Dayakçı koca 500 metreden çok yaklaşırsa alarm çalacak

Mesafe ihlal edilirse sistem alarma geçecek ve koca emniyetin takibine alınacak.

Dayakçı koca 500 metreden çok yaklaşırsa alarm çalacak

Kadına yönelik şiddetin önlenmesine dair geçtiğimiz aylarda yasalaşan düzenlemeyle birlikte şiddet uygulayan veya şiddete maruz kalan kişilere takılması öngörülen elektronik bileklik için ilk adımımobil takip sistemleri şirketi FiloTürk attı. Geçtiğimiz mart ayında çıkan yasa çerçevesinde SIM kart kullanılan bir makineden makineye iletişim (M2M) teknolojisinin testlerini gerçekleştirdiklerini söyleyen FiloTürk Genel Müdürü Adil Masaracıoğlu, "Kadına yönelik şiddetle ilgili olarak mahkemeler, ‘Bu kişinin 500 metre yakınına yaklaşamazsın' diye karar alıyor. Biz de bunun kontrolünü sağlayabilmek için Kanadalı bir firma ile bir takip sistemi geliştirdik" dedi. Kola ve ayağa takılabilen elektronik bilekliğin testlerinin yapıldığını ve yakında kullanılmaya başlanmasının beklendiğini anlatanMasaracıoğlu, şu bilgileri verdi: "Hem şiddet gören kadına hem de şiddet uygulayan kocasına elektronik bileklik takılıyor. Sürekli takılmak zorunda olan bu bileklikte 'mahremiyet modu' bulunuyor. Diğer bir deyişle mahkeme veya emniyet bu kişilerin her hareketini izlemiyor. Bilekliği takan 2 kişi arasındaki mesafe 500 metrenin altına düştüğünde sistem alarm veriyor. Kullanıcı bilekliğini çıkartırsa da yine sistem alarma geçiyor. Alarm moduna geçilince de emniyet güçleri bu kişinin yerini tespit edip izlemeye başlayabiliyor."

‘Kocası diye şikayetçi oldu, sevgilisi çıktı’
Masaracıoğlu, bireysel müşterileri ile yaşadıkları ilginç sorunları şu örnekle anlattı: “Geçen bir kadın, avukatıyla birlikte şikâyetçi oldu. ‘Aracımla nereye gitsem, kocamın haberi oluyor’ dedi. Biz ruhsat sahibinin aracına sistemi kuruyoruz. Araştırdık. Ancak takip sistemini taktıran kadının kocası değil, kadının sevgilisi çıktı. Bu anlaşılınca da kadın ve sevgilisi de özür dileyip gitti.”

‘Sütte takip sistemi geliştirdik, alan olmadı’
Takip sistemlerinin maliyetinin 200 ile 800 dolar arasında değiştiğini ve ilk 2 yıldan sonra araç başına aylık 10 TL aldıklarını belirten Masaracıoğlu, yüzlerce öğrenciyi “hastanelik” eden Okul Sütü Projesi'nde sütün taşınması sırasındaki takibin önemine dikkat çekerek, şunları söyledi: “Sütün taşınması sırasında sıcaklık ve PH değerlerinin takibi önemli. Bunun için de süt tanklarına seviye sensörü eklenmeli. Sensörler de hijyenik olmalı. Bu özellikleri taşıyan bir tank Türkiye'de yok. Kutulanmış sütte de taşıma sıcaklığı 0-4 derece arası olmalı ve bu sıcaklık uzaktan takip edilebilmeli. Bütün bu süreçleri kontrol eden bir sistem geliştirdik ama henüz daha kimseye satamadık” diye konuştu.

 

Hazırlayan: Necdet Çalışkan

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bu yiyecekleri ısıtmayın!
  Bu yiyecekleri ısıtmayın!

  Süresi : İzlenme : 2681

 • Ekmek arası mini köfteler
  Ekmek arası mini köfteler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 1641

 • 3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?
  3 malzemeli tatlı nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 3549

 • Kabak tatlısı nasıl yapılır?
  Kabak tatlısı nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 4721

 • Fırında sıcak helva nasıl yapılır?
  Fırında sıcak helva nasıl yapılır?

  Süresi : 01:00 İzlenme : 1854

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön