Orta yaşta migren, ileri yaşta KAS AĞRISI ÇEKİYORUZ

Ağrılar, vücudun alarm sistemi olarak tanımlanıyor. Ağrı alarmını iyi izlemek, sorunlu organ ve hastalığın saptanmasını sağlıyor. Toplumda en çok baş ağrısına rastlanıyor. Orta yaşlarda migren türü ağrılar görülürken, yaş ilerledikçe kas-iskelet sistemi ağrıları artıyor.

Orta yaşta migren, ileri yaşta kas ağrısı çekiyoruz

Ağrılar, vücudun alarm sistemi olarak tanımlanıyor. Ağrı alarmını iyi izlemek, sorunlu organ ve hastalığın saptanmasını sağlıyor. Toplumda en çok baş ağrısına rastlanıyor. Orta yaşlarda migren türü ağrılar görülürken, yaş ilerledikçe kas-iskelet sistemi ağrıları artıyor.

Ağrı, vücudun herhangi bir bölgesinden kaynaklanıp kişinin geçmiş deneyimleriyle yakından ilgili ve hoş olmayan bir duyum olarak tanımlanıyor. Medical Park Samsun Hastanesi Algoloji (Ağrı) Uzmanı Prof. Dr. Fuat Güldoğuş, “Ülkemizde yapılan bir araştırmada, her 100 kişiden 63’ünün ağrıdan yakındığı ve ağrı çeken her 100 kişiden 73’ünün ağrısının 6 aydan fazla devam eden kronik ağrı olduğu bildirilmiştir” diyor. Bölgelere göre ağrı sıklığı değerlendirmesindeyse en fazla ağrıya yüzde 69.6 ile Batı ve yüzde 69.2’yle Doğu bölgelerinde rastlandığı belirtiliyor. Güney bölgelerinde bu oran yüzde 48.5’e kadar düşüyor.

 

Ağrısı olan  verimli çalışamıyor

Ağrı; çalışmayı, zevk almayı ve kişinin kendisine yeterli olma halini engelliyor. Tedavi geciktikçe ağrı çeken kişide içe kapanma ve depresyon hali görülüyor. Ailesine, arkadaşlarına ve çalıştığı insanlara
ilgisi azalanlarda yalnızlık ve sosyal izolasyon gelişmesi yaşam kalitesinin düşmesine neden oluyor. Ağrıya en çok yol açan nedenin kas-iskelet sistemi sorunları olduğu belirtiliyor. Genellikle kasların yanlış kullanımıyla başlayan kas fonksiyon bozuklukları yaş ilerledikçe artıyor ve komşu kasları da etkileyip ağrı alanının genişlemesine neden oluyor. Arada bir rastlanan ağrıların uzun süreli veya sürekli hale gelmesinin nedeninin bu olduğu belirtiliyor. Toplumda en sık görülen ağrı türü olan baş ağrısının görülme oranı yüzde 26-30’u buluyor. Baş ağrılarının yarısından fazlasının nedeniniyse baş-boyun bölgesinden kaynaklanan kas sorunları oluşturuyor. Yaş ilerledikçe ağrı çeşitliliği ve sürekliliği genel bir artışa giriyor. Migren türü ağrılar orta yaşlarda sık görülmesine karşın ileri yaşlarda azalıyor. Buna karşın özellikle kas-iskelet sistemi ağrıları, ileri yaşlarda gelişen kemik erimesi ve kireçlenmeler nedeniyle belirgin olarak artıyor.

Yerini bulmak gerekiyor

Prof. Dr. Fuat Güldoğuş; “Sık tekrarlayan ve müzminleşmiş ağrılar kişi tarafından kabullenildiği için normalmiş gibi değerlendiriliyor” diyor. Önlem almayı gerektiren problemli ağrılarsa ‘akut ağrı’ diye bilinen ve kişinin ilk kez yaşadığı ağrı tipine işaret ediyor. Bu ağrılar için mutlaka önlem alınması ve ağrının yerinin bulunması gerekiyor. Örneğin apandisit nedeniyle ani gelişen bir karın ağrısında; ağrının yeri bulunmadan ağrı kesici verilmesi, apandisit bölgesinde bağırsak delinmesine yol açabiliyor.

Duygusal mısınız gergin mi?


Prof. Dr. Fuat Gül Doğuş, hassas ve duygusal yapılı kişilerde ağrı algılama eşiğinin düşük olabileceğini söylüyor. Gergin ve stresli yaşam ritmine sahip kişilerdeyse, ağrı daha yoğun ve abartılı yaşanabiliyor. Genetik çalışmalar, bu bağlantıları gösterir şekilde olmasına karşın henüz yorum yapmaya yarayacak kanıta dayalı bir çalışma bulunmuyor.

 

Hazırlayan: Ceyda Erenoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor
  Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor

  Süresi : 22:01 İzlenme : 0

 • Kadınlar için 5 savunma taktiği
  Kadınlar için 5 savunma taktiği

  Süresi : 04:19 İzlenme : 2992

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık farkındalığı
  Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık...

  Süresi : 05:18 İzlenme : 60

 • Kolesterolü etkileyen gıdalar
  Kolesterolü etkileyen gıdalar

  Süresi : 02:36 İzlenme : 816

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön