Çocuklarda ateş, öksürük, döküntüye dikkat edilmeli!

İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ahmet Arvas, çocuklarda sık görülen ve dikkate alınmaması halinde tehlikeye yol açabilecek belirtilerle ilgili bilgiler verdi. İşte ateş, öksürük ve döküntünün yol açabileceği sonuçlar...

Çocuklarda ateş, öksürük, döküntüye dikkat edilmeli!

Ateşle ortaya çıkan belirtiler önemli

Ateş, her yaştaki çocukta sık görülen bir belirtidir ve çocuğun doktora götürülmesinin en önde gelen nedenlerindendir. Süt çocuklarında (0-2 yaş)makattan (rektal), daha sonraki yaşlarda koltuk altı veya kulaktan dereceyle ölçülen vücut ısısının 38 veya üzerinde olması çocuğun ateşli olduğunu gösterir. Bağışıklık sistemi henüz yeterince gelişmediği için bebeklerde mikrobun kana karışıp vücuda dağılması,menenjit, idrar yolu enfeksiyonu, zatürree gibi çok ciddi enfeksiyonların göstergesi olabilir.

 

Ateş düşürücü vermeyin!

Ateş tek belirti olabileceği gibi bebeğin emmesinin bozulması, hareketinin azalması, uyku hali veya huzursuzluk, havale, ishal - kusma ile birlikte de görülebilir. Bu durumda bebek üzeri fazla örtülmeden kısa sürede doktora götürülmeli, aile kendi başına ateş düşürücü vermemeli, bebeğin ateşini soğuk su veya soğuk bezle düşürmeye çalışmamalıdır. Tedaviye doktor muayenesi ve gerekli laboratuvar tetkiklerinden sonra uygun teşhis konularak başlanır.

 

3 aylık ateşli bebekler hastanede gözetim altında tedavi edilmelidir. 3 yaş üzeri ve çok yüksek olmayan ateşli çocukların genel durumları iyi görünüyorsa hemen paniğe kapılmamalı, aile doktoru ile temas kurulmalı ve ilk 24 saat içinde evde ateş düşürücü ilaç verilmelidir. Eğer ateş düşmüyor veya döküntü, kusma, baş ağrısı gibi başka belirtiler ortaya çıkıyorsa mutlaka doktora gidilmelidir.

 

Döküntü romatizmal hastalık nedeni de olabilir

Çocuklarda vücuttaki döküntüye; ateş, boğaz ağrısı, baş ağrısı, öksürük, nezle, ishal ve kusma eşlik ediyorsa bulaşıcı enfeksiyon hastalıkları akla gelmelidir. Eklem ağrısı, karın ağrısı, koyu-kırmızı idrar, siyah renkli dışkılama romatizmal hastalıklar lehinedir. Ciltte büyük mor lekeler ve küçük koyu kırmızı döküntüler kan hastalığına bağlı olabilir. Döküntülü hastalığı olan çocuklarda gelişigüzel ateş düşürücü veya alerji ilaçları kullanılmamalıdır. Çocuk erken dönemde doktora götürülmeli, kızamık, kızamıkcık ve suçiçeği gibi bulaşıcı döküntülü hastalıklardan korunmak için aşıları mutlaka zamanında yapılmalıdır.

 

Bebeklerde öksürük şurubu kullanılmamalı!

Öksürük, üst solunum yolu (kulak-burun-boğaz) veya alt solunum yolu (bronş-akciğer) hastalıklarının bir belirtisi olarak sonbahar, kış ve ilkbahar aylarında çocuklarda sıkça görülür. Öksürükle birlikte çok yüksek olmayan ateş (39 ve üzeri), burun akıntısı (nezle), burun tıkanıklığı, horlama, boğaz ağrısı, kulak ağrısı gibi belirtiler üst solunum yolu enfeksiyonunun varlığına işaret eder.

 

Mutlaka doktora götürün!

Yüksek ateş, uzun süreli, sık ve dolu öksürük, sık ve zorlu nefes alma, nefes verirken hışıltı sesinin duyulması, göğüs kafesinin hızlı inip kalkması, halsizlik, dudaklarda morarma, kusma gibi belirtiler alt solunum yolu enfeksiyonu olasılığını (bebek ve küçük çocuklarda bronşiolit ve her yaşta görülen zatürree) akla getirmelidir. Özellikle bebeklerde ilk kez ve ani gelişen boğulur tarzda öksürük nöbeti, morarma veya nefes durması solunum yollarına yabancı bir cismin kaçtığını düşündürmelidir. Bebeklerde üst solunum yolu enfeksiyonu saatler içerisinde ağırlaşarak alt solunum yolu hastalığına dönüşebileceği için çok dikkatli olunmalı ve bebek mutlaka doktora götürülmelidir. Bebeklerde öksürük şurubu kullanılmaması gerekir.

 

Haber: Ceyda Erenoğlu

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

BU KATEGORİDEKİ EN ÇOK OKUNANLAR

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön