Obez çocuklarda yüksek tansiyon riski!

Doç. Dr. Murat Şahin, obez çocuklarda görülen hipertansiyonun belirti vermeyebileceği uyarısında bulundu.

Obez çocuklarda yüksek tansiyon riski!

 Tüm dünyada, özellikle gelişmiş ülkelerde obezite sıklığı giderek artıyor ve karşımıza önemli bir sağlık problemi olarak çıkıyor. Amerikan verilerine göre; okul çağı ve adölesan çocukların yaklaşık 3’te birinde fazla kilo veya obezite mevcut. Çocukluk döneminde ortaya çıkan obezite pek çok sağlık sorununu da beraberinde getiriyor. Bunlardan biri de; hipertansiyon! Yapılan çalışmalara göre; hipertansiyon obez çocuklarda normal kilolu çocuklara göre yaklaşık 3 kat daha sık görülüyor. Ayrıca obez çocukların yaklaşık yarısında gizli hipertansiyon ve hiperkolesterolemi varlığından bahsediliyor. 

 

Bu çocukların hekim başvurularında kan basıncı ölçümü yapılması gerekiyor. Hipertansiyon saptanması durumunda ise ileri tetkiklere başvuruluyor.

 

Kalp krizine zemin hazırlıyor

Obezitede görülen hipertansiyon, hiperlipidemi ve damar sertliği gibi değişiklikler ergenlik döneminden itibaren başlıyor ve yetişkin dönemde kalp krizi gibi ciddi tablolara yol açıyor. Çünkü çocuklarda hipertansiyon kalp, böbrek, göz ve beyin başta olmak üzere organlarda olumsuzluklara neden oluyor. Bu yüzden obez çocukların kan basınçları en az yılda birkaç kez ölçülmeli. Aslında kan basıncı ölçümü rutin muayenenin bir parçası olmalı. Böylelikle erken dönemde koruyucu önlemler alınabiliyor ve bu tür ciddi tabloların gelişmesi önlenebiliyor.

 

Kardiyolojik tetkikler yapılması şart!

Kalp sağlığı açısından erken dönemde hipertansiyon ve hiperkolesterolemi önemli belirtiler arasında yer alıyor. Dolayısıyla çocuk hangi yaşta olursa olsun, obezite fark edildiğinde doktor kontrolüne girilmesi doğru bir yaklaşım olacaktır. Bu muayenelerde ilk aşamada boy-kilo, kan basıcı ölçümü, kan-yağ oranları gibi bazı kan testleri, ekokardiyografi, kan basıncı monitörizasyonu (tansiyon holter) yapılıyor, gerekirse ek tetkikler planlanıyor. Değerlendirme sonrası da çocuğun sağlık durumuna göre bir takip planı belirleniyor.

 

Çocuklarda obezite neden artıyor?

Çocuklarda obezite görülme sıklığı her yaş grubunda giderek arıyor. Doç. Dr. Murat Şahin, bunun nedenlerini şöyle sıralıyor:

 

 • Yağ ve karbonhidratları ihtiyaçlarından daha fazla tüketmeleri,
 • Fiziksel aktiviteden giderek uzaklaşıp, daha hareketsiz bir yaşam sürmeleri,
 • TV ve bilgisayar oyunlarıyla fazla zaman harcamaları,
 • Fiziksel aktivite yapacak alanların yetersizliği.

 

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Koruyucu psikolojik yaklaşım
  Koruyucu psikolojik yaklaşım

  Süresi : 29:24 İzlenme : 0

 • Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten kolay: Çocukluk çağı travması
  Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten...

  Süresi : 41:21 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön