Burun ameliyatı sonrası dikkat!

Burun estetiği sonrasında diğer zamanlara göre daha hassas hale gelen burnun darbelerden korunması ve bakımının doğru bir şekilde yapılması büyük önem taşır.

Burun ameliyatı sonrası dikkat!

Rinoplasti yani burun estetiği; nefes almada zorluk yaratması, burundaki yapısal şekil bozuklukları, kişinin duyduğu estetik kaygılar nedeniyle sıkça başvurulan bir estetik operasyondur. Burun estetiği, günümüz şartlarında daha kısa sürede yapılarak, daha etkili sonuçlar vermekte.

 

Kişilerin psikolojisini de doğrudan etkileme potansiyeline sahip olan estetik burun kusurları, gelişen tıp ve teknoloji sayesinde sorun olmaktan çıktı. Ancak, burun ameliyatı sonrasında da en az burun ameliyatı esnasında olduğu kadar dikkatli olmak gerekir.

 

Rinoest Klinik’ten Op. Dr. Coşkun Şanverdi, burun ameliyatı sonrasında konuyla ilgili görüşlerini aktardı.

 

Burun estetiği sonrasında diğer zamanlara göre daha hassas hale gelen burnun darbelerden korunması ve bakımının doğru bir şekilde yapılması büyük önem taşır. Ameliyat sonrası dinlenmek de çok önemlidir.

 

Burun estetiği sonrasında dikkat edilmesi gerekenler:

 • Ameliyat sonrası kanamalar olması normal sayılır. Ancak kanamanın ince sızıntı veya hafif lekelenme dışında, şiddetli olması normal olmayabilir. Dolayısıyla, bu gibi durumlarda doktora başvurmak gerekir.

 

 • Ameliyat bittikten 6-8 saat sonra, sıvı gıdalardan ve içeceklerden başlanması şartıyla yemek yenilebilir. 1-2 gün sonra normalde yenilen yemekleri yemek daha rahat olacaktır.

 

 • Yataktan veya koltuktan ani kalkmamaya dikkat edilmelidir. Uzanarak dinlenilmesi de bu dönemde yapılması gerekenlerdendir.

 

 • Yüzde oluşacak morluk ve şişlikler normaldir. Bu durum genellikle bir hafta, en geç 10 gün içerisinde düzelecektir.

 

 • Yüzde özellikle de burnun çevresinde oluşabilecek şişlikleri gidermek için,1-2 gün kadar soğuk kompres uygulamak doğru olacaktır. Ancak ameliyatlı bölgeye veya diğer şiş yerlere buzun çıplak bir şekilde, doğrudan uygulanması doğru değildir. Arada ince de olsa bir bez olmasına özen gösterilmelidir.

 

 • Alçı ve dikişlerin alınma süresi, ilaçların (ağrı kesici gibi) alınma şekli ve dozu gibi konularda ameliyatı yapan doktorun kararı dikkate alınmalıdır.

 

 • Burun estetik operasyonları sonrasında düşülen en büyük yanılgı, burnun ameliyattan sonraki halinin o şekilde kalacağının düşünülmesidir. Şişlik ve morlukların geçeceği unutulmamalıdır. Burun olması gereken şeklini 6-10 aya arasında alacaktır.

 

 • Ameliyattan sonraki ilk 3 ayda doğrudan güneşe maruz kalmamaya özen gösterilmelidir. Bu amaçla, şapkalardan destek alınabilir.

 

 • Bir süre gözlük kullanımından kaçınılmalıdır.
Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Stresi nasıl yönetebiliriz?
  Stresi nasıl yönetebiliriz?

  Süresi : 02:04 İzlenme : 3986

 • Senarist, yazar Meriç Demiray'la Türk dizileri ve kitaplar hakkında konuşuyoruz
  Senarist, yazar Meriç Demiray'la Türk...

  Süresi : 30:30 İzlenme : 582

 • "Otizimde erken tanı ve eğitim çok önemli"
  "Otizimde erken tanı ve eğitim çok önemli"

  Süresi : 21:25 İzlenme : 906

 • Evde kot eskitme nasıl yapılır?
  Evde kot eskitme nasıl yapılır?

  Süresi : 00:56 İzlenme : 6569

 • Güle güle plastik
  Güle güle plastik

  Süresi : 00:36 İzlenme : 386

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön