Yas nasıl yaşanır?

Psikolog Nilüfer Devecigil, HT Hayat'a "yas"ı anlattı.

Yas nasıl yaşanır?

Arka arkaya gelen ölüm haberleri gündemimizden düşmedikçe çoğumuz kendimizi üzgün, öfkeli ve güvensiz hissediyoruz. İnsan için doğal bir duygu olan kaybın yasını tutma halinde bile sağlıkla duramıyoruz. Bu duygu durumumuzu bir bilene soralım dedik. 

 

Yasın evrelerinin olduğunu söyleyen Nilüfer Devecigil bu evreleri şöyle açıklıyor: "Yasın toplamda beş evresi vardır. Bu evreler  inkar, öfke, pazarlık, depresyon ve kabullenme şeklinde yaşanır." İnkar evresinden başka bir evreye geçişin her insanda aynı olamayacağını anlatan Devecigil bunun devam eden bir süreç olduğunu, toplumsal olarak da çeşitli evrelerden geçtiğimizi ifade etti. 

 

Üst üste yaşadığımız olumsuz olaylar nedeniyle bir yas bitmeden başlayan diğer kayıpların etkisiyle aşamalar arası geçiş yapmak zorlaştıkça öfke, depresyon duygularında takılı kalabiliyoruz. 

 

Bireyin kabullenme evresine hemen geçişinin çoğu zaman mümkün olmadığını anlatan Devecigil "Öfke, depresyon bunlar yaşanması gereken duygular. Yalnızca kabullenme evresine hemen geçemiyoruz. Bu evreye geçebilmek için hangi aşamadaysak o aşamayı yaşamamız gerekiyor" ifadelerini kullandı.

 

İnsanların, yaşadığı çaresizliği Facebook, Twitter gibi sosyal medya ortamları aracılığı ile akıttığını söyleyen Devecigil "İnsanlar yaşadığı duyguları bireysel olarak bir ortamda duyurmak, paylaşmak isteyebilir. İnsanların duygularını akıtacağı bir alana ihtiyaçları vardır ve böyle anlarda bu alanların kısıtlanması insanları daha büyük çaresizliklere sürüklüyor" dedi.

 

Hazırlayan: Dilay Argün

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yumurta sarısını böyle ayırın!
  Yumurta sarısını böyle ayırın!

  Süresi : 01:46 İzlenme : 1084

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön