9 adımda sevgilinizle mutluluğu yakalayın...

Sevgiliniz veya eşinizle sürekli kavga mı ediyorsunuz? Başkalarının sizden daha mutlu mu olduğunu düşünüyorsunuz? İşte daha mutlu bir ilişki için ipuçları...

9 adımda sevgilinizle mutluluğu yakalayın...

Sorunları tartışmadan çözün
Sevgilinize, istediğiniz ve yapmadığı şey hakkında kızmadan önce kendinize şunu sorun “Bu beni ne kadar etkiledi?” Eğer etkilemediyse, susun ve kavgadan kaçının. Herşeyden önce sonuçtan etkilenecek olan sevgiliniz siz değilsiniz.

Ona sorular sorun
Sevgilinizin unutkanlığı sizi etkiliyorsa, yapmanız gereken onu bunu yapmaktan alıkoyanın ne olduğunu bulmanızdır. Nötr ve saygılı sorular sorun mesela “Bana ne olduğunu anlatır mısın?” veya “Anlayamıyorum, kaçırdığım bir şey mi var?” gibi. Böylece gözünüzün önünden bulunmayan iyi bir neden bulacaksınız. Bu da sizi esip gürlemekten alıkoyacaktır.

Kibar olmayı deneyin
Bir şey istediğinizde şikayet edip, söylenmek yerine kibar olmayı deneyin. Mesela “O bilgisayarın başından kalk” demek yerine “Canım çok sıkıldı, televizyonu birlikte izleyeceğim birine ihtiyacım var” demeyi deneyebilirsiniz.

"Sen nasıl istersen" cümlesini hayatınızdan çıkarın
“Sen nasıl istersen” diyerek pasif olmayın. Kısa süreli olarak ilişkinizi bir kavgadan kurtarabilir fakat kırılmanıza neden olabilir. Çünkü kararın büyük bir kısmını partnerinize bırakıyorsunuz. Bu da daha stres yaratan bir durum. Bunu yapmak yerine fikrinizi belirtin.

Uzlaşma sağlayın
Partneriniz sizi etkileyecek ve rahatsız edecek bir davranışta bulunduysa, çok klişe olan “Bunu nasıl yaparsın” tartışmasına girmeyin. Bunun yerine uzlaşma yöntemlerini deneyin. Mesela “Kişisel harcamalarda bütçe kısıtlamasına gidebiliriz” ya da “İkimiz için iyi olacak planlar üzerinde konuşmaya ne dersin?” gibi makul bir yolda anlaşabilirsiniz.

Onunla ne kadar ilgilendiğinizi gösterin
Bencil davranmayı bir kenara bırakın. Şu andan itibaren aileniz veya etrafınıdaki insanların hayatlarında önemli bir şey oluyorsa “Nasıl gidiyor?” diye sorun. Bu onlara en açık şekilde seninle ilgileniyorum mesajı vermenizi sağlar.

Tartışmalardan kaçının
Gittiğiniz yerlerde sürekli kendinizi sevgilinizle kavga ederken mi buluyorsunuz? Muhtemelen bunların nedeni de çok saçmadır. Konuşmayı sonlandırın. Birbirinizi daha fazla üzmemek için onun yanından biraz ayrılın.

Çünkü kelimesi ile özür dileyin
Sert bir tavırla sadece “Özür dilerim” demeniz yeni bir kavgayı ateşleyebilir. Bu nedenle “Özür dilerim” cümlesini sebebinizi açıklayan, kalbinizi kıran davranışla birlikte çünkü ile açıklayın. Araştırmalara göre çünkü eklediğiniz zaman daha inandırıcı oluyorsunuz.

Aranızda özel olarak kalmasını istediğiniz şeyleri açığa mı vuruyor?
Hiç olmadık yerde, gizli tutmak istediğiniz bir sırrınızı başkalarıyla mı paylaşıyor? “Bunu nasıl yaparsın?” demeden önce, onun bu davranışının sizi ne kadar üzdüğnü onunla paylaşın. Bir daha ki sefere bu derdinizi anlatırken ona kimseyle paylaşmamasını rica edin.

Facebook Yorumları
Yorumlar
6
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  13 Ocak 2017 Cuma 12:03

  erkek arkadaşim ayrilmak istiyo iliskimizidr heycan kalmamis, ne yapabilirim bilmiyorum

  Cevapla
 •  
  02 Ocak 2016 Cumartesi 08:53

  Cok iyi

  Cevapla
 •  
  02 Ocak 2016 Cumartesi 08:53

  Cok iyi

  Cevapla
 •  
  13 Temmuz 2015 Pazartesi 09:46

  tam benm uygulamalarim gercekten ve iliskimiz mukemmel

  Cevapla
 •  
  28 Nisan 2015 Salı 20:48

  guzel yardimci oldu

  Cevapla
 •  
  23 Ocak 2015 Cuma 20:41

  tamam çok güzel açıklamıştı fakat çok çabuk sinirlendim işler yolunda gitmediğinde hemen parlıyorum sonrada pişman oluyorum kendime engel olamıyorum ne yapmalıyım :(

  Cevapla

 • "Rüya tabircilerine karşı temkinli yaklaşmak gerekli"
  "Rüya tabircilerine karşı temkinli yaklaşmak...

  Süresi : 28:09 İzlenme : 473

 • "Otizimde erken tanı ve eğitim çok önemli"
  "Otizimde erken tanı ve eğitim çok önemli"

  Süresi : 21:25 İzlenme : 421

 • Kurtlarla Koşan Kadınlar kitabını, çevirmeni Hakan Atalay'la konuşuyoruz
  Kurtlarla Koşan Kadınlar kitabını, çevirmeni...

  Süresi : 17:31 İzlenme : 449

 • Dr.Ayşegül Çoruhlu ile genç kalma ve beslenmenin sırları
  Dr.Ayşegül Çoruhlu ile genç kalma ve...

  Süresi : 43:26 İzlenme : 375

 • İstanbul Otizm Gönüllüleri Derneği kurucusu Sedef Erken'le Türkiye'de otizm algısı
  İstanbul Otizm Gönüllüleri Derneği kurucusu...

  Süresi : 25:18 İzlenme : 135

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön