Protein tozu değil ‘doz’u önemli!

Kas yapayım derken, sağlığınızdan olmayın.

Protein tozu değil ‘doz’u önemli!

“Spora başladım, vücut geliştirmeye gidiyorum. Burada bana protein tozu kullan diyorlar. Yararlı mıdır?”

 

Konsantre olarak hazırlanmış protein tozları yüksek oranda protein içermelerine karşın yağ ve kolesterol oranları düşüktür. Vücut geliştirme halter gibi spor dallarında özellikle yoğun antrenman dönemlerinde sporcuların protein gereksinimleri de artmaktadır. Bu ihtiyaç normal sağlıklı bireylerden 1-1.5 misli daha fazladır. Yine bu spor dallarında sporcular vücut ağırlıklarını yani vücut yağ yüzdelerini korumak zorundadırlar. Kaliteli protein kaynaklarının (Hayvansal proteinler) yapılarında ise yağ oranı yüksektir. Bundan dolayı bu spor dallarında protein tozları pratik bir çözüm olarak düşünülebilir. Protein tozları kullanılırken bazı hususlara dikkat edilmesi gerekir.

 

1- Sporcunun günlük protein ihtiyacı bilinmelidir.

 

2- Protein kullanımının sporcunun enerji dengesini bozmayacak şekilde ayarlanması gerekir.

 

Mümkün olduğu kadar doğal yollarla iyi protein alın. İhtiyacınızı beslenme ile karşılayamıyorsanız protein tozu düşünülebilir. Ama burada her marka aynı güvenilirlikte olmayabilir. Bu konuda dikkatli olun. Eğer ihtiyaçtan fazla protein alınırsa ne olur?

 

Fazla proteinin zararları

 

1- Proteinler vücutta depo edilmez. Alınan proteinlerin fazlası yağa dönüşerek depo edilirler. Yağın artması sporcunun performansını düşürüp istenmeyen vücut ağırlığına sebep olur.

 

2- Protein bakımından zengin hayvansal kaynaklı besinlerin yapılarında katı yağ ve kolesterol bulunmaktadır. Bu tür yiyeceklerin fazla oranda tüketimi ileri yaşlarda kalp-damar hastalıklarına yakalanma riskini artırır.

 

3- Proteinlerin parçalanması sonucu oluşan artik maddelerin (ürik asit) atimi böbrekler yoluyla olduğundan sporcularda su kaybına yol açar.

 

4- Fazla protein vücuttan kalsiyum atımını hızlandırır. İlk defa spora başlıyorsanız bu ürünleri kullanmadan önce hekiminize danışmanız gerekir. Sağlık probleminiz var ise bu ürünleri kullanmanız tehlikeli olabilir. Günlük yiyecek ve içeceklerle aldığınız protein miktarı iyi hesaplanmalıdır.

 

Haber: Güneş Aksüs

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?

İlginizi çekebilecek diğer haberler
 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön