A'dan Z'ye ayak sağlığımız!

Ucu sivri ayakkabı şekil bozukluğuna, babet topukta soruna yol açıyor...

A'dan Z'ye ayak sağlığımız!

Vücudumuzun tüm yükünü taşıdıkları halde ayaklarımıza kötü davrandığımız bir gerçek. Ucu sivri ayakkabılara sıkıştırdığımız parmaklarımız, topuk ağrısına yol açtığını bilsek de ayağımızdan çıkarmadığımız babetlerimiz, alırken sadece şekline önem verip sertliğini görmezden geldiğimiz ayakkabılarımız. Yazı dizimiz hem yanlışlarımıza dikkat çekiyor hem de ideal olanın altını çiziyor...

 

Ayak sağlığı konusunda yeterince bilgi sahibi değiliz. Bu nedenle sıklıkla bu konuyla ilgili sorunlardan yakınıyoruz. Oysa vücudumuzun tüm yükünü çeken ayaklarımız daha fazlasını hak ediyor. Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Ayak ve Ayak Bileği Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Selim Muğrabi, günümüzde tüm sorunlar için yeni ve başarılı tedavi yolları bulunduğunu söylüyor. Bu sayede, çocukluk döneminden başlayarak alınacak basit önlemlerle hastalıkların gelişimi durdurulup yavaşlatılabiliyor. Ayrıca yeni tedavi yöntemleriyle hastaların işe ve spora dönme süreleri kısaltılıp yaşam kalitelerinin artırılması sağlanıyor.

 

Ayaklarımızın bize yaptığı…

Ayaktan kaynaklanan sorunlarda hastaların şikâyetleri 2 ana başlıkta toplanıyor. Bunların ayakla ilgili olanlar ve ayak dışı bölümlerde görülen (yansıyan) ağrılar olduğu belirtiliyor.

 

Ayak bölgesi, bel ve dizle birlikte ortak bir yaylanma hareketi sağlayıp vücut ağırlığının tarafımızdan hissedilmemesine yarıyor. Ancak ayakta meydana gelen bir bozukluk, yaylan ma mekanizmasında ciddi değişikliklere yol açıyor. Bu durumdaki kişilerde bel ve diz yoğun baskı altında kalıyor. Bu baskı diz ve belde yer alan sorunların tetiklenmesine ve ağrıya yol açıyor. Ayrıca ayak sorunlarının tümünde ayakkabı giyme güçlüğü, yürüme ile artan ağrı ya da şikâyetler olduğu görülüyor.

 

Ayakkabı çıkarma isteği, baş parmakta kızarıklık, sabah yataktan kalkma ağrısı da hastaların en sık dile getirdikleri şikâyetler arasında bulunuyor. Op. Dr. Selim Muğrabi, bu problemlerden dolayı hareketsiz kalmış hastalarda kilo artışı görüldüğünü söylüyor.

 

Kadınlar daha dertli!

Ayak sorunları kadınlarda daha sık görülüyor. Bunda kadınların giymiş oldukları yüksek topuklu ve ucu sivri ayakkabılar önemli rol oynuyor. Bu faktör tüm ayak problemlerinin oluşumu ya da tetiklenmesine davetiye çıkarıyor.

 

Ayrıca aşırı kilo problemine Türk toplumunda kadınlarda daha fazla rastlanması da kadınların bu konuda daha fazla problem yaşamalarına yol açıyor.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Gizem Onay'la kadınlık organları ve döngüleri üzerine
  Gizem Onay'la kadınlık organları ve...

  Süresi : 34:57 İzlenme : 261

 • Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri
  Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri

  Süresi : 02:46 İzlenme : 455

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık farkındalığı
  Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık...

  Süresi : 05:18 İzlenme : 60

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön