Çocukla iletişimde hangi oyunlar etkilidir? (1. bölüm)

Oyun, çocuk ile iletişim kurmanın temel yolu. Çocuk için ciddi bir iş. Oyunlar sayesinde ona rol model olabilirsiniz. Oyunlar ile vermek istediğiniz mesajı ona kolaylıkla anlatabilirsiniz. Tabii oynarsanız!

Çocukla iletişimde hangi oyunlar etkilidir? (1. bölüm)

Çocuğun mu var, öğrenmen gerekenler var! Kolay değil, bir insan yetişiyor ve onunla nasıl iletişim kurduğun her şeyden daha önemli bir hal alıyor. İşte oyunlar burada önem kazanıyor çünkü oyun, bir çocukla iletişim kurmak için en etkili yol. Aynı zamanda kendini çaresiz hisseden anne-babaların en büyük kurtarıcısı...

 

Peki, ne oynayacağız, nasıl oynayacağız?

 

Her anne-baba kendi yaratıcılığını kullanarak çocuklarıyla farklı oyunlar kurabilir. Ama yine de bir fikre ihtiyacı olanlar varsa, alternatifler burada...

 

Kişisel gelişim uzmanı Nur Eda Kasap, ‘Yeni Çağın Çocukları’ isimli kitabında, anne-babalara çocuklarıyla oynayabilecekleri, oynarken hem keyifli hem de öğretici zaman geçirebilecekleri oyunlar öneriyor.

 

 

Çocuğunuzun ileriki yaşlarda sizinle iyi iletişim kurması için, şimdi oynamaya ne dersiniz?

 

Kamptayız oyunu: Çocuğunuz odasını veya salonu toplamıyorsa, bağırıp çağırmak, onu üzecek sözler söylemek yerine “Haydi kampçılık oynuyoruz” deyin. Kampta görev dağılımı yapın. Mıntıka toplamak onun görevi olsun. Yemek hazırlamak ya da çamaşırları asmak sizin göreviniz.

 

Market oyunu: Evden alışverişe giderken bir liste oluşturun. Onun fikrini de alın. Kendisi için gerekenleri o söylesin. Markette kendi alışverişini yapmasına izin verin. Listeye uyması gerektiğini de hatırlatın. Eğer evde birlikte market oyunu oynarsanız listeye uyması gerektiğini, harcamalarını belli ölçüde yapabileceğini öğrenecektir. Kağıtları para olarak kesip alışveriş yaparsanız, limitleri ve bütçe yapmayı da öğrenmeye başlayacaktır.

 

Cisimleri tanıma oyunu: Koyu renk bir torba ya da kutunun içine 8-10 cisim koyun. Çocuğunuzun gözlerini bağlayın. Ondan dokunarak, koklayarak cisimleri tahmin etmesini isteyin. Torbanın içine elma, portakal, soğan, kaşık, mandal, balon gibi cisimler koyabilirsiniz. İlk turdan sonra torbanın içindeki cisimlerden birini çıkarın ve hangisinin yok olduğunu bilmeye çalışsın. Bu oyun onları çok eğlendiriyor.

 

Sinemaya gidiyoruz oyunu: İşten eve yorgun geldiniz. Çocuğunuzun enerjisi ile hala yerinde. Televizyon karşısına geçip dinlenmeyi düşünürken çocuğunuz sizinle oynamak istiyor. Ona ters yanıtlar vermek yerine bu oyunu oynayabilirsiniz. Odanın ışıklarını söndürüp dışarı çıkın. Çocuğunuza “Şimdi sinemaya geldik” deyin. Sinemanın karanlık olduğunu ve sessiz durulması gerektiğini söyleyin. Baba biletleri alsın. Çocuk meyve suyu, süt ya da su alabilir. Televizyon karşısında hepiniz yan yana oturup onun yaşına uygun bir filmi izleyebilirsiniz. Zaten belli bir zaman sonra uyuyup kalacaktır. Hem oyun oynamış olacak, hem de sizinle birlikte özel zaman geçirmiş olacak. Tabii siz de dinlenebileceksiniz.

 

Sen tamamla oyunu: Bir hikaye oluşturun. Kahramanlarını ve özelliklerini anlatın. Hikayenin olayına giriş yapıp, “Sonrasını sen tamamla” deyin. Bu sayede çocuğunuz parçalar ile bütünü birleştirmeyi öğrenecektir. Dikkati, olayları takip edebilmesi ve kurgulama yeteneği artacaktır.

 

Yüzüme bak, duygumu anla oyunu: Çocuğunuzdan bir kağıda sadece boş bir yüz çizmesini isteyin. Sonra yaşadığınız bir olayı anlatarak bu duygunun yüzüne nasıl yansıdığını çizmesini isteyin. Mesela “Sabah evden çıkarken acele etmediğin için sana bazı şeyler söylemiştim. Senin yüzün nasıldı?” gibi... Yahut da sizin yüzünüzü çizmesini isteyebilirsiniz. Yüz ifadesi çizemeyen çocuklar duygularını da iyi ifade edemiyor. Çocuğunuzun duygularını iyi tanıyabilmek için bu etkinliği sık sık tekrarlamanız yerinde olacaktır.

 

Benim gazetem oyunu: Çocuklar okuma yazma öğrenirken bazı kelimeleri yanlış yazar ya da okurlar. Doğru yazmasını ya da pekiştirmesini istediğiniz kelimeleri bir kağıda yazın, çocuğunuza bir gazete verin. Bu kelimeleri gazetede bulup kesmesini ve kağıtlara yapıştırmasını isteyin. Bu kağıtlar onun gazetesi olsun. Eğer dilerseniz bir konu belirleyip onu bu konu hakkında bir gazete oluşturması için de yönlendirebilirsiniz. Bu durumda konuya uygun kelimeleri bulması ve anlamlı bir bütün oluşturmasını sağlamanız gerekir. Bu oyun sayesinde göz kasları hızlı çalışacaktır ve hızlı okuma pratiği yapacaktır.

 

Sen bensin, ben sen oyunu: Çocuğunuz ile tatsız bir olay yaşadığınızda ya da ona karşı nasıl davranacağınız konusunda kararsız kaldığınızda yahut da onun gözüyle nasıl bir anne-baba olduğunuzu görmek istediğinizde oynayabilirsiniz. Çocuğunuzu karşınıza alıp, “Şimdi sen bensin, ben de sen” diyerek yaşadığınız o tatsız olayın canlandırmasını yapın. O sizin sözlerinizi söylesin ve sizin gibi hareket etsin. Böylece konuyu onun gözünden görme şansınız da olacak.

 

 

 

Yarın: Çocuk yetiştirmede hangi teknik önemlidir?

 

Hazırlayan: Fatma Belgin

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

 • Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?
  Kendin yap köşesi: Mumluk nasıl yapılır?

  Süresi : 00:52 İzlenme : 7177

 • Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey
  Süt kanalı iltihabı mastit hakkında her şey

  Süresi : 03:21 İzlenme : 10723

 • Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?
  Hangi vitamin hangi besinlerde bulunur?

  Süresi : 01:41 İzlenme : 4592

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön