Tüp bebekte düşük riski daha mı fazla?

Prof. Dr. Bülent Tıraş, tüp bebek tedavisinde düşük riski ile ilgili merak edilenleri açıklıyor

Tüp bebekte düşük riski daha mı fazla?

Tüp bebek tedavisi normal yollardan gebelik elde edemeyen çiftlerin başvurduğu yardımcı üreme yöntemlerinden biridir. Bu yöntemle gebeliğin oluşturulmasında başarı oranı oldukça yüksektir. Ancak gebeliğin elde edilememesi, düşük riski gibi konular çiftlerin sıkıntılı bir süreç geçirmesine neden olur. Çünkü bu yöntem hem maddi olarak, hem de manevi olarak oldukça külfetlidir.

 

Gebelik başladığında bile düşük riski çiftleri huzursuz eder. Gebelikte düşük, genellikle 20. haftadan önce gerçekleşen gebelik kayıplarını ifade eder. Bunun çeşitli sebepleri olabilir. Gebelik kesesinin oluşmamış olması, kanama, embriyonun gelişmemiş olması gibi sebepler bunda etkili olabilir. Düşük en çok embriyodaki kromozomal bozukluklardan kaynaklanır. Bunların dışında kadının rahminden kaynaklanan sorunlar, enfeksiyonlar, çift rahim gibi etkenler de düşük sebebi olarak kabul edilir.

 

Tüp bebekte düşük riski

Gebeliklerde yaklaşık yüzde 20 oranında etkili olan düşüklerin çoğunluğu ilk 3 ay içinde gerçekleşiyor. En büyük risk ilk 8 hafta içinde oluyor. Embriyonun rahim içine tutunamaması maalesef düşük olasılığını arttıran bir etkendir. Gebeliğin normal yollardan ya da tüp bebekle sağlanması düşük riskini değiştirmez. Her gebelikte bu risk bulunmaktadır. Aksine, tüp bebekle gebe kalan kadınlar doktor kontrollerine daha fazla önem verirler. Bu etken düşüklerin bazı sebeplerinin önlenmesine yardımcı olabilir. Örneğin vajinal kanamaların daha erken aşamadan tespit edilmesini ve müdahale edilmesini sağlayabilir. Bu sayede gebeliği devam ettirilmesi mümkün olabilir.

 

Tüp bebek yapmak için yaş sınırı kaçtır?

  

Tüp bebek yöntemiyle gebe kalmış kadınların düşük risklerine sahip olması, normal yollardan gebe kalan kadınlardaki oran nispetinde düşük olasılığını arttırır. Bu nedenle tüp bebekle gebe kalan kadınların rutin doktor kontrollerine özenli bir şekilde devam etmesi ve önerilere uyması tavsiye edilir.

 

Gerekirse yaşam tarzı değişikliklerine gidilerek, düşük riskleri azaltılmalıdır. Ancak bütün düşük riskleri için bu şans bulunmamaktadır. Buna rağmen doktor kontrolünde olmak, kadının gebeliğini tamamlanmasına, gebeliğin doğumla sonuçlanmasına yardımcı olur. Tüp bebek yönteminde bebeklerdeki kromozomal bozukluk düşük riskine normal gebelikler kadar sahiptir. Ancak tüp bebek yönteminde prenatal genetik tanı denilen embriyonun genetik incelemesi yapılarak, bu genetik kusurların bertaraf edilmesini sağlayabilir.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Makarna kızartması!
  Makarna kızartması!

  Süresi : 00:52 İzlenme : 11275

 • Doğuma giderken neler yaptınız?
  Doğuma giderken neler yaptınız?

  Süresi : 01:59 İzlenme : 2395

 • Gizem Onay'la kadınlık organları ve döngüleri üzerine
  Gizem Onay'la kadınlık organları ve...

  Süresi : 34:57 İzlenme : 261

 • Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri
  Kadınlar ve organlarıyla olan ilişkileri

  Süresi : 02:46 İzlenme : 455

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön