Çocuğum konuşma terapisine ihtiyaç duyacak mı?

Küçük çocuklarda dil gelişimi nasıl olur?

Çocuğum konuşma terapisine ihtiyaç duyacak mı?

2-3 yaşlar

Çocuğunuz iletişim kurabilmek için dilini kullanmayı öğrenmeye başladığında söylediği her şeyi anlamanız zordur ve kelime dağarcığı oldukça kısıtlıdır. Bu durum tamamen normaldir. 3 yaşlarında ise düzenli olarak yanında olan kişilerin – aile bireyler gibi – söylediklerinin çoğunu anlayabileceği kadar net konuşabiliyor olması gerekiyor. Bu aşamada yabancı kişilere hala tercüme ediyor olmanızda bir sorun yok. Çocuğunuzun konuşması, onu duymaya alışkın olmayan biri için hala anormal olacaktır. Dahası bu yaştaki çocuklardan her harfi doğru bir şekilde telaffuz etmeleri beklenmez. Özellikle ‘l’ ve ‘r’ seslerini içeren kelimelerle zorluk yaşarlar. 3. yaşına girdiğinde ‘k, g, f, t, d ve n’ harflerini telaffuz etmekte hala güçlük yaşıyorsa bu durum bir problemin habercisi olabilir.

 

 

 3-4 yaşlar

Çocuğunuz 4 yaşlarında iken genelde kendisi dinlemeye istekli herkesin kafasını şişirmekle meşgul olur. Bu yaştaki çocuklar genelde tüm sesleri sorunsuzca telaffuz edebilirler. Yetişkinlerle ve akranlarıyla kolaylıkla iletişim kurabilecekleri kadar iyi bir iş çıkarmaları gerekir. Çocuğunuzun ne söylediğini çözmek hala zorsa ya da konuşurken kekeliyor ya da heceleri tekrarlıyorsa doktorunuza bir görünmenizde fayda var. Çocuğunuzun olası bir konuşma problemi için değerlendirilmesi gerektiğine gerçekten inanıyorsanız eğer, çocuklarla çalışan lisanslı ve deneyimli bir konuşma ve dil patolojisi uzmanı bulmanız gerekmektedir. Yakınınızdaki profesyonelleri bulabilmek adına pediyatrınızdan tavsiye alabilir ya da bu konuyla ilgilenen kuruluşlara başvurabilirsiniz. Söz konusu dil becerileri olduğunda ihtiyatı elden bırakmamakta fayda vardır; çünkü bu sorunlar erken teşhis durumunda genelde daha kolay ve etkili bir şekilde tedavi edilebilirler. 

 

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor
  Mutluluk Kürleri 2 - Dr. Ümit Aktaş anlatıyor

  Süresi : 22:01 İzlenme : 0

 • Kadınlar için 5 savunma taktiği
  Kadınlar için 5 savunma taktiği

  Süresi : 04:19 İzlenme : 2992

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık farkındalığı
  Doğum kontrol yöntemleri ve doğurganlık...

  Süresi : 05:18 İzlenme : 60

 • Kolesterolü etkileyen gıdalar
  Kolesterolü etkileyen gıdalar

  Süresi : 02:36 İzlenme : 816

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön