Duygularımızı bastırmadan da pozitif olmanın yöntemleri

Pozitif akımın kol gezdiği bir dünyada duygularımızı bastırmadan da pozitif olabiliriz. Nasıl mı?

Duygularımızı bastırmadan da pozitif olabiliriz

Kişisel gelişim kitaplarının, kitap raflarını doldurduğu, yeni dönem pozitiflik akımının kol gezdiği bir dünyada, duygularımızı bastırmamızla sonuçlanan pozitiflik zihniyetine kapılmak çok kolay.

 

Duygularımızı bastırarak, kendimizi yalnızca incitiyoruz – onları basitçe ifade ettikten sonra incineceğimizden çok daha fazla.

 

Ancak, pozitiflik, aynı zamanda da iyi bir şey. Olumlu taraftan bakmaya çalışmak, yaşadığımız stresi azaltmamıza ve haftalarca ya da aylarca, kendimize acıyarak, keder ve negatiflik içerisinde oturarak başaramayacağımız şeyleri elde etmemize yardımcı olur. O halde, duygularımıza sadık kalarak, pozitif bir zihniyetle yaşamak için dengeyi nasıl kuracağız?

 

Duygularla dolmaya başladığınızı hissettiğinizde, bırakın açığa çıksınlar!

Evet, bazen şartlar, beklemenizi gerektirebilir; ancak bıraktığınızdan emin olmalısınız. Kendinizi üzgün hissetmeye başladığınızda, ağlayın. Duygularınız hakkında konuşma ihtiyacı duyduğunuzda, güvendiğiniz birine sığının. Kendinize sürekli “İşe bir de olumlu tarafından bak.” demeyin. Sürekli pozitif şeylere odaklanmak gerektiğini düşünmeyin. Hissettiğiniz duyguları kabullenin ve serbest bırakın.

 

Hislerinizi toparladığınızı düşündüğünüzde, kendinizle nazik ve pozitif bir şekilde konuşun.

İşinizi mi kaybettiniz? Kendinize gün boyunca “Başka bir iş bulabilecek bir kişiyim.” ya da “Belki daha tatmin edici bir iş bile bulabilirim.” deyin.  Ayrılık mı yaşadınız? Kendinize “İyi bir ilişkiye değerim” ya da “Hayatımda sevgi dolu ilişkiler yaratabiliyorum.” deyin. Negatif, endişe yüklü düşünceleri, daha güçlü olanlarla değiştirmek, zamanla enerjimizi negatiften pozitife dönüştürebilmemize yardımcı olur. Birçok kişisel gelişim yazarı, pozitif olmamız gerektiğini söyler; çünkü pozitif bir yaklaşım, hayattan daha fazlasını alabilmemizi sağlar. İnsanlar, pozitif enerjiye çekilirler. Ve pozitiflik, yapmamız gereken şeyleri yapmayı sürdürebilmek için motive olmamızı sağlar.

 

Unutmayın; bazı duygular, kolayca gitmezler – bunda hiçbir sorun yok!

Yeterince ağladığınızı ve hakkında konuştuğunuzu düşünseniz de, bazı hislerden kolay kolay kurtulamayabilirsiniz. Üzüntüyü, endişeyi, öfkeyi her zaman yaşayacaksınız. Bunlar, insan olmanın parçaları. Bu yüzden, bu hisleri kabullenmeyi öğrenin. Dışarıda mutlu, pozitif, başarılı insanlar olduğunu bilseniz de, bu kişilerin de zor zamanları olduğunu unutmayın. Tüm bunlarla başarıyla başa çıkmanın anahtarı, hissettiğiniz her şeyi tamamıyla kabullenmek ve serbest kalabilmek adına bilinçli bir şekilde üzerlerinde kafa yormaktır.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yumurta sarısını böyle ayırın!
  Yumurta sarısını böyle ayırın!

  Süresi : 01:46 İzlenme : 1084

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön