Burun ameliyatlarında tampon uygulaması tarihe karışıyor!

Burun ameliyatlarında hastaların korkulu rüyası haline gelen tampon uygulaması artık tarih oluyor. Tamponsuz burun ameliyatlarıyla iyileşme süreci de hızlanıyor.

Burun ameliyatlarında tampon uygulaması tarihe karışıyor!

Burunda kıkırdak ve kemik düzeyinde yapılan ameliyatlardaki tampon uygulaması değişiyor. Özel bir teknik ile yapılan burun ameliyatları sonrası tampon kullanımına gerek kalmıyor. Böylece hastanın iyileşme süresi de kısalıyor.

 

Memorial Kayseri Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Op. Dr. Murat Koç, tamponsuz burun ameliyatlarının hastanın yaşam konforu ve iyileşme süresine etkileri hakkında bilgi verdi.

 

İple Zımbalama

Koç, burun ameliyatlarında günümüzde çok farklı çeşitte yöntemler olduğunu ve uygulandığını dile getirerek şöyle konuştu: “Burun da ki kıkırdak ve kemik düzeyindeki ameli yatlarda genellikle aynı teknikler kullanılmaktadır, yani var olan problem ve eğrilik neredeyse, o bölge düzeltilmektedir. Ameliyat sonrası genelde buruna tampon konulmaktadır. Koç, tamponun tercih edilmesinin en önemli nedeninin, ameliyat sahasına kan pıhtısı birikmesi sonucu burnun şişme riskinin bulunması olduğunu söyleyerek özel teknikten de bahsetti: “Özel bir teknik ile yapılan burun ameliyatları sonrası tampon kullanımına gerek kalmamaktadır. Ameliyat bitiminde tampon yerine sekiz ayrı noktadan iple zımbalama yapılmaktadır. Bu sayede; tampon uygulamadan tampon etkisi sağlanır ve ameliyat sonrası kanama riski en aza indirilir. Tampon kullanılarak yapılan burun ameliyatlarında tampon, 3 gün ya da en erken 72 saatte alınabilir” diyen Op. Dr. Murat Koç, “Tampon konulmadan yapılan burun ameliyatları sonrası hasta ameliyat olduğu gün tüm gündelik işlerini yapabilir. Öncelikle burnundan nefes alır ve kaliteli bir uyku uyumaya hemen başlayabilir. Bunun dışında gezebilir, eğlenebilir ve banyo yapabilir. Hastalar her hangi bir sorunları yoksa ameliyat oldukları gün taburcu olabilir” diye konuştu.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön