Yeni sistem TEOG'u aratır mı?

Geçen cumadan bu yana Cumhurbaşkanı'nın "TEOG kaldırılmalı" ifadesi nedeniyle kulaklarına inanamayan ortaöğretim veli ve öğrencilerine rahat yok. Şimdi de haksızlık yaşanacak kaygısı içindeler.

Yeni sistem TEOG'u aratır mı?

Devlet okullarında yeni eğitim-öğretim yılı, TEOG gölgesinde başladı. Cumhurbaşkanı'nın geçen cuma günü konuk olduğu bir kanalda ifade ettiği, "TEOG kaldırılmalı, bizim zamanımızda TEOG mu vardı?" sözleri, bizim gibi ortaöğretim kurumlarında öğrencisi olan ebeveynlerin evinde bomba etkisi yarattı. Bu konuşmanın haber linki; veli ve öğrencilerin whatsapp gruplarında müthiş bir hızla yayıldı.

 

Haberi okuduğumda gözlerime inanamadım. Hemen bu konuda yazılmış başka haberler var mı diye baktım. Yoktu. Bu sitenin editörü haberi yanlış anladı herhalde diye geçirdim içimden... O arada ortaokul 7'nci sınıftaki kızım geldi yanıma, "Anne TEOG kaldırılacakmış, diyorlar, whatsapp grupta herkes bundan bahsediyor" dedi. "Konuyla ilgili bir haber var ama kesin bilmiyorum, kızım" deyip konuyu yuvarladım.

 

Sevinelim mi, üzülelim mi?

Derken, cumartesi günü büyük bir gazetenin internet sitesinde eğitim editörü olan arkadaşımla karşılaştım tesadüfen, sordum var mı böyle bir şey diye. Evet var, dedi. Pazartesi için yazdım haberi, deyince; ohh dedim kendi kendime... Nihayet çocukların yarış atı misali hazırlandıkları bu sistem de tarihe karışıyor, diye sevindim.

 

Tatilin bittiği ve yeni eğitim öğretim yılının başladığı bugün, Başbakan'ın konuyla ilgili açıklamalarıyla durum daha da netleşti. Biri ortaoğretim 6, diğeri 7'de iki öğrenci velisi bir ebeveyn olarak bu sabah okulda diğer velilerle konuştum. Gördüm ki veliler sevinsin mi, üzülsün mü bilemiyor. Kaygılı velilerin sayısı çok. Getirilen yeni sistemle çocukların istedikleri liselerde sınava gireceklerini duyan veliler, haksızlığın artacağı konusunda kaygılı. "Torpil ve kayırma"nın artmasından endişeliler. Hatta, 17 bin birincisi olan ve büyük açmaza giren TEOG sisteminin eziciliğini unutan, merkezi sınavın daha hakkaniyetli olduğunu savunan veliler var. Onlara göre çocuklar, girecekleri okulların sınavlarında daha çok hırpalanacak.

 

'Yarışta geri kalacağız'

Sinirleri bozulduğunu, iki gündür uykularının kaçtığını söyleyen bir veli, "Çocuklarımızın geleceğiyle niçin oynuyorlar" diye soruyor. Şimdi bu yeni sistemle ortaokul 7'de okuyan ikizlerinin, birçok lisenin sınavına girmek zorunda kalacağını, ders notlarını bol kepçe dağıtan özel okul öğrencilerinin bu yarışta öne geçeceğini, devlet okulunda okuyan öğrenciler olarak mağdur olacaklarını, zaten sınavına girilen liseler için kayırma ve torpilin gündeme geleceğini; maazallah çocuklarının girmek istediği liselerin sınavlarının aynı gün ve saatte yapılacağını düşünmek bile istemediğini belirtiyor. Ekliyor; "Sonra da çocuklar açıkta kalınca bir yıl sonraki sınavları bekleyecekler. Merkezi sistem daha mı iyiydi ne?"

 

Bu yılki müfredat değişikliklerinin önüne geçen TEOG tartışmaları, daha sürecek gibi görünüyor. Devlet okulunda okuyan iki öğrenci velisi olarak gelişmelerin takipçisiyim.

 

Yazı: Hayriye Mengüç

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
1
Onay Bekleyenler
0
HTHayat Okuru ne diyor?
 •  
  18 Eylül 2017 Pazartesi 18:38

  Müfradatın tartışılmasından rahatsız olan siyasiler konuyu kapatmak için bir bomba patlatmak zorundaydı.ve o bomba teog oldu.artık kimse altıncı sınıf ders kitabındaki ahlaksız karikatürü,atatürkün müfredattan çıkarılışını,çocukların ışid militanı gibi cihad dersi alışını konuşmayacak

  Cevapla

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön