Ebola virüsü hakkında bilinmesi gerekenler

Dr. Aytaç Keskineğe, ebola virüsü hakkında nbilmeniz gerekenleri anlattı.

Ebola virüsü hakkında bilinmesi gerekenler

Dünya Sağlık Örgütü’nün verilerine göre Ebola virüsü sebebiyle yaşamını yitirenlerin sayısı 1500’ü aştı. Bu ölümcül enfeksiyon uluslararası boyutta tehdit teşkil ederken deneysel ilaç çalışmalarının uygulanıp uygulanamayacağı gündemdeki yerini koruyor. Tüm dünyayı korkutan Ebola virüsü ile ilgili merak edilenleri E lab Laboratuvarları Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Aytaç Keskineğe açıklıyor.

 

Ebola virüsü nasıl bulaşır?

İnsanlarda ve primatlarda (enfekte maymun, goril, şempanze, meyve yarasası, orman antilobu ve kirpi gibi) sıklıkla ölüme yol açan ciddi bir hastalık olarak tanımlanan Ebola virüsünün henüz kesin bir tedavisi ve aşısı bulunmuyor. Hastalığın kaynağı enfekte kişilerin, primatların ve yarasaların kan ve vücut sıvıları ile direkt ve dolaylı teması ile gerçekleşirken soluk alma yoluyla bulaşma olasılığı henüz bildirilmiyor. İnsan enfeksiyonu oluştuğunda virüsün başkalarına bulaşmasının birçok yolu bulunuyor. Ebola enfekte insanlarla doğrudan temas yoluyla insandan insana bulaşıyor. Enfekte bir kişinin kanı ya da salgılarıyla doğrudan temas, enfekte salgılarla kontamine olmuş objelerle temas, defin işlemleri sırasında cenazeye doğrudan temas edilmesi de hastalığın yayılmasında etken oluşturuyor. İyileşen erkek hastaların spermleri yoluyla hastalığı 7 haftaya kadar bulaştırabiliyor. Ebola Kanamalı Ateşi’ne yol açan virüsler, genellikle hasta bakımıyla uğraşırken enfekte salgılarla teması olan aileler ve arkadaşlar aracılığıyla yayılıyor.

 

Hastalığın belirtileri nelerdir?

Ebola virüsü ilk defa 1976 yılında Sudan ve Demokratik Kongo Cumhuriyetinde eş zamanlı iki ayrı salgın meydana getiriyor. Salgınlardan birinin gerçekleştiği köy, Ebola nehri yakınlarındaki olduğu için virüse bu isim veriliyor. Hastalığın belirtileri, ateş, baş ağrısı, eklem ağrısı, halsizlik, ishal, kusma, mide ağrısı, iştahsızlık, kaşıntı, gözlerde kızarıklık, öksürük, göğüs ağrısı, nefes darlığı, vücut içinde ve dışında kanamalardır. Hastalığın son döneminde ise karaciğer ve böbrek yetmezliği görülebiliyor. Hastalık riski taşıyan kişilere yapılacak klinik testler sonucunda virüsün var olup olmadığı bilgisi ortaya çıkıyor.

 

Virüsten korunmak için neler yapılmalı?

Enfeksiyon kapmış olma ihtimali bulunan bölgelere seyahat eden kişilerin, seyahat dönüşlerinde 10 gün süreyle tıbbi takiplerinin yapılması gerekiyor. Eğer ki seyahatleri süresince enfeksiyon kaynağıyla bulaşma ihtimali olabilecek bir temas öyküleri varsa takip süreleri 21 gün oluyor. Olası bulaşıcılardan korunmak için, hastalığın rezervuarı olabilecek vahşi hayvan etlerinden uzak durulması gerekiyor. Primat ve yarasa türünden, ölü hayvan ve enfekte kişilerin kan ve vücut sıvıları ile ya da bunlarla bulaşmış objelerle temastan kaçınılmalı.

 

Ebola virüsünün türleri var mı?

Ebola Virüsü Bundibungo, Zaire, Reston, Sudan ve Tai forest olmak üzere beş türden oluşuyor. Reston Ebola virüsü türünün enfeksiyonlarında henüz ölüm vakası bildirilmiyor. Bu türle enfekte olan bireyler enfeksiyonu hiçbir şikayet belirtisi göstermeden geçirirler ve iyileşirler. Ebola Virüsünün diğer dört türü ölümcül salgınlara sebep olmaktadır. Virüs, hastalık yapıcı etkisine bağlı olarak %40 ile %90 arasında değişen oranda ölümlere sebep olabiliyor.

 

Ebola virüsü enfeksiyonu ve bulaşma yolları konusunda basın, yayın organları ve tüm eğitim kurumlarının toplumu bilinçlendirmeye yönelik aktivitelerini arttırmaları, iş ve turistik amaçlı seyahatler öncesi kişilerin yeterince bilgilendirilmeleri gerekmektedir.

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  17 Ekim 2014 Cuma 22:17

  sağlık bakanlığı veteriner hekimleri atamalıdır.hatta devlet veteriner hekimlerden oluşan ebola,kuduz,şap,mavi dil ve bunun gibi hayvanlardan insanlara geçen 400 çeşit hastalığın önceden önlenebilmesi ve tedavisi amacıyla klinikler değil hastaneler kurmalıdır.veteriner hekimler devlete alınmalı ve bölge hayvan hastaneleri kurulmalıdır.gıda,tarım ve hayvancılık müdürlüklerindeki veteriner hekimler şu anda saat 22.00 civarına kadar ziraat mühendisleri ile birlikte targel projesini yetiştirebilmek için fedakarca çalışmaktalar.yinede yetişmeyeceği kesindir.

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön