Vajina sağlığı için neler yapılmalı?

Daha mutlu ve sağlıklı bir vajina için neler yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Sağlıklı bir vajina için hemen bırakmanız gereken 3 alışkanlık

Vajina sağlığı, çeşitli hastalıklara karşı korunmak için önemli olduğu gibi, daha iyi bir cinsellik için de oldukça önemli. Ancak ne yazık ki bilmeden sahip olduğumuz bazı alışkanlıklar ve tabular, vajinanın doğal dengesini bozacak ve yaşantımızı olumsuz etkileyecek sonuçlara neden olabiliyor.

 

Uzmanlar yaygın olarak yapılan 3 yanlışa karşı uyarıyor:

 

1- Vajinal kuruluğa rağmen seks yapmayın

Vajina, doğası gereği nemli bir organdır. Cinsel olarak uyarıldığımızda ise daha fazla sıvı salgılayarak kaygan bir hale gelir. Ancak bazen, çeşitli nedenlerden ötürü vajina yeterince ıslanmaz ve kayganlaşmaz. Böyle bir durumda vajinaya penisin (ya da başka bir şeyin) girmesi, kanalın tahriş olmasına neden olarak acıya ve hatta kanamaya neden olabilir veya cinsel ilişkinin başında yeterince kaygan olan bir vajina, penetrasyon devam ettikçe kuruyabilir ve bu durumda da ilişki rahatsız edici hale gelebilir.

 

Cinsel ilişki sırasında kayganlaştırıcı kullanmak ne yazık ki yeterince yaygın değil. Vajinal kuruluğun cinsel yetersizlik olarak görülmemesi, ihtiyaç duyulduğunda kullanılması için uygun bir kayganlaştırıcının hazır bulundurulması her halükarda sağlıklı bir tercih olacaktır. Kadınların seks sırasında ihtiyaçlarını dile getirmesi, rahatsız oldukları durumlarda ilişkiye devam etmek zorunda hissetmemeleri de çeşitli tabular nedeniyle yaşanılan sıkıntıların ortadan kalkmasını sağlayacaktır. Vajinanın pH dengesini bozmayacak doğru bir ürün kullanmak için jinekoloğunuza danışabilir ve size uygun bir ürün önermesini isteyebilirsiniz

 

CİNSEL İLİŞKİ SIRASINDA AĞRI YAŞIYORSANIZ... Cinsel ilişki sırasında acı çekm... VAJİNAL ENFEKSİYONLAR NEDEN OLUŞUR? "Vajinal enfeksiyonun nedenleri ...

 

2- Vajinanızın çiçek gibi kokması gerekmez!

Sağlıklı bir vajina doğal yapısı gereği asidiktir ve normal vücut sıvıları gibi kokar. Dr. Mary Jane Minkin, vajinanın sterilize edilmemesi gerektiğini söyleyerek uyarıyor: “Vajinada iyi bakteriler bulunur ve bölgenin fazlaca temizlenmesi bu iyi bakterilerin yok olmasına neden olabilir. Eğer vajinada zararlı bakteriler üremişse, bunların doğru ilaçlar veya antibiyotikler ile tedavi edilmesi gerekir. Vücuttaki en hassas doku, vulvovajinal dokulardır ve bu bölgenin temizliği yapılırken çok dikkatli olunmalıdır.”

 

Genital bölge temizliği yapılırken yalnızca vulvanın (dış bölgenin) silinerek veya sadece suyla temizlenmesi yeterlidir. Vajinal duşların ve vajina kanalının içine nüfuz edecek şekilde sabun veya farklı ürünlerin kullanılmaması gerekir. Islak mendil ve benzeri kokulu ürünler de aynı şekilde doğal dokuyu bozabilir.

 

3- Mantar oluşmasını beklemeden önlem alın

Vajinal mantar enfeksiyonları en sık karşılaşılan kadın hastalıkları arasında. Genital bölgede kaşıntı, kızarıklık ve kötü kokulu yoğun vajinal akıntı gibi belirtilerle ortaya çıkan vajinal mantar, doğru şekilde müdahale edilmediğinde sürekli tekrarlayarak ciddi rahatsızlıklara neden olabiliyor.

 

Bu rahatsızlıklarla mücadele etmek için enfeksiyon belirtilerinin ortaya çıkmasını beklemeden koruyucu önlemler almak gerekir. Adet dönemi hijyenine dikkat etmek, ped/tampon veya menstrual kap kullanırken düzenli aralıklarla değiştirmek, bölgeyi kuru tutmak ve probiyotik besinler tüketmek de mantara karşı korunmak için önemli.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön