Çocuklarınıza öğretmeniz gereken 10 hayati bilgi...

Çocuklarınızın kötü niyetli kişilere, tehlike ve yaralanmalara karşı 10 temel bilgi ve beceriyi öğrenmelerini sağlamalısınız.

Çocuklarınıza öğretmeniz gereken 10 hayati bilgi...

Çocuklar meraklı, hassas ve tehlikeli varlıklardır. Felaket habercisi olmak istemesek de çocuklarımızın kötü niyetli kişilere, tehlike ve yaralanmalara karşı 10 temel bilgi ve beceriyi öğrenmelerini sağlamalıyız.


Yabancılarla nasıl konuşulur?

Tehlikeli durum ve yabancılara karşı farkındalık, çocuğunuzun güvenliği için kritik bir önem taşıyor. Yabancılara karşı nasıl davranmaları, evde yalnızken kapı ve telefonu nasıl cevaplamaları konusunda onlarla mutlaka konuşun.


Doğal afet sırasında ne yapmalı?

Bazı doğal afetlerden önceden haberimiz olsa da, ne yazık ki bazıları herhangi bir ikaz olmaksızın geliyor. Çocuğunuzu deprem, sel gibi doğal afet sırasında neler yapması, kendisini nasıl koruması gerektiği konusunda bilgilendirin. 


Kaybolduğunda yapması gerekenler

Çocuğunuza kaybolduğunda ne yapması gerektiğini öğretmek, kısa süre içinde birbirinize kavuşmanıza yardımcı olacaktır.


Yön bulma yeteneği

Kimse çocuğunuzun güneşin pozisyonuna göre yön bulup harita okumak konusunda harikalar yaratmasını beklemiyor. Ancak yön bulmak için gerekli temel bilgiler onun güvenliği için önemli. Onu bir alışveriş merkezinin içinden otoparka ya da evinizin çevresinde köpeğinizi gezdirmeye teşvik ederek yön bulma yeteneğini geliştirebilirsiniz.


Mahalle ve komşular
Yaşadığınız mahalle ve komşularınız hakkında bilgi sahibi olması, yaşayabileceği herhangi bir acil durumda ona faydalı olacaktır.


Adres ve telefon numarasını öğretin
Ev telefonunuzun numarası ile adresinizi bildiğini sansanız da, çocuğunuz bunları sıklıkla kullanmaya ihtiyacı olmadığı için unutmuş olabilir. Bu bilgileri mutlaka çok iyi bildiğinden emin olun.


İlkyardım
Küçük kesik ve yaralanmalar meydana geldiğinde ne yapması gerektiğini ve bunların büyük yaralanmalardan farkını öğretmeniz, acil durumlarda hem kendisine hem de başkalarına yardım etmesi konusunda büyük önem taşıyor.


Yangında ne yapmalı?
Yangın esnasında yapılması gerekenleri çocuğunuzun bilmesi hayat kurtaracaktır.


Aile ve arkadaşlar
Acil bir durum sırasında çocuğunuz, kime ve nereye gideceğini bilmeli. Yakın çevrenizde oturan akraba ve arkadaşlarınızın ev adreslerini ve telefon numaralarını da bilmelerinde, bu bilgileri en azından yanlarında yazılı bulundurmalarında fayda var.


Acil telefon numaraları
Çocuğunuz acil bir durumda telefonla polis, itfaiye ya da ambulansı arayabilmeli. Bu numaraları ev ve cep telefonlarında kayıtlı bulundurun. Yangın 110. Alo Trafik 154. Polis İmdat 155. Gaz Arıza 187. Hızır Servis 112. Jandarma İmdat 156.

Facebook Yorumları
Yorumlar
0
Onay Bekleyenler
0

 • Koruyucu psikolojik yaklaşım
  Koruyucu psikolojik yaklaşım

  Süresi : 29:24 İzlenme : 0

 • Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten kolay: Çocukluk çağı travması
  Çocukken korumak, yetişkini tamir etmekten...

  Süresi : 41:21 İzlenme : 0

 • Travmaya duyarlı okul
  Travmaya duyarlı okul

  Süresi : 08:03 İzlenme : 0

 • Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine nasıl yaklaşmalı?
  Eğitim Uzmanı Koray Varol: Sınav sistemine...

  Süresi : 23:38 İzlenme : 0

 • Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli anlatıyor
  Sema'nın Sağlıklı Mutfağı - Sema Sumeli...

  Süresi : 08:40 İzlenme : 0

hthayat.haberturk.com internet sitesinde yayınlanan yazı, haber, video ve fotoğrafların her türlü hakkı Haberturk Gazetecilik A.Ş.’ye aittir. İzin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez. Copyright © 2018 - Üretim ve Tasarım Bilgi Grubu
Yukarı Git
HTHayat Mobil Sürümüne Dön