Şekerin zararları

Çocukları şekerden uzak tutmak anneler için beslenme eğitimindeki en büyük sınavlardan biri.

Daha sağlıklı ve zeki bir nesil için şekere hayır!

Çocukları  şekerden uzak tutmak anneler için beslenme eğitimindeki en büyük  sınavlardan biri. Ben iyi örnek olmak için kendi beslenmeme çeki düzen  veriyorum, önceki yazılarımda bahsettiğim çeşitli taktiklerle,  kurallarla teslim olmadan önce savaşımı sonuna kadar veriyorum. Bazen bu  mücadelemi sorgulayan alaycı bakışlara hedef olduğumu da elbette  farkediyorum. Peki ben bu stresi acaba boşuna mı yaşıyorum?

 

Yapılan  araştırmalara göz atıp da şekerin çocukların fiziksel ve zihinsel  gelişimine verdiği zararların ispatlarını görünce, bu konuyu  görmemezlikten gelmek imkânsız. Sonuçlar çok dramatik, bu yüzden  beslenmenin ilk yıllarında sağlıksız tüm gıdaların yanı sıra, özellikle  şeker tüketimiyle ilgili iç disiplini çocuklarımızda oluşturmak için  bence herkesin ciddi şekilde gayretli olması gerek.

 

Anneler olarak daha az kanser ve şeker hastası olan, daha zeki, daha uzun boylu bir nesli inşa etmek bizim elimizde. Bu da hiç küçümsenecek bir misyon değil.

 

Yaşamın  ilk iki yılında beyin gelişimi çok hızlı ve beyin hücreleri gelişmek  için faydalı besinlerden gelecek katkıya ihtiyaç duyuyor.  Avusturalya’daki Adeleide Üniversitesi’nde 7 bin çocuk üzerinde yapılan  bir araştırmada, iki yaşından önce şeker ve çikolata tüketmeye başlayan  çocukların 8 yaşına geldiklerinde, zekâlarının sağlıklı beslenen  yaşıtlarından daha düşük olduğu gözlemlenmiş.

 

Çocuklarımızın ne yedikleri, onların yetişkin hayatında sadece zekâlarını değil, birçok başka faktörü de etkiliyor.

 

Tübitak, ilk yıllarındaki beslenmenin çocukların ilerideki boyunu önemli ölçüde etkilediğini açıkladı.

 

Bağışıklık sisteminin gelişiminde de 0–3 yaş arası beslenme çok etkili. Bu dönemki beslenmeleri, çocukların ileriki yaşlardaki sağlığını ve olası hastalıklarını belirliyor. Şekerli yiyecek ve içeceklerle beslenen çocuklar büyüdükleri zaman daha kilolu ve hatta obez olabiliyorlar, bu da 2. tip diyabet, kalp rahatsızlıkları ve bazı kanser tiplerine yatkın olmaları anlamına geliyor.

 

Bebekler  12 aylık olana kadar ihtiyacı olan şekeri zaten anne sütünden, formül  sütlerden, meyvelerden, sebzelerden ve hatta tahıllardan alıyorlar. 1  yaşından sonra da ekstra enerji ihtiyaçlarını boş kalorili şekerler  yerine pestil, bal, pekmez, hurma, ev yapımı reçel gibi sağlıklı tatlılarla karşılamalarını sağlayabilirsiniz.

 

Çocuğa  lollipop vermek yerine bir elma ya da havuç verirseniz zaten onu  memnuniyetle kabul eder, bunlardan aldığı doğal glükoz da onun için çok  daha yararlı olur. 

 

Yeni neslin gelişiminden biz sorumluyuz, resme biraz da böyle bakmalı ve çocuklarımızın beslenmeyle ilgili iç disiplininin gelişmesi için gayretli olmalıyız.

 

Mürdüm eriği reçeli tarifi için tıklayınız!

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön