Çocuklara ders çalışmayı sevdirmek

Çocuklarımızın sorumluluk kazanmasına nasıl katkı sağlarız? Sorumluluk bilincini kazandırmada önemli bir dönem var mıdır?

Çocuklara ders çalışmayı sevdirmek

Çocuklar içgüdüsel olarak öğrenme ve gelişmeye açıktır. Çok yüksek bir öğrenme gücü ile doğarlar ve yavaş yavaş büyürken binlerce, on binlerce şey öğrenirler. Belli bir yaşa gelindiği zaman okullar vasıtasıyla sistematik öğrenmeye geçiş yapılır. Peki, çocuklarda sorumluluk duygusu ne zaman oluşmaya başlar? Aileler olarak, çocuklarımızın sorumluluk kazanmasına nasıl katkı sağlarız? Sorumluluk bilincini kazandırmada önemli bir dönem var mıdır?

 

Çocuğunuza kazandırdığınız alışkanlıklara ve ilişki kurma sürecine dikkat edin

Çocuklar için öğrenme çok zevkli bir süreçtir. Çocukların kendi denkleri ile kuracağı ilişkiler, arkadaşlıklar, öğretmenleri, dersleri ve eğitim ile kuracağı ilişkiler çok yüksek oranda ilk 3 yıl içinde şekillenir. İlkokulun başlamasıyla birlikte aile olarak, ilk 3 yıl çocuğun okulla ilişkisinin iyi ve güçlü olmasını çok iyi takip edin. İlk 3 yılda kazandırılan alışkanlıklar ve ilişki kurma süreçleri çocuğun tüm eğitim hayatını çok ciddi şekilde etkiler. Herhangi bir sorun olduğu zaman daha ileriki yaşlarda da müdahale ederek daha iyi durumlara getirilebilse de ilk 3 yılın önemi çok büyüktür.

 

Çocuklarınıza okula alışma sürecinde yardımcı olun

Okul ile birlikte sorumluluklar da başlar. Okul hayatı çok önemli ve gelişmeye açık bir sorumluluk eğitimidir. Sabah aynı saatte kalkmak, okula gitmek, ders dinlemek, sınıfı iyi kullanmak, iyi ilişkiler kurmak, bir şeyler öğrenmek, teneffüsleri kullanmak, tuvalete gitmek, yemek için kendi kendine ayarlama yapmak, eve dönmek, evde ödevleri ve gerekli tekrarları yapmak, okul çantasını hazırlamak gibi çok sayıda boyutu ve sorumlulukları olan bir süreçtir. Çocuklar ilk başta okulun getirdiği sorumluluğu şekillendirmekte zorlanırlar. Ailelerinin çocuğun alışma sürecinde yardımcı olması gerekir.

 

İlk 3 yıl tane tane ve yavaş yavaş öğrenmesini sağlayın

Anne ve babalar olarak, çocuğunuza daha önceden yürümeyi öğrettiğiniz gibi okula başlarken ve devamında onlara okulu anlatarak sevmesini sağlayın. Bu dönemde çocuklarınıza yardımcı olmanız ve ilk 3 yıl içinde tane tane her şeyi öğretmeniz, onların temel sorumluluk kavramını geliştirmelerinde çok faydalı olacaktır. Bu sorumlulukları iyi bir şekilde öğretmeniz, öğrencinin tüm eğitim hayatına çok ciddi katkı sağlayacaktır. Birçok noktada da hayatındaki sorumluluklarına, bir işi değerlendirme ve tamamlama süreçlerine faydalı olacaktır. Yetişkinlik hayatında işlerini iyi ve düzgün yapan, sorumluluğunun bilincinde olan, elindeki işi en iyi şekilde yapmaya çalışan insanlarla çalışmak isteriz. Gelecekte sorumluklarını bilen, başarılı bir birey olmanın temelleri; çocukların okul hayatının getirdiği sorumlulukları iyi yönetmeyi öğrenmesi ve kişilik yapısının erken dönemde sağlıklı geliştirilmesi ile mümkün olmaktadır.

 

 

Koray Varol

Koray Varol Akademi Kurucusu, Eğitim Koçu, Yayıncı

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Ayaktaki basınç noktaları
  Ayaktaki basınç noktaları

  Süresi : 01:04 İzlenme : 13386

 • Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl kısıtlayabiliriz?
  Çocuklarda TV ve tablet kullanımını nasıl...

  Süresi : 03:47 İzlenme : 1384

 • Arvigo masajı nedir?
  Arvigo masajı nedir?

  Süresi : 03:37 İzlenme : 300

 • Menopoz sıkıntılı mı olmalı?
  Menopoz sıkıntılı mı olmalı?

  Süresi : 09:56 İzlenme : 381

 • Kırmızı ip ritüeli
  Kırmızı ip ritüeli

  Süresi : 02:00 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön