Kürtaj dahil korku turu!

Türkiye’de kürtaj tamamen yasaklanmadı ama kadınları fişlenme korkusu sardı. ‘Bir yakınım duymasın’ endişesi taşıyan ve çoğu bekâr olan kadınlar için kürtaj turları başladı. Öncelikli rotalar Kıbrıs ve Kırım.

Kadınlardan ilginç girişim: Kürtaj Turu!

Türkiye’de kürtaj tamamen yasaklanmadı ama kadınları fişlenme korkusu sardı. ‘Bir yakınım duymasın’ endişesi taşıyan ve çoğu bekâr olan kadınlar için kürtaj turları başladı. Öncelikli rotalar Kıbrıs ve Kırım.

 

Kürtaj yasağı ve süre sınırlamasıyla ilgili tartışmalar son aylarda Türkiye gündemine damgasını vurdu. Habertürk yazarı Ali Tezel’in gündeme getirdiği Sağlık Bakanlığı’nın ‘takip’ uygulaması ise kadınlarda hamileliklerinin afişe olması korkusu yarattı. Hal böyle olunca, kamuoyunda oluşan endişe, gebeliğine son vermek isteyen kadınları yurtdışında kürtaj olmaya yönlendirdi. Baracuda Tour, 15 gün önce sağlık turizmi kapsamında ‘kürtaj dahil’ turlar düzenlemeye başladı. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Cem Polatoğlu, ramazan ayında olunduğundan ötürü söz konusu hizmeti henüz ilan etmediklerini belirterek, “15 gün önce duyurduk. Hemen talep gelmeye başladı. Kıbrıs’a 7 operasyon için toplam 18 kişi gitti. Çünkü genellikle yalnız değil, sevgilileri, kardeşleri veya bir arkadaşlarıyla gidiyorlar. Söz konusu kişilerden biri evliydi. Çoğu bekâr” dedi.

 

Fiyati 299 Euro Kıbrıs’ta 3 gece 4 günlük turun kişi başı 859 TL, klinik ücretinin ise yaklaşık 1000-1200 TL olduğunu kaydeden Polatoğlu, “Bayram sonrası Kırım’a da aynı şekilde tura başlıyoruz. Kırım’da her türlü sağlık hizmeti ücretsiz olduğu için fiyat daha uygun. Kişi başı 299 Euro’ya geliyor ve şimdiden 10 kişi kayıt yaptırdı. Bosna’yı da düşünüyoruz” şeklinde konuştu. Polatoğlu, kürtaj yapılan 100 civarında ülke olduğunu; ancak, hem yakın hem de Türkçe konuşulabilen ülkeleri ön planda tuttuklarını ifade etti.

 

"Şehir turu da yaptırıyoruz"

Cem Polatoğlu, “Kürtaj dahil diye ifade ettiğimiz bu turları sağlık turizmi kapsamında bir uygulama olarak görüyoruz. Her yasak veya yokluk yeni bir kapı açabiliyor. Tıpkı kumar gibi. İlk gün şehir turu oluyor. İkinci gün operasyon yapılıyor. Üçüncü gün de nekahat dönemi şeklinde geçiyor. İnsanlar da tatile gittiklerini söyleyip operasyon yaptırabiliyor” dedi.

 

Rapor gerekiyor!
Türkiye’de yasal kürtaj sınırının şu anda 10 hafta olduğunu hatırlattığımız Cem Polatoğlu, “Tur hizmeti vermek için mutlaka doktordan alınan ‘Kürtaj olabilir’ raporunu görmemiz gerekiyor. Onun dışında bebeğin kaç haftalık olduğuyla ilgili herhangi bir kısıtlamayı düşünmek bizim görevimiz değil. Tıbbi olarak uygunluk belgesini gördükten sonra turu organize ediyoruz” diye konuştu.

 

Haber: Menekşe Ataselim

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

 • Damla çikolatalı kurabiye tarifi
  Damla çikolatalı kurabiye tarifi

  Süresi : 00:48 İzlenme : 2806

 • Yumurta sarısını böyle ayırın!
  Yumurta sarısını böyle ayırın!

  Süresi : 01:46 İzlenme : 1084

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön