Frengi nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Frengi nedir? Frengi hastalığı belirtileri nelerdir? Frengi nasıl tedavi edilir? İşte frengi hastalığına dair merak edilen her şey!

Frengi nedir? Belirtileri ve tedavi yöntemleri nelerdir?

Sifiliz hastalığı (Frengi) nedir?

Sifiliz ya da frengi; bir bakteri çeşidinin neden olduğu, cinsel yolla bulaşan, kronik bir enfeksiyondur. Her yüz bin kişiden ortalama 2.5 kişide görülür. Çok eski zamanlardan beri bilinir ve vücudun birçok bölgesinde etkili olabilir.

 

Sifiliz (Syfilis) ülkemizde halk arasında "Frenklerin hastalığı" anlamında "Frengi" ismi ile de anılmaktadır. Sifiliz, 16. yüzyılda tüm Avrupa ve Asya kıtalarını kasıp kavuran bir cinsel hastalık olmuştur.

 

Son yıllarda etkili tedavi yöntemleri olmasına rağmen toplumda sifiliz görülme sıklığında artış olmaktadır. Bu, ahlak kurallarının değişmesi ve cinsel ilişki serbestliğinin artmasına, eğitim yetersizliğine ve göçlere bağlanabilir.

 

 

Nazilli Özel Referans Hastanesi Üroloji Uzmanı Op. Dr. Göksel Ayköse Frengi hastalığını anlattı.

 

Sifiliz nasıl bulaşır?

Hastalığın ana bulaşma yolu cinsel ilişkidir. Hasta insandan sağlıklıya geçer. Genital bölgeyle temas sonucu vücuttaki bir yaradan mikrop bulaşır. Anal ve oral seks bu hastalığın bulaşmasında önemli faktörlerdir. Ayrıca öpüşmekle de bu hastalığın bulaştığı görülmüştür.

 

Yine anneden bebeğe bulaşma ihtimali oldukça yüksektir. Frengi hastası olan hamile bir kadından doğmamış bebeğe geçen mikrop, bebeğin ölü doğmasına neden olabilir. Ayrıca ölü doğmayan bebekler de erken doğum sonucu hayatlarını kaybedebilirler. Çok nadir olsa da hastalığın başka bulaşma yolları da vardır. Sifilizli bir kişinin kanının başka bir kişinin yarasıyla teması sonucu hastalık bulaşabilir fakat bu düşük bir ihtimaldir.

 

Sifilizin belirtileri nelerdir?

Frenginin (sifiliz) belirtileri, mikrop vücuda girdikten sonra, evreler şeklinde ortaya çıkar.

 

1. Evrede (Primer Sifiliz)

Bakteri kan yoluyla vücuda yayılır. Yaklaşık 2-3 hafta sonra mikrop nerde vücuda girdiyse orada ıslak, kırmızı, etrafı belirgin fakat ağrı yapmayan çıban şeklinde yaralar oluşur. Vajinada, genital bölgede, ağız ve dudakta oluşabilen bu yaralar oluştuktan 2-3 hafta sonra geçerler.

 

2. Evrede (Sekonder Sifiliz)

Sifilizin ikinci devresi cilt döküntüleri ile karakterizedir. Bu dönemde göğüste veya kol ve bacaklarda başlayan kaşıntısız döküntüler cilde yayılmakta, bu şekilde el ve ayak içleri, makad koyu kırmızı bir renk almaktadır.  Hastalık başladıktan ortalama 2 ay sonra girilen bu dönem, 3. veya 4. yıla kadar sürebilmektedir. Vulva (kadınlarda dış genital alan) veya skrotum (erkeklerde testisler) alanlarında geniş, yayvan, beyazımtırak, siğil benzeri lezyonlar görülebilir ki bu lezyonlara "Condyloma Latum" (Kondiloma Latum) adı verilir. Yorgunluk, baş ve eklem ağrıları görülebilir. Kilo kaybı ve iştahsızlık vardır. Kaşların ve saçların dökülmesi belirginleşebilir.

 

Latent evre dediğimiz dönemde; hastalığın belirtileri olmasa da, yapılan testler sonucu hastalığın pozitif olduğu görülür ve bulaşıcıdır. Bir çok organı etkileyen bu mikrop hala vücutta olduğundan bu dönem 5-10 yıl kadar sürebilir.

 

Geç sifiliz (Tersiyer Sifiliz) dediğimiz son evrede ise ihmal edilen veya kesin tanısı konulamayan olgularda hastalık başladıktan 1-25 yıl sonra üçüncü evre başlamaktadır. Bu evre 50 yıl sonra dahi başlayabilir. Sifilisin bu döneminde kılcaldamarların hasarına bağlı olarak "gom" adı verilen yumuşak şişliklerin oluşması tipiktir. Gomlar iskelet sistemi de dâhil olmak üzere vücudun her yerinde ortaya çıkabilir. Hastalarda sinir hasarına bağlı olarak menenjit, şiddetli ağrılar, felç ve ölüm gelişebilir.

 

 

Sifiliz tanısı nasıl konur?

Sifiliz tanısını koymak için bazı kan testleri yapılır ve klinik belirtiler göz önüne alınır. Yukarıda bahsettiğimiz çıban şeklindeki yaradan alınan parçanın mikroskobik incelenmesi sonucu bakterinin varlığı ile tanı konur. Ayrıca kanda antikor araştıran laboratuar testleri ile tanı koymak kolaylaşır.

 

Sifiliz tedavisi nasıl olur?

Sifiliz tedavisinde, birçok hastalıkta olduğu gibi erken tanı koymak çok önemlidir. Eğer frengi (sifiliz) ilerlemişse, mikrobun etkilediği organlardaki hasarı geri döndürmek imkânsızdır. Öncelikle cinsel yolla bulaşan bir hastalıktan şüpheleniyorsanız uzman bir hekime başvurmalısınız. Doktorunuzun size vereceği ilaçlar ile sifiliz tedavi edilebilir. Bu ilaçların dozu, uygulama şekli, kullanma süresi doktor tarafından belirlenir. Cinsel organında sifiliz şankırı olan kişilerin kendi başlarına ilaç kullanmaması gerekir. Tedavi sırasında hastalığı kontrol altında tutmak için testlere devam edilir. Bakterinin miktarı, azalıp azalmadığı bu şekilde gözlenir. Tedavi başladıktan 2 gün sonra bulaşıcılık kaybolur. Hastalığın etkilediği organlara göre tedavi süresi 2 yıla kadar uzayabilir. Tedavisi biten kişilerin 10 gün daha ilişkide bulunmaması gerekir. Tedavi edilen kişinin eşinin de muayene ve gerekirse tedavi edilmesi gerekmektedir.

 

Frengiden korunmak için neler yapılmalıdır?

Prezervatif kullanımı ve tek eşlilik, bütün cinsel yola bulaşan hastalıkların önlenmesinde alınacak en önemli tedbirdir. Bu şekilde hastalığa yakalanma riskinizi bir hayli azaltmış olursunuz. İki eşin de tedbir amaçlı incelenmesi hastalığın oluşması ihtimalini ortadan kaldırır.

 

Kan nakli gerekiyorsa, bu kanda gerekli testlerin yapılıp yapılmadığına bakılmalıdır. Ayrıca hamile kişilerin düzenli sağlık kontrollerinden geçmesi gerekmektedir.

 

Cinsel hastalıklardan korunmayı sağladığı düşünülen bazı yanlış bilgiler vardır. Örneğin, prezervatif kullanmanın yüzde yüz koruma sağladığı yanlıştır. Hastalık başka yerden veya genital sekresyonlarla da bulaşabilir. İlişki sonrası yıkanmak ya da tuvalete gitmek de hastalıktan korumaz. 

 

 

Daha iyi bir cinsel yaşam için 13 tavsiye‏
+14
Hiç havanızda değil misiniz? Bu şaşırtıcı sırlar ile bu gece canınız sevişmek isteyecek. Bahane bulmak gayet kolay; yorgunum, haftasonuna bırakalım vs. Seks aynı zamanda sağlıklı bir evlilik için çok önemlidir ve sağlığınız için de iyidir. Mutlu bir seks hayatı, stresi azaltır, kalp hastalıkları riskini düşürür ve bağışıklık sistemini güçlendirir. İşte size tavsiyeler...  

Facebook Yorumları
Yorumlar
7
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  05 Haziran 2019 Çarşamba 07:06

  Merhabalar, Bilgilendirici yaziniz icin tesekkurler. Haber turk gibi bir kurumun sitsinde yazinlanan bir yazi olarak bu gibi yayimlarin daha dikkatli bir soylem kullanmasi gerektigini dusunuyorum. `Tek eşli bir cinsel hayat sürmeniz sağlığınız için gereklidir.` Bu sizin yazinizdan bir alinti. Bunu vurgulamak istedim cunki buyuk bir soylem gibi geliyor bana. Cinsel sagligimiz tek esli olsakta tehlikede olabilir ve bunu belirtmek icin kullanilan onerilerin `gereklidir` gibi direkt ve kesin bir oneride bulunmamasi gerekir diye dusunuyorum.Saglikla ilgili bilgilendirme mi yoksa cinsel yonlendirme...

  Cevapla
 •  
  07 Haziran 2019 Cuma 13:52

  yorumunuz için teşekkür ederiz. görüşlerinize katılıyoruz, haber metnini uygun şekilde değiştirdik.

 •  
  19 Eylül 2018 Çarşamba 20:38

  Farangit

  Cevapla
 •  
  10 Ağustos 2018 Cuma 22:53

  bunu size ödev mi verdiler ahaha.neyse öğrenmen iyi oldu.

  Cevapla
 •  
  30 Ekim 2016 Pazar 16:27

  neden tedavi merekezlerinin adı yok..

  Cevapla
 •  
  03 Mayıs 2018 Perşembe 17:00

  tedavi̇si̇ i̇ğnedi̇r başka yolu yok

 •  
  22 Aralık 2014 Pazartesi 21:32

  bu nasıl ödev ya

  Cevapla

 • Evde oda parfümü yapımı
  Evde oda parfümü yapımı

  Süresi : 00:23 İzlenme : 1691

 • Rüyalar hakkında bilinmeyenler
  Rüyalar hakkında bilinmeyenler

  Süresi : 01:34 İzlenme : 4172

 • Oje sağlığa zararlı mı?
  Oje sağlığa zararlı mı?

  Süresi : İzlenme : 5376

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön