkekler çarşıda pazarda, dolmuş kuyruğunda, kendilerine adres soran, cebindeki telefonu tam nasıl kullanacağını bilemeyecek derecede teknolojiye yabancı, babalarının veya dedelerinin yaşındaki bir erkeğe de dayı diye hitap ederler.

 

 

Kız kardeşten rol çalar

Türk filmlerinde, dizilerinde işsiz güçsüz dayının eve gelip yerleşmesi, kabul görmesi, sevilmesi boşuna değildir. Bu tip bir dayı, ailenin sülalenin maddi manevi hırpaladığı kız kardeşine duyulan acıma ve şefkatten payını memnuniyetle alır.

 

 

 

Dünyaya bir tane daha benden geliyor” demenin tatlı telâşı

“Kız halaya oğlan dayıya çeker” inancındandır ki dayıların kalbi, kız kardeşlerinin oğlu olunca farklı atar. Dünyaya kendilerine benzeyen bir erkek daha gelmesi fikri onları çok heyecanlandırır. Bu heyecan biraz baba olma heyecanına benzer, ama baba sorumluluğu yüklemez. Yeğenler dayılarının omuzlarında büyür, en çok onlarla oynarlar –işsiz güçsüz dayıların oyun oynayacak ve çocukları eğlendirecek çok zamanları vardır. Yeğenler yetişkin olduktan sonra da onlar için ellerinden gelen yardımı esirgemezler.

 

  

 

Niye amca değil de dayı?

Genellikle dayılar, amcalardan daha fazla sevilir. Çünkü amcalar babalar gibi uzakken, dayılar anneler gibi yakındır.

 

Bunun iki sebebi daha vardır:

 

1. İki erkek kardeş arasındaki rekabet, bir kız ve bir erkek kardeş arasındaki rekabetten daha serttir. Bu da aile ilişkilerine biraz yansır ve amcalar haneye her zaman biraz uzaktır, yakın olduklarında da asla dayı kadar kabul görmezler.

2. Ailede kız kardeş, sokağa çıkacağı zaman, gezmeye gideceği zaman filan hep erkek kardeşe teslim edilir. Kız kardeşini koruma içgüdüsüne sahip “dayı”, elbette onun çocuklarını da koruma eğilimindedir.

 

 

 

Devlet dairesi ve dayı

Yine filmlerde devlet dairelerinde filan iş arama sahnelerinde karşımıza çıkan ifadelerde dayı başroldedir. “Dayın varsa bu iş olur.” “Bir dayın olsa sırtın yere gelmez.” “Niye amca değil de dayı?” demeyin, önceki başlığın son maddesini bir daha okuyun, anlayacaksınız.

 

 

Dere, ayı, dayı ve kabadayı arasındaki ilişki

“Dereyi geçene kadar ayıya dayı diyeceksin” sözü, dayının korumacılığının, zaman içinde hafif mafyatik bir duruma dönüştüğünü gösteren güzel bir örnektir. Bu arada ayıya dayı demek yetmeyebilir, karşı kıyıda bir “kabadayı” bekliyor olabilir. “Dayılanmak” tabiri ise ise ya cesareti olmadığından ya da kısmet olmadığından kabadayı olamayanlar için teselli armağanı olarak türetilmiştir.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön