Emzirmeyle gelen sağlıklı yaşam...

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Gökhan Mamur emzirmeye ve göğüs ucundaki çatlaklar için kullanılan kremlere dair bilgi veriyor.

Emzirmeyle gelen sağlıklı yaşam...

Bebekler için en uygun besin anne sütü. Dolayısıyla yeni nesli yetiştirirken her annenin hedefi bebeğini emzirmek olmalı. Ama emzirirken de bazen sorunlar çıkabilir. İşte çözümleri...Özellikle emzirme yöntemine ve pozisyonlarına çok dikkat edilmesi gerekir. Çünkü uygulamanın temelini bunlar oluşturur. İlk günlerde oluşabilen küçük sorunlar, eğer o dönemde düzeltilmezse, daha sonra büyük bir sorun haline dönüşebilir ve bebeğinizin anne sütü almasını engelleyebilir. Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Gökhan Mamur emzirmeye ve göğüs ucundaki çatlaklar için kullanılan kremlere dair bilgiler verdi.Emzirin mutlu olsun


Bebeğiniz doğru teknik ve pozisyonda emzirilmezse beslenmesi bundan etkilenir. Özellikle bazen anneler göğüslerinin kahverengi alanını tam olarak bebeklerinin ağızlarına veremezler. Bu tür durumlarda bebek yalnızca göğüs ucunu yakalar ve orada süt olmadığından dolayı sinirlenir ve süt gelmediğinden sürekli o noktayı emmeye çalışır. Bu durum annede çok acı yaratmakla birlikte, göğüs ucu çatlaklarına da neden olur. Göğüs ucu çatlaklarının gelişmesini önlemek için en önemli şey doğru emzirme pozisyonu ve tekniğini uygulama. Bunun yanı sıra lanolinli göğüs ucu kremleri de göğüs uçlarında çatlak oluşmasını önlemekle birlikte çatlamış göğüs uçlarını iyileştirme özelliğine de sahip.Sağlığına dikkat edin


Lanolinli kremlerde dikkat edilmesi gereken konulardan biri medikal düzeyde saf olması. Lanolin göğüs ucuna sürüldükten sonra, bebek o memeyi emecek olsa da silinmez. Silindiği takdirde faydası azalır. Bu özellikten dolayı aldığınız ürünün içeriği son derece önemli. Çünkü o maddeler doğrudan bebeğinizin gelişmekte olan hassas vücuduna geçer. Peki ilaç sanayinde kullanılan maddelerden ne derecede haberdarsınız? Göğüs ucu kremlerinin içeriğindeki bazı maddeler bebeğinize zarar verebilir. İşte burada bilinçlenmeniz ve bilimsel verilere göre karar vermeniz gerekir. Çünkü kendinizi, ailenizi ve yeni doğan bebeğinizi korumak, birinci derecede sizin sorumluluğunuz.

 

BHT ve BHA nedir?


Bazı göğüs ucu kremlerinin içeriğinde butryl hydroxytoluene (bütiril hidroksitoluen) ve butryl hydroxyanisole (bütüril hidroksianisol) maddeleri bulunur. BHT ve BHA, yağlı maddeleri koruyan birer antioksidan. Oksijen atomunun yağlara değmesini engelleyerek bozulmasını önler. Bu maddeler genellikle jet yakıtı, elektrik iletken yağı, petrol ürünleri, lastik, kozmetik ürünler ve ilaç sanayi gibi alanlarda kullanılır. BHT ve BHA aynı zamanda gıda koruyucusu olarak da kullanılır. Gıdaların içeriklerini okurken sırasıyla E321 veya E320 olarak karşınıza çıkabilir. Ama emziren annelerin kullandığı bazı göğüs ucu kremlerinde kullanılması bebeğiniz ve sizin için oldukça tehlikeli olabilir.
Sağlığa olumsuz etkileri
Kullanımları 1940’larda başlayan bu maddeler hakkında, özellikle 1970’lerin sonunda başlayan bilimsel araştırmalar sonucunda bazı tartışmalar çıkmış. BHT ve BHA ile ilgili, yaklaşık 30 senedir yapılan bilimsel çalışmalarda gösterilen olumsuz etkiler şunlardır:

● Kanser (Mide, Akciğer ve karaciğer kanseri)

● Karaciğer zehirlenmesi

● Büyüme geriliği

● Tekrarlayan kurdeşen (ürtiker)

● Uyku azalması, sinirlilik hali, öğrenme bozukluğuDavranış üzerine etkileri


1970’lerin başındaki bazı görüşlere göre BHT’nin insanlarda hiperaktiviteye yol açtığı ileri sürülmüş. Yapılan hayvan deneylerindeyse BHA verilen deneklerde, bulunduğu bölgeyi keşfetme arzusunda artış, kişisel temizlikte azalma, uykuda azalma, öğrenmede yavaşlama saptanmış. BHT verilen deneklerdeyse uykuda azalma, sosyal ve bireysel hırçınlıkla ağır öğrenme bozukluğu görülmüş. Lanolin, emziren annelerin göğüs uçlarının çatlamasını önlemekte veya çatlak geliştiyse iyileşmesinde, tıbbi araştırmalarla kanıtlanmış bir krem. Bazı lanolin içeren kremlerde koruyucu olarak BHT veya BHA bulunuyor. Emziren annelerin bildiği gibi, lanolin sürüldükten sonra, emzirme öncesi silinmesi gerekmez denilir. Ama BHT veya BHA içeren lanolin kremlerin sürüldükten sonra, annenin cildinden kendi vücuduna geçmesinin ve bebeğin doğrudan meme ucundan onu yutmasının çok tehlikeli olabileceği, araştırmaların sonuçlarından elde edilen bilgilere göre söz konusudur.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık Nedenleri Nelerdir?
  Bahçeci Tüp Bebek Cevaplıyor: Kısırlık...

  Süresi : 03:31 İzlenme : 187

 • Amerikan keratini her saça uygulanır mı?
  Amerikan keratini her saça uygulanır mı?

  Süresi : 01:33 İzlenme : 2832

 • Smear testi nedir?
  Smear testi nedir?

  Süresi : 01:56 İzlenme : 2339

 • Güle güle plastik
  Güle güle plastik

  Süresi : 00:36 İzlenme : 1527

 • Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız yaşama dair...
  Dr. Ümit Aktaş ile tıbbi beslenme ve ilaçsız...

  Süresi : 17:57 İzlenme : 4897

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön