İyi hava alamıyor, daha fazla sinüzit oluyoruz!

Uzmanlar burun anatomimizin 21’inci yüzyılın hava koşullarına ve teknolojik yaşamına uygun olmadığını, bunun bu organın 300-400 yıl öncede kalmasından kaynaklandığını söylüyor. İyi nefes alamamamız anlamına gelen bu durum, alerjiye yatkın olmamıza ve sinüzite kolay yakalanmamıza neden oluyor…

İyi hava alamıyor, daha fazla sinüzit oluyoruz!

Sinüzit, insanın yaşam kalitesini düşüren ve sık görülen bir hastalık. Özellikle büyük şehirlerde yaşayan insanların burunlarının içinde hiçbir anatomik bozukluk olmasa da, her şey normal de olsa, çevre kirliliği kaynaklı zararlı maddelerin solunması burunda reaksiyon oluşmasına ve şişliklere yol açıyor. Bu durum burun tıkanıklığının ve sinüzite yatkınlığın önemli nedenleri arasında bulunuyor.

 

Burnumuz çağın gerisinde!

Acıbadem Üniversitesi KBB Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi ve Acıbadem Maslak Hastanesi KBB Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hasan Tanyeri, insan burnunun bundan 300- 400 yıl önceki yaşama uygun olduğunu ve sanayi evriminde kaldığını söylüyor. “Burnumuz 21’inci yüzyılın teknolojik şartlarına uygun değil.

 

300-400 yıl önceki Sanayi Devrimi’nden önce insanlar gündüz açık havada çalışıp, gece evlerinde uyumaya programlı oldukları için günümüz insanının burnu çağın gerisinde kaldı” diyen Prof. Dr. Tanyeri’ye göre bu durum daha kolay sinüzit olmamıza ve burunla ilgili hastalıkların artmasına neden oluyor. Yüz kemiklerinin içinde sinüs adı verilen içi hava dolu odalar bulunuyor. Yanak ve alın bölgesinde ikişer adet, burun kökündeyse bal peteği şeklinde ufak sinüsler yer alıyor. “Bir tane de gözün arkasında, beynin altında sinüs var” diyen Prof. Dr. Tanyeri; sözlerini şöyle sürdürüyor:

 

Yüzdeki ağrıya dikkat!

“Bu sinüslerin hepsini birer oda, burnun hava alma yerini de koridor gibi kabul edersek; sinüsler bu koridora açılıyor. Bu kapıları normal oda kapısı gibi değil hortum şeklinde düşünmemiz gerekiyor. Hortumun iç yüzeyini mukoza denilen ve burnun iç yüzeyini döşeyen halı oluşturuyor. Basit nezle sırasında odaların kapıları da şişiyor ve iltihaplanıyor. Nezle sırasında koridor hastalandığı için koridora açılan hortum şeklindeki açıklıkların ağzı da hastalanıyor. Böylece sinüsler havalanmadığı için sinüzit olunuyor.

 

Sinüzit, nezle geçince ve burun koridorunun iltihaplanması ortadan kalkınca düzeliyor. Hastaların burun ve geniz akıntısıyla beraber yüzlerinde ağrı ve doluluk hissetmeleri sinüzit geçirdikleri anlamına geliyor.” 

 

Sinüzit belirtileri

 • Burun ve geniz akıntısı.
 • Öksürük.
 • Balgam.
 • Yüzde sinüslere karşılık gelen bölgelerde, yanaklarda, göz çukurlarında ağrı ve hassasiyet.
 • Alında ve burun kökünde ağrı, genel baş ağrısı, kırgınlık, halsizlik.

 

Haber: Ceyda Erenoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön