Göz tabakasını kaldırmaya bıçaksız çözüm

Göze uygulanan lazer tedavileri, hastaların bu konuda yaşadıkları sorunların dakikalarla ifade edilen kısacık sürelerde çözülmesini sağlıyor. Bu alandaki özellikle göze yönelik bıçaksız ameliyatlar dur durak tanımıyor.

Göz tabakasını kaldırmaya bıçaksız çözüm

Lazer, göz tedavilerinde, ‘yüzyılın buluşu’ olarak adlandırılıyor. Bu yöntemle gerçekleştirilen uygulamalar tıbbın pek çok alanında olduğu gibi göz alanında da çok başarılı sonuçlar veriyor. 5-10 dakikalık bir lazer operasyonuyla gözlük ve lenslerden ömür boyu kurtulmanın mümkün hale gelmesi, bunun en önemli göstergesi olarak görülüyor. Dünyagöz Etiler Hastanesi’nden Op. Dr. Baha Toygar, kuralları oturmuş, sonuçları mutluluk verici ve güvenilir bir yöntem olarak kabul gören lazerin; göz alanında yaklaşık 20 yıldır uygulandığını, bugüne kadar dünyada 31.4 milyondan fazla kişinin bu yolla tedavi olduğunu söylüyor.

 

Çok sayıda lazer tedavisi var

Op. Dr. Toygar, ‘göz lazeri’ ifadesini kullanmanın yanlış olduğuna dikkat çekerek, “Bunun nedeni göz sağlığına yönelik çok sayıda lazer tedavisinin olmasıdır”. “Halkın göz lazeri tedavisinden anladığı; kırma kusurları adı verilen miyop, hipermetrop ve astigmatı düzelten excimer lazer teknolojisidir”, bunun ‘refraktif cerrahi’ olarak adlandırıldığını ve bu uygulamaların miyop, hipermetrop ve astigmat tedavilerinde kullanıldığını söylüyor.

 

Toygar, lazer uygulamalarıyla miyop ve astigmat tedavilerinde çok iyi sonuçlar almalarına karşın hipermetrop tedavilerinde henüz hedeflenen noktaya gelinemediğini, bu nedenle hipermetropların göz yapılarının lazere uygun olmaması halinde, göz için lens ameliyatına yönelmek gerektiğini söylüyor. Lazer uygulamalarının dünü ve bugünü arasında önemli farklılıklar görülüyor. Bu konuda yaşanan değişimi şöyle özetleniyor:

 

Uygulamalar çok değişti

 • Geçmişte sadece yüzey lazer yapılırdı. Sonrasında tabaka kaldırılarak yapılan, ‘lasik’ ameliyatları çıktı. Bu ameliyatlarda tabakayı kaldırmak için bıçaklı sistem kullanılırken, günümüzde ‘intralase lasik’le tabaka kaldırma işlemi tamamen lazer ışınlarıyla ve bıçaksız olarak gerçekleştiriliyor.

 

 • Eskiden düşük optikzonda tedaviler yapıldığı için gece gözbebekleri daha fazla büyüyen hastalarda, gece görme problemi oluşuyordu. Lazer cihazlarının gelişmesiyle büyük optikzonda yapılan tedaviler ve kişiye özel kartal görüşüyle gece görüş problemi ortadan kalkmış oldu.

 

 • Geçmişte gözbebeğinin çok oynamasını takip eden sistemler yokken, bugün gözü 3 boyutlu takip eden sistemlere ek olarak, güvenlikte de kullanılan iris tanıma teknolojisi geliştirildi ve kullanılır hale getirildi.

 

Yüksek miyop olan gözlerde retinada yırtık riski var

Gözün yapısının lazere uygunluğu uygulama açısından büyük önem taşıdığı için, “Lazer uygulaması herkes içindir” yaklaşımı doğru bulunmuyor. Öncelikle ayrıntılı bir muayeneye ihtiyaç duyuluyor. İlk olarak kişinin en iyi gördüğü gözlük numaraları tespit ediliyor ve gözün retina kısmına bakılıyor. Retinanın durumu özellikle miyop gözler için çok önemli bulunuyor. Çünkü yüksek miyop olan gözün retinasında yırtık ve delik olma riski normal gözlere oranla daha yüksek oluyor. Böyle bir durumda tedavi, ‘argon lazer’le gerçekleştiriliyor. Sorun ortadan kalktıktan sonra diğer tetkiklere devam ediliyor. İkinci önemli araştırmanın, korneanın yüzeysel dokusunu tespit etme alanında olduğu belirtiliyor. Eğer tüm veriler uygunsa; ameliyata karar veriliyor.

 

Ameliyat öncesi aşamalar

İlk muayene öncesinde yumuşak kontakt lens kullanılıyorsa en az 5 gün (ideali 1 hafta), sert veya yarı sert lens kullanılıyorsa en az 15 gün (ideali 3 hafta) süresince lens kullanımına ara verilmiş olması gerekiyor. Hasta, muayenenin ertesi günü ameliyat olup o günü dinlenerek geçirdikten sonra ertesi gün, rutin yaşantısına dönebiliyor. Gözü uygun olmayan bir hastaya lazer yapılması, kısa veya uzun dönem de görme problemlerine yol açabiliyor. Bu problemlerin bazılarının geri dönüşümsüz olduğu belirtiliyor. Hastanın göz rengi, lazerle göz tedavilerinde hiçbir önem taşımıyor.

 

Kimler lazere uygun?

 • 18 yaşını doldurmuş,

 

 • Son 1 yılda göz kusuru 0.50 D’den fazla değişmemiş,

 

 • -10 diopriye kadar miyopisi olan,

 

 • -1 ile -7 diopriye kadar astigmatı, 4 diopriye kadar hipermetropisi olan,

 

 • Kornea dokusu kalınlığı yeterli olan,

 

 • Yapılacak ön muayene ve tetkikler sonucunda göz yapısı ameliyata uygun bulunan kişiler lazerle

tedavi edilebiliyor.

 

Kimler lazere uygun değil?

 • Romatizmal hastalığı olanlar,

 

 • Diyabeti bulunanlar,

 

 • Hamileler,

 

 • Bebek emziren kadınlar,

 

 • Keratokonus hastaları,

 

 • Göz tansiyonu ve katarakt gibi hastalıklara sahip olan kişiler lazer tedavisinden yararlanamıyor.

 

Hazırlayan: Ceyda Erenoğlu

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön