Hatalı sünnet enfeksiyon nedeni!

Sünnet basit bir cerrahi operasyon olarak görülse de doğru ellerde yapılmaması halinde ciddi sağlık sorunlarına neden olabiliyor. Steril koşullarda yapılmadığında enfeksiyona yol açıyor. Bu işlemin yararlı yönleri de bulunuyor. İşte sünnete dair doğrular ve yanlışlar...

Hatalı sünnet enfeksiyon nedeni!

Cerrahi amaçlı sünnet, çocuğun penisinin ucundaki derinin (prepisyum) kurallara uygun şekilde kesilmesi olarak tanımlanıyor. Yaşam Hastanesi Başhekimi ve Genel Cerrahi Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Beyzade Özkahraman, sünnetin yararlı bir operasyon olduğunu söylüyor ancak uygulama sırasında dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalar bulunduğuna da dikkat çekiyor.

 

Yaz mevsimi tercih ediliyor

Sünnetin cerrahi bir operasyon olduğunun ve uzman kişiler tarafından her yaşta ve her mevsimde yapılabileceğinin unutulmaması gerekiyor. Çocukların okuldan geri kalmamaları ve rahat bir giysiyle dolaşabilmeleri açısından en fazla tercih edilen mevsimin yaz olduğu biliniyor.

 

Son zamanlarda, doğar doğmaz yapılan sünnet sayısının arttığını söyleyen Op. Dr. Özkahraman, genel eğilimin sünnetin çocuğun aklı erdikten sonra gerçekleştirilmesi yönünde olduğunu söylüyor ve her ikisinin de olumlu ve olumsuz yönleri bulunduğuna dikkat çekiyor.

 

Sünnetin mevsimi bulunmayıp her mevsimde yapılabileceği belirtilse de, bazı nedenler yaz mevsimini ön plana çıkarıyor. Bu gerekçeler arasında ilk sırada okul çağı çocuklarının tatil döneminde sünnet oldukları için okuldan geri kalmamaları bulunuyor.

 

Yine çocukların rahat bir giysiyle gezip dolaşabilmeleri, üstü açık şekilde yatmaları ve kırsal bölgelerde sünnet düğünü olarak adlandırılan organizasyonun daha çok yaz aylarında yapılması da sünnet mevsiminin hâlâ yaz olduğunu gösteriyor.

 

Psikolojik olarak da hazırlanmalı

Op. Dr. Özkahraman, “Sünnet olacak çocuğun ilk olarak operasyonu yapacak doktor, daha sonra da bir çocuk hastalıkları ve anestezi uzmanı tarafından görülmesi gerekiyor” diyor. Laboratuvarda; kanama, pıhtılaşma, zaman tespiti ve kan sayımı yapılması çok önemli bulunuyor. Eğer çocuk bu operasyonu anlayacak yaştaysa sünnete psikolojik yönden de hazırlanması tavsiye ediliyor. Sünnet olan bir çocuğun günlük yaşamına dönüşünün ortalama bir hafta sürdüğü belirtiliyor.

 

Sünnetin yararları

 • Sünnet derisinin doğuştan çok dar olduğu durumlarda (fimozis) bu kısmın kesilmesinin bebeklerde işemeyi kolaylaştırdığı belirtiliyor.
 • Bazı durumlarda sünnet derisi ile penis başı arasında enfeksiyon gelişebiliyor. Sünnet operasyonu bu enfeksiyonun gelişmesini engelliyor.
 • Sünnet erken boşalmayı kısmen azaltıyor.
 • Bilimsel olarak yapılan araştırmalarda sünnet olanlarda penis başı kanserinin, sünnetsizlere göre daha az oluşu dikkat çekiyor.

 

Hemofoli hastalarına yapılmamalı

Sünnet operasyonunun hemofili yani kanama hastalığı olan kişilere yapılması hasta açısından risk oluşturuyor.

 

Sünnet işlemi bir operasyon olarak değerlendirildiği için en doğrusunun bu işlemin ameliyathane koşullarında gerçekleştirilmesi olduğu belirtiliyor. Bazen kişide halk arasında, ‘peygamber sünneti’ adı verilen doğumsal bir anomali bulunuyor. Tıpta buna, ‘hipospadias” deniyor.

 

Bunun bir hastalık olduğunu söyleyen Op. Dr. Özkahraman, böyle durumlarda çocuğun sünnet ettirilmemesi, uzman bir doktor tarafından ameliyat edilmesi gerektiğini söylüyor.

 

Korku dağları yaratmayın

Bilinçsiz aileler bazen çocuklarını, sünneti bir korku aracı olarak göstererek ürkütüyor. Bazı durumlardaysa daha önce sünnet olan çocukların diğerlerine yönelik abartılı anlatım ve şakaları küçükleri sünnet konusunda kaygılandırabiliyor.

 

Op. Dr. Beyzade Özkahraman, sünnetin pratisyen hekimler tarafından yapılabilecek cerrahi bir işlem olmakla birlikte; en doğrusunun çocuk cerrahisi, üroloji veya genel cerrahi uzmanları tarafından yapılması olduğuna dikkat çekiyor.

 

Sünnet işlemi lokal veya genel anestezi altında gerçekleştiriliyor. Her iki anestezi türünün de kendine göre uygunluğu veya uygun olmama hali bulunuyor. Anestezi şekline doktor ve ailenin birlikte karar vermesi gerekiyor.

 

Haber: Ceyda Erenoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor
  Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor

  Süresi : 22:01 İzlenme : 0

 • Kadınlar için 5 savunma taktiği
  Kadınlar için 5 savunma taktiği

  Süresi : 04:19 İzlenme : 2992

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık farkındalığı
  Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık...

  Süresi : 05:18 İzlenme : 60

 • Kolesterolü etkileyen gıdalar
  Kolesterolü etkileyen gıdalar

  Süresi : 02:36 İzlenme : 816

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön