Jinekolog için 5 gerekçe

Kadınların ihmal etmemeleri gereken bazı hastalık belirtileri var. İhmaller sorunların büyümesine neden olabiliyor. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Selçuk Selçuk bu belirtilerle karşılaştığınızda doktorunuzla görüşmenizi öneriyor.

Jinekoloğa gitmek için 5 gerekçe

1. Vajinal enfeksiyon

Belirtileri

Kaşıntı, yanma, kızarıklık, sarı-yeşil renkli kötü kokulu veya beyaz-koyu kıvamlı akıntı, cinsel ilişki sırasında ağrı, idrar yaparken ağrı.

 

Nedenleri

Genellikle vajinanın asit-baz dengesinin bozulmasına ve vajinada bulunan faydalı mikroorganizmaların azalmasına bağlı olarak ortaya çıkar. Mikroorganizmalar (bakteri, mantar), multipartner cinsel yaşam tarzı, bazı antibiyotikler, vajinal ilaçlar, hormonal değişiklikler bu durumu kolaylaştıran faktörlerdir.

 

Diğer nedenler

Sabun veya genital bölge antiseptikleri ile yapılan vajinal duş, sentetik iç çamaşırı kullanımına bağlı irritasyon, stres, hormonal değişiklikler.

 

Tedavi

Enfeksiyona sebep olan mikroorganizmaya yönelik ilaç tedavisi (bazı durumlarda eş tedavisi de verilmektedir) ve vajinal akıntının oluşumunu kolaylaştıran faktörlerin ortadan kaldırılması.

 

Önlemek İçin

Genital bölgenizi temiz ve kuru tutun, nemli kalmasına izin vermeyin. Sıkı ve sentetik iç çamaşırları tercih etmeyin. Vajen içini sabun veya diğer dezenfektanlarla yıkamayın. Cinsel partnerinizin hijyenine dikkat edin.

 

2. Aşırı kanamalı veya uzun süreli adet

Belirtileri

Adet kanamanızın 7 günden uzun sürmesi, adet döneminde günlük 4 - 5 adet ped kirletecek miktarda kanama.

 

Nedenleri

Düşük, dış gebelik, yumurtlama düzensizliği, myom, rahim içinde veya rahim ağzında polip, genital bölge enfeksiyonları, rahim ağzı kanserleri, rahim duvarının kalınlaşması.

 

Diğer nedenler

Kan sulandırıcı veya steroid içerikli ilaçlar, kan pıhtılaşma bozukluğu, diyabet, karaciğer hastalıkları, guatr.

 

Tedavi

Anormal adet görmeye neden olan durum yapılacak olan muayene ve tetkiklerle saptanmalıdır. Neden olan durum tespit edildikten sonra medikal (antibiyotik, doğum kontrol ilacı, progesteron içerikli ilaçlar) veya gerekli durumlarda cerrahi tedavi ile kurtulmak mümkündür.

 

Önlemek İçin

Yıllık olarak düzenli jinekolojik takiplerinizi yaptırın. Bu şekilde erken tespit edilerek gerekli önlemler alınabilir.

 

3. Yumurtalık kisti

Belirtileri

Karın bölgesinde ağrı, gerginlik, şişkinlik, kasık ağrısı, adet düzensizliği, ilişki sırasında ağrı, sık idrara çıkma, idrar kaçırma, kabızlık.

 

Nedenleri

En sık neden hormonal düzensizliğe bağlı olarak yumurtlamanın gerçekleşmemesi, sadece progesteron içeren hormon ilaçlarının kullanımıdır.

 

Diğer nedenler

Geçirilmiş yumurtalık enfeksiyonları, uzun süreli radyasyon maruziyeti, sigara kullanımı.

 

Tedavi

Tedavi kistin tipine, boyutuna göre değişmektedir. İyi huylu olduğu düşünülen kistlerin ise belirli aralıklarla takip edilerek ve doğum kontrol hapları kullanılarak gerilemesi beklenmektedir. Ultrason görüntüsünde ve yapılan tetkiklerde kötü huylu olduğu düşünülen kistler ile takip sırasında büyüyen veya küçülmeyen kistler ise cerrahi tedavi ile çıkarılmaktadır.

 

Önlemek İçin

Jinekoloğunuzun önerisiyle başlanacak olan doğum kontrol haplarının düzenli kullanımı yumurtalık kisti oluşum riskinizi azaltacaktır.

 

4. Genital siğil

Belirtileri

Genital bölgede ağrısız, deriden kabarık, yumuşak, karnabahar görünümünde deri veya daha koyu renkte lezyonlar.

 

Nedenleri

Human papilloma virüsün (HPV) deriden deriye (genellikle cinsel yolla) temas yolu ile geçmesi ile ortaya çıkmaktadır. Cinsel ilişki başlama yaşının erken olması ve birden çok cinsel partner öyküsü bulunan kişilerde genital siğil görülme riski artmaktadır.

 

Diğer nedenler

Ortak olarak kullanılan HPV ile kontamine olmuş havlu, iç çamaşırlar, hijyenik olmayan tuvaletler.

 

Tedavi

İlaç tedavisi, lezyonların direkt olarak yakılması, dondurulması.

 

Önlemek İçin

HPV aşısının özellikle cinsel ilişki başlamadan, 9-26 yaş arasında yaptırılması, prezervatif kullanılması genital siğil gelişme riskini azaltmaktadır. Ayrıca hijyene dikkat edilmeli.

 

 5. İdrar yolu enfeksiyonu

Belirtiler

İdrar yaparken yanma, sık çıkma, idrar yapma isteği, idrar renginde değişme, alt karın bölgesinde baskı hissi, ateş, terleme, bulantı-kusma.

 

Nedenleri

Cinsel aktivitenin başladığı ilk dönemde ilişki sonrası mikroorganizmaların idrar yoluna bulaşması, tam olarak idrar torbasını boşaltamama, böbrek taşı.

 

Diğer nedenler

Bağışıklık sisteminin zayıflaması, idrar yollarında genişleme, şeker hastalığı, hamilelik, tuvalet sonrası temizliğin arkadan öne doğru yapılması.

 

Tedavi

Antibiyotik tedavisi, bol sıvı tüketimi, sık idrar yapmak, ağrı tedavisi için ağrı kesiciler ve spazm çözücü ilaçlar.

 

Önlemek için

Genital bölge hijyenine dikkat edin, tuvalet sonrası temizliğinizi önden arkaya doğru yapın.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön